پیشنهاد جدید خودروسازان به دولت

بروزرسانی در: شنبه 3 خرداد 99 ساعت 00:59
پیشنهاد جدید خودروسازان به دولت

با بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودروهای داخلی، خودروسازان امید خود برای تغییر سیاست‌گذاری دستوری به فرمول حاشیه بازار را از دست دادند و اکنون بعضی پیشنهاد جدیدی به دولت ارائه کرده‌اند. بر این اساس، خودروسازان به دولت پیشنهاد عرضه محصولات خود در بورس کالا را داده‌اند.

آن طور که دبیر انجمن خودروسازان ایران عنوان کرده، در نشست با حسن روحانی رئیس‌جمهوری، پیشنهاد شده با توجه به حمایت دولت از بازار سرمایه، بهتر است خودروسازان هم به بورس کالا ورود و محصولات خود را در آن عرضه کنند. به گفته احمد نعمت بخش، دو راه بیشتر برای ساماندهی بازار خودرو وجود ندارد؛ یا باید فروش خودرو در حاشیه بازار انجام شود یا خودروسازان محصولات خود را در بورس عرضه کنند. وی با ذکر اینکه روش عرضه در بورس پیش‌تر هم امتحان شده و موفق بوده، تاکید کرده عرضه خودرو در بورس کالا، رانت ناشی از دو نرخی بودن قیمت را از بین برده و سبب ایجاد شفافیت در بازار خودرو خواهد شد. نعمت‌بخش به تجربه کاهش قیمت مواد اولیه پس از ورود به بورس، اشاره کرده و گفته که با ورود خودرو به بورس کالا، شفافیت و امکان نظارت دقیق از طرف نهادهای مسوول، جای خود را به بحث قیمت‌گذاری می‌دهد و بوروکراسی اداری فعلی برای قیمت‌گذاری بین شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار هم دیگر وجود نخواهد داشت.

پیشنهاد خودروسازان برای عرضه محصولات در بورس اما چند وقتی است از طرف بعضی مسوولان و کارشناسان هم مطرح می‌شود. همین چندی پیش، رئیس قوه‌قضائیه پیشنهاد داد برای مقابله با رانت در بازار خودرو و کاهش التهاب، خودروهای داخلی در بورس عرضه شوند. این در حالی است که دولت با بازگرداندن شورای رقابت، نشان داد همچنان به‌دنبال سیاست قیمت‌گذاری دستوری است. دستورالعملی که شورای رقابت برای قیمت خودروها اعلام کرد (افزایش 10 تا 23 درصدی قیمت خودروها)، با نارضایتی خودروسازان همراه شد. آن‌ها تاکید دارند که با توجه به سیاست شورای رقابت، همچنان با زیان در تولید رو به رو خواهند بود، بنابراین بهتر است روشی دیگر برای قیمت‌گذاری در نظر گرفته شود. هم اکنون با توجه به روزهای خوش بورس و استقبال مردم از سرمایه‌گذاری در آن و حمایت‌های دولت در این خصوص، خودروسازان پیشنهاد داده‌اند محصولات آنها هم راهی بورس شود. به نظر می‌رسد خودروسازان به این نتیجه رسیده‌اند که با عرضه خودرو در بورس کالا، قیمت محصولاتشان نزدیک به نرخ بازار تعیین و بنابراین نقدینگی بسیار بیشتری در مقایسه با وضعیت فعلی (قیمت‌گذاری دستوری) جذب خواهند کرد. هم اکنون به خاطر قیمت‌گذاری دستوری، فاصله‌ای زیاد بین نرخ کارخانه و بازار خودروهای داخلی به چشم می‌خورد و سود بزرگ ناشی از این رانت به جیب دلالان و واسطه گران رفته و سر تولید‌کنندگان بی‌کلاه می‌ماند. خودروسازان بسیار تلاش کردند تا نظر مساعد دولت برای قیمت‌گذاری در حاشیه بازار را جلب کنند، اما موفق نشدند و حالا به‌دنبال حضور در بورس کالا برای خلاص شدن از شر قیمت‌گذاری دستوری هستند.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar