سرگردانی مصرف ‌کنندگان واقعی در بازار خودرو

پنج شنبه 21 آذر 98 ساعت 11:57
سرگردانی مصرف ‌کنندگان واقعی در بازار خودرو

با افزایش قیمت در بازارهای ارز و سکه طی نزدیک به دو هفته اخیر، منحنی قیمت در بازار خودرو هم صعودی شد، تا جایی که کف قیمت از مرز ۵۰ میلیون تومان هم گذشت.

از حدود یک ماه پیش که بنزین سهمیه‌بندی شد و قیمت آن افزایش یافت، بازارهایی مثل ارز و سکه و خودرو واکنش‌هایی صعودی به این ماجرا نشان دادند. در این بین، قیمت خودروهای داخلی به ویژه آنها که کم‌ مصرف‌تر بودند، افزایش یافت و به تبع آن، دیگر محصولات هم روندی صعودی در قیمت پیش گرفتند. کمی بعد، بازار ارز و سکه تا حدی آرام شد و بازار خودرو نیز از صعود بیشتر باز ماند، اما این آرامش قبل از توفان بود، چه آنکه قیمت‌ها مجدداً افزایشی شد. طی حدود دو هفته اخیر، قیمت خودروهای داخلی بیش از پیش بالا رفت، حتی آنها که دیگر به تولید نمی‌رسند یا محصولاتی که خودروسازان نسبت به فروش فوری‌شان اقدام کرده‌اند.

در این مدت، گروه‌های خودروساز برای بعضی محصولات‌شان فروش فوری در نظر گرفتند، با این امید که قیمت آنها شکسته شده و پایین بیاید. به‌عنوان مثال، سایپایی‌ها برای پراید (محصولی که چند ماه دیگر از رده تولید خارج خواهد شد)، فروش فوری روزانه در نظر گرفتند، اما این ابزار هم چندان مؤثر واقع نشد و نتوانست قیمت را در حد قابل توجهی کاهش دهد. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، هم اکنون پراید مدل ۱۳۱ قیمتی برابر با ۵۱ میلیون تومان دارد و مدل ۱۱۱ آن هم ۵۴ میلیون تومان قیمت خورده است. با این حساب، کف قیمت در بازار خودرو روی رقم ۵۱ میلیون تومان ایستاده، حال آنکه تا همین چند هفته پیش، زیر ۵۰ میلیون تومان بود.

دلیل صعود قیمت در بازار خودرو

اما چه شده که بازار خودرو با وجود فروش فوری‌ها و بهبود تیراژ و عرضه (البته به ادعای خودروسازان)، با کاهش قیمت رو به رو نشده و حتی صعود هم کرده است.  به عقیده فعالان بازار، پاسخ به این سؤال را باید در نوسان بازارهای ارز و سکه جست‌وجو کرد. به گفته آنها، پس از افزایش قیمت در بازارهای موردنظر به خصوص ارز، منحنی قیمت در بازار خودرو هم صعودی و با سرازیر شدن مجدد نقدینگی رو به رو شد. به عبارت بهتر، همزمان با صعود قیمت در بازار ارز و سکه، تقاضای کاذب برای خرید خودرو (به امید فروش با قیمت‌های بالاتر در آینده) افزایش یافت و این ماجرا چون متناسب با عرضه نبود، به رشد قیمت خودروهای داخلی انجامید.

فعالان بازار در ادامه، این گونه تحلیل می‌کنند که با توجه به نزولی شدن قیمت در بازارهای ارز و سکه، تصور در خصوص آینده بازار خودرو نیز افت قیمت‌هاست، بنابراین نه فروشنده‌ها ریسک فروش را می‌پذیرند و نه خریداران ریسک خرید را.  این وسط، مصرف‌کننده واقعی که به دنبال خرید خودرو برای استفاده شخصی است، میان این تحولات و نوسان قیمت گیر افتاده و توان خرید ندارد. هم اکنون شرایط به شکلی است که به علت نااطمینانی از آینده قیمت‌ها در بازارهای گوناگون، خرید و فروش خودرو ریسک بالایی پیدا کرده و ضرر این ماجرا بیشتر نصیب مصرف‌کنندگان واقعی شده است.

به عقیده کارشناسان، تا زمانی که تورم انتظاری شهروندان بالاست و اطمینان لازم بابت کاهش قیمت‌ها یا حتی ثبات در آینده وجود ندارد، نوسان قیمتی در بازارهای گوناگون به خصوص خودرو همچنان ادامه خواهد یافت. این وسط البته تیراژ و عرضه نقش بسیار مهمی در آرام گرفتن یا هیجانی شدن بازار خودرو دارد و باید منتظر ماند و دید تولید خودروسازان طی ماه‌های پایانی سال چه روندی را طی می‌کند. آخرین آمارها نشان می‌دهد تولید ماهانه خودروهای داخلی بهبود یافته است.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "سرگردانی مصرف ‌کنندگان واقعی در بازار خودرو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مهرداد
مهمان

من بعنوان کسی که نه تنها تو ۱۸ ماه گذشته بلکه ۱۸ سال گذشته هم خودرو نخریدم ۳ هفتست که تلاش میکنم ثبت نام کنم ولی واسه من مصرف کننده محاله چون خودشون اعلام میکنن آی پی های خاص میتونن ثبت نام کنن یعنی ماشینو فقط میدن دست دلال خودشون که هم دلال سود کنه هم خودروساز این وسط مشتری بدبختی مثل من هیچ ارزشی نداره

علی
مهمان

پیش فروشها وفروش فوری رامعلوم نیست چه کسانی میخرند دولت باید تعداد خودروهای پیش فروش شده را باکد ملی وخریدار ان در سایت قراردهد تا ادمهایی مانند نماینده زنجان در مجلس چند هزار خودرو نخرد