چرا پراید مجدداً ۵۰ میلیون تومان شد؟!

بروزرسانی در: چهارشنبه 22 آبان 98 ساعت 14:44
چرا پراید مجدداً 50 میلیون تومان شد؟!

خودرویی با قیمت پراید تنها می‌تواند امکانات همان خودرو سابق را داشته باشد و نمی‌توان امیدوار بود با کنار گذاشتن تولید پژو ۴۰۵ و پراید خودروهایی باکیفیت بالاتر و ارزان‌تر در سبد فروش خودروسازان قرار بگیرد. این عمل برای مصرف‌کنندگان یکی از عوامل افزایش قیمت بوده و جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار خودرو را ایجاد کرده است.

افزایش قیمت محصولات خودروسازان داخلی در بازار طی دو هفته گذشته با گمانه‌زنی‌هایی از طرف کارشناسان به نتایجی غیراز نظرات مدیران دولتی منتهی شده، این درحالی است که کارشناسان این حوزه عدم شفافیت میزان تولیدات را از دلایل عمده رشد قیمت محصولات خودروسازان اعلام‌ کرده‌اند. از طرف دیگر، مدیران دولتی و صنفی این حوزه از صنعت عقیده دارند اعلام کنار گذاشتن تولید خودروهای پراید و پژو و نبود محصولات مشابه در این سگمنت موجب رشد قیمت محصولات خودروسازان شده است.

در این مورد، فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو می‌گوید: «شروع افزایش نرخ محصولات پرتیراژ خودروسازان شاید ناشی‌از کاهش عرضه طی مدت موردنظر باشد ولی چون آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد، نمی‌توان با قاطعیت نظر داد.»

به نظر شما دلیل اصلی رشد قیمت‌ها طی دو، سه هفته گذشته چه بوده است؟

معمولاً علت رشد قیمت‌ها در بازار، کم‌شدن عرضه از طرف گروه‌های خودروسازی آن هم به دلایل گوناگون است.

البته باید آمار روزانه عرضه خودرو توسط خودروسازان هم اعلام و مشخص شود آیا عرضه خودرو در ماه‌های گوناگون کاهشی بوده است یا خیر.

این مسئله چگونه قابل ‌تشخیص است؟ اصولاً چه دلایل دیگری را باید برای افزایش قیمت خودرو باید در نظر گرفت؟

این موضوع تنها می‌تواند از روی آمار خودروهای پلاک‌ گذاری ‌شده معلوم شود. در این رابطه، پلیس باید این آمار را اعلام کند تا بتوان بر اساس آن به اظهارنظر دقیق پرداخت. اما در وضعیتی که بازار ارز در ثبات و حتی کاهشی است و اتفاق غیرعادی دیگری هم در حوزه اقتصاد کشور رخ نداده، باید معلوم شود چرا با وجود این ثبات نسبی، قیمت‌ها افزایش داشته است.

دبیر انجمن خودروسازان علت اصلی افزایش قیمت پراید تا ۵۰ میلیون ‌تومان را اعلام رسمی توقف تولید این محصول از سال آینده اعلام کرده است. نظر شما در این مورد چیست؟

این مسئله به ‌عنوان عامل دوم در افزایش قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است ولی نمی‌تواند علت اصلی افزایش نرخ خودرو باشد. چون باتوجه به وضعیت موجود، به احتمال زیاد پراید حداقل تا پایان سال ۹۹ در خط تولید باقی خواهد ماند.

با توجه به اعلام خروج از خط ‌تولید خودروهای پراید و پژو، چرا این محصولات به ناگهان از اقبال بهتری برخودار شده‌اند؟

این ادعا دولت در مورد توقف تولید خودروهایی که در پایین‌ترین سگمنت قرار دارند، این نگرانی را در بازار به‌وجود آورد چه خودروهایی جایگزین این بازه قیمتی خواهند شد. واضح است خودرویی با نرخ پراید تنها می‌تواند امکانات همان خودرو سابق را داشته باشد و نمی‌توان امیدوار بود با کنار گذاشتن تولید پژو۴۰۵ و پراید، خودروهایی باکیفیت بالاتر و ارزان‌تر در سبد فروش خودروسازان قرار بگیرد. این عمل برای مصرف‌کنندگان یکی از عوامل افزایش نرخ بوده و جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار خودرو را ایجاد کرده است.

طبق آمار وزارت صنعت در شش‌ماه نخست امسال نسبت ‌به شش ماهه سال ۹۷، چهل‌ درصد کاهش تولید خودرو وجود داشته است. این آمار طبعاً تمایل رشد قیمت‌ها را ایجاد می‌کند. در چنین وضعیتی، تلاش خودروسازان برای ایجاد تعادل در بازارهای مصرف چه میزان می‌تواند مؤثر واقع شود؟

متاسفانه همچنان سیاست‌های پولی بانک ‌مرکزی انبساطی بوده و بحث افزایش نقدینگی همچنان برقرار است. این موضوع هم می‌تواند عامل سومی برای افزایش نرخ خودرو باشد.

البته باید تاکید کنم پس از موج تورمی سال اخیر قاعدتاً نباید این موج تورمی تازه ایجاد می‌شد. این مسئله به تعادل عرضه‌وتقاضا ارتباط دارد. همین الان پراید ۵۱ میلیون تومانی قابلیت بالای چندانی در بازار ندارد؛ یعنی قدرت خرید بازار کمتر از این رقم است. ولی کاهش عرضه موجب شده قیمت پراید بالاتر برود. اگر این روند کاهش عرضه ادامه یابد، احتمال بالا رفتن بیشتر هم وجود دارد.

پیشنهاد شما برای کاهش فشار تقاضاهای متراکم‌شده خریداران و جبران عرضه محدود محصولات از سوی خودروسازان چیست؟ آیا می‌توان امیدوار بود سال آینده این روند قیمت‌گذاری خودرو در بازارهای مصرف سیر نزولی را به‌دنبال داشته باشد؟

همان‌طور که گفته شد، یک‌ سوی ماجرای افزایش قیمت‌ها، اعلام توقف تولید پراید و پژو۴۰۵ در تابستان سال آینده است. چون که هنوز خودرو جایگزین این محصولات مشخص نشده است و این پیش ‌زمینه را به بازار می‌دهد که احتمالاً ما با کاهش شدید عرضه در سال آینده رو به رو خواهیم بود.

در نتیجه این نگرانی، افرادی که می‌خواهند با ریسک کمتر فعالیت اقتصادی کنند، به‌جای ورود به بازار بورس و بازار دلار وارد بازار خودرو می‌شوند. به نظر من، اگر قرار است به‌ طور قطعی این اتفاق رخ دهد، باید با معرفی خودروهای جایگزین و سرعت گرفتن تحویل محصولات خودروسازها، این مشکل حداقل در کوتاه ‌مدت حل شود.

اخبار خودرو

فروش اقساطی پراید ۱۱۱

فروش اقساطی پراید ۱۳۱

قیمت پراید ۱۳۱ صفر ۹۸

قیمت پراید ۱۱۱ صفر ۹۸

قیمت پراید ۱۳۲ صفر ۹۸

قیمت پراید  ۱۴۱ کارکرده

قیمت پراید ۱۵۱ صفر ۹۸

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar