ادامه داشتن اختلال در سامانه یکپارچه ثبت نام خودرو

بروزرسانی در: یکشنبه 28 اسفند 01 ساعت 17:20
ادامه داشتن اختلال در سامانه یکپارچه ثبت نام خودرو

بروزرسانی ۲۸ اسفند ۱۴۰۱: در حالی که دو روز از آغاز ثبت‌ نام خودرو در سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی می‌گذرد، اما به دلیل اختلالات سامانه، بسیاری از متقاضیان هنوز موفق به ثبت‌نام خودرو نشده‌اند.

طی روزهای اخیر وزارت صنعت معدن و تجارت طرحی را با عنوان «طرح یکپارچه عرضه خودروهای داخلی» اجرایی کرد که براساس اعلام وزارت  صمت، با توجه به ظرفیت تولید در سال آینده، همه افرادی که در طرح مذکور ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند خودرو دریافت کنند.

براین اساس فرصتی مقرر شد تا متقاضیان خرید خودروهای داخلی در بازه زمانی ۲۰ تا ۲۳ اسفند سال جاری یک حساب وکالتی با سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان افتتاح و ۱۰۰ میلیون تومان‌ در آن واریز کنند و پس طی این مرحله نیز مقرر شد واجدان شرایطی که براساس اعلام وزارت صمت حدود ۹۰۰ هزار نفر هستند نسبت به ثبت‌نام و انتخاب خودرو در سامانه easalecar.ir اقدام کنند. 

زمان تعیین شده برای ثبت نام و انتخاب خودروهای داخلی نیز در ابتدا ۲۶ تا ۲۸ اسفند ماه تعیین شد اما با توجه به مشکلات به‌وجود آمده برای ثبت‌نام متقاضیان، این مهلت یک روز تمدید شد و به متقاضیان اعلام شد تا تاریخ ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ فرصت ثبت‌نام را دارند. 

به گزارش فارس، متاسفانه تعداد زیادی از متقاضیان خرید خودرو با گذشت دو روز از زمان ثبت‌نام هنوز موفق به تکمیل پروسه ثبت‌نام نشده‌اند و در مراحل مختلف فرآیند ثبت‌نام از جمله ورود به سایت مذکور و انتخاب خودرو با مشکل مواجه می‌شوند.

به‌طور کلی آنچه که مخاطبان خبرگزاری فارس، طی دو روز گذشته در خصوص مشکلات  ثبت‌نام در سایت مذکور اعلام کرده‌اند این است که با وجود صرف ساعت‌ها وقت برای ثبت‌نام، هنوز امکان ثبت‌نام در این سامانه را نیافته‌اند و لذا این امر با توجه به نزدیک شدن به پایان مهلت ثبت‌نام موجب نگرانی آنها شده‌ است.

‌ از طرفی مردم معتقدند که در ایام پایان سال به جای اینکه به فکر انجام کارهای مربوط به شب عید باشند، مجبورند برای ثبت‌نام خودرو در سامانه‌ای که دچار اختلال شدید است ساعت‌ها وقت صرف کنند و در نهایت نیز موفق به ثبت‌نام نشده‌اند.

این در حالی که روز گذشته سخنگوی وزارت صمت اعلام کرد که از ۹۰۰ هزار نفر متقاضی خرید خودرو داخلی، ۳۶۰ هزار نفر ثبت‌نام خود را به طور کامل در سامانه عرضه یکپارچه خودرو انجام داده‌اند و این افراد فرآیند ثبت‌نام را به طور کامل طی کرده‌اند. 

امید قالیباف درباره ‌اختلال به‌وجود آمده در سامانه گفت که: این سامانه برای افرادی طراحی شده بود که حساب وکالتی ۱۰۰ میلیون تومانی را باز کرده بودند و لیست آن‌ها از بانک‌های عامل به سامانه ارسال شده بود و می‌خواستند ثبت نام مرحله دوم را انجام دهند، اما اتفاقی که افتاد این بود که نه تنها این افراد بلکه بسیاری از افراد دیگر نیز به سامانه مراجعه کردند.

به گفته سخنگوی وزارت صمت، از آغاز روز ثبت‌نام یعنی ۲۶ اسفند تا ظهر روز ۲۷ اسفند حدود ۵۰ میلیون نفر به سامانه مراجع کرده‌اند و همین موضوع موجب بروز اختلال در سامانه شده است، همچنین ۷۰ هزار حمله به این سامانه صورت گرفته که برخی از این حمله‌ها واقعا جدی بوده است لذا مجموعه این موارد موجب شد‌ ثبت‌نام با کندی صورت گیرد. 

به دلیل بروز همین مشکلات، وزارت صمت مهلت ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه عرضه خودرو را یک روز افزایش داد و اعلام کرد که متقاضیان خرید خودروهای داخلی از طریق سامانه مذکور به آدرس  easalcar.ir تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ فرصت ثبت‌نام دارند. 

‌با وجود تمام موارد مطرح شده اما آنچه که مردم انتظار دارند این است که بتوانند در بستری مناسب و بدون دغدغه ثبت‌نام خود را انجام دهند که این موضوع محقق نشده است و همانطور که بیان شد متقاضیان بسیاری تاکنون موفق به ثبت‌نام نشده‌اند.

این مشکل از طریق سامانه «فارس من» و ثبت نظرات کاربران در اخبار مربوطه  به خبرگزاری فارس نیز گزارش شده است. بنابراین با توجه به اینکه وزارت صمت اعلام کرده است که به همه ۹۰۰ هزار نفر واجد شرایط خودرو تعلق می‌گیرد لذا ضرورتی وجود ندارد که برای ثبت نام مهلت کوتاهی تعیین شود بلکه  ضروری است تا وزارت صمت برای رفع دغدغه هزاران نفری که تاکنون موفق به ثبت‌نام نشده‌اند مهلت ثبت‌نام و انتخاب خودرو را این سامانه برای چند روز افزایش دهد و به عنوان مثال تا روز ۱۵ فروردین مهلت دهد تا مردم بتوانند با آرامش خاطر در سامانه ثبت‌نام کنند و از دغدغه آنها در شب عید کاسته شود. 

از طرفی وقتی وزارت صمت خود نسبت به عملکرد شرکت ایران خودرو در طرح فروش فوق‌العاده آخر سال منتقد بود و سخنگوی این وزارتخانه عنوان کرد شرکت ایران خودرو نتوانست طرح فروش فوق‌العاده آخرسال را خوب اجرا کند بنابراین وزارت صمت که وظیفه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را بر عهده دارد انتظار می‌‌‌رفت تا در اجرای این طرح بهتر عمل می‌کرد. 

البته روز گذشته سخنگوی وزارت در یک نشست خبری اعلام کرد که قول می‌دهیم شرایطی فراهم شود تا نفر آخری که حساب وکالتی داشته و صد میلیون تومان در بانک مسدودی داشته استه است، ثبت‌نام خود را در سامانه انجام دهد.  

به گزارش فارس در طرح یکپارچه عرضه خودرو داخلی دو سهمیه وجود دارد یکی سهمیه مادران و دیگری هم سهمیه افراد عادی است، اما برای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده سهمیه‌ای وجود ندارد. 

 

بروزرسانی ۲۷ اسفند ۱۴۰۱: با توجه به آغاز مرحله دوم از ثبت‌نام طرح یکپارچه عرضه خوردوهای داخلی که برای تعیین نوع خودرو از دیروز (جمعه) آغاز شده، تعدادی از متقاضیان در روند فرآیند ثبت‌نام خود دچار چالش شده‌اند؛ در این رابطه سخنگوی وزارت صمت، ضمن اشاره به افزایش بار ترافیکی سامانه مربوطه، از افراد خواست تا ساعت غیرپیک را برای ثبت درخواست خود انتخاب کنند تا مدیریت سامانه بهتر شود.

 پس از انجام مرحله اول ثبت‌نام خودروهای داخلی در قالب بزرگترین طرح یکپارچه عرضه خودروها که تعریف حساب وکالتی و مسدود کردن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در حساب مذکور بود، از روز گذشته (جمعه ۲۶ اسفند ماه) مرحله دوم از ثبت‌نام این طرح که ثبت درخواست خودروی مورد متقاضیانِ تایید شده (از جهت تعریف حساب وکالتی، مسدود بودن وجه و شرایط عمومی ثبت‌نام) آغاز شده و به مدت سه روز تا ۲۸ اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

تعدادی از متقاضیان در تماس با ایسنا، اعلام کردند که حائز شرایط ثبت‌نام هستند اما سایت به تناوب با اختلال مواجه بوده و نمی‌توانند ثبت‌نام خود را از طریق سامانه esalecar.ir  انجام دهند و اجازه دسترسی داده نمی‌شود؛ تعدادی هم موفق به تشکیل پروفایل کاربری در سامانه نمی‌شوند و با عناوین مختلف همچون عدم تطابق کد ملی با حساب وکالتی، عدم تطابق شماره تلفن همراه متقاضی با کد ملی و...  روبرو شده‌اند.

البته گفتی است که طبق اعلام سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در هر دقیقه، شش نفر در سامانه، ثبت خودرو مورد نظر خود را می‌کنند و تا ساعت ۱۲:۳۰ امروز (روز نخست از ثبت‌نام مرحله دوم)، ۱۳۵ هزار متقاضی، خودروی مورد نظر خود را در سامانه ثبت کرده‌اند؛ اما تعداد مراجعه بالا به سامانه مذکور برای ثبت‌نام و بار ترافیکی ایجاد شده، اختلالاتی را برای برخی فراهم کرده است.

در این رابطه، امید قالیباف- سخنگوی وزارت صمت- در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:

"باتوجه به افزایش بار ترافیکی سامانه esalecar.ir شرکت راهبر ظرفیت را افزایش داده تا وقفه در زمان ثبت‌نام خودرو اتفاق نیفتد.

در حال حاضر همزمان ۱۲۰ نفر می‌توانند وارد سامانه شده و ثبت‌نام خود را انجام دهند. چنانچه متقاضیان ساعت غیرپیک را جهت ثبت‌نام خود انتخاب کنند، مدیریت سامانه بهتر خواهد شد. "

 

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "ادامه داشتن اختلال در سامانه یکپارچه ثبت نام خودرو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
هادی
مهمان

سلام من موقع ثبت نام برا خواهرم قسمت جنسیت خانم انتخاب کردم الان برا خودش زده آقا قابل ویرایشم نیست چند نفری هم گفتن همین مشکل دارن فردا هم میگن اطلاعاتتون اشتباه بوده