اقدامات ضروری صنعت خودرو برای تحقق شعار سال رونق تولید

شنبه 7 اردیبهشت 98 ساعت 12:35
اقدامات ضروری صنعت خودرو برای تحقق شعار سال رونق تولید

در حالی که به نظر فعالان صنعت خودرو، داخلی سازی، توسعه زیرساخت‌ها و سرمایه گذاری با هدف افزایش فناوری از جمله اقدامات ضروری صنعت خودرو برای تحقق شعار سال رونق تولید به شمار می‌رود کارشناسان این حوزه تعاملات بیرونی با شرکت‌های صاحب دانش تولید و توسعه خودرو را از دیگر موارد ضروری در سال جاری عنوان می‌کنند.

داخلی سازی و افزایش عمق آن که در چند سال گذشته به یکی از رئوس اصلی خودروسازان تبدیل شده در حالی در سال جاری به خاطر قطع همکاری شرکای خارجی و همچنین کمبود قطعه با چالش رو به رو شده که هرگونه برنامه ریزی در این زمینه مستلزم سرمایه گذاری و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای قطعه سازان است و این وضعیت در حالیست که رونق تولید جز با حمایت از تولید کالای داخلی امکانپذیر نخواهد بود.

امرالله امینی، کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر این که تحقق شعار رونق تولید در صنعت خودرو از جمله ایران خودرو نیازمند برنامه ریزی است، گفت: تغییر نگاه مدیران صنعت خودرو و در اختیار داشتن یک نگاه بلندمدت می‌تواند خیلی از چالش‌های این صنعت را رفع و زمینه را برای تحقق شعار امسال فراهم کند.

وی افزود: حرکت به سمت تکنولوژی‌های روز و همچنین در اختیار داشتن پلتفرمی ملی می‌تواند صنعت خودرو را از چالش‌هایی مانند تحریم‌ها مصون نگاه دارد که این امر با روحیه جهادی و در عین حال توجه ویژه به قطعه سازان محقق خواهد شد.

این کارشناس صنعت خودرو تمرکز هوشمندانه بر روی موانع تولید را از دیگر ضرورت‌های امسال دانست و تصریح کرد: خودروسازی مانند ایران خودرو می‌تواند با شناسایی گلوگاه‌ها و نقاط ضعف خود، سال رونق تولید را در این شرکت صنعتی از طریق برنامه ریزی بلند مدت و راهکارهایی برای این چالش‌ها محقق سازد.

عضو هیأت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه در ادامه بر تغییر رویکرد دولت در قبال صنایع بزرگ مانند خودروسازی تاکید و اظهار کرد: دولت اگر حمایت و برنامه ریزی لازم را انجام ندهد و برنامه‌ای برای حمایت از سرمایه گذاران نداشته باشد شاهد خروج سرمایه گذاران از ایران و مهاجرت آن‌ها به کشورهای همسایه خواهیم بود که لازم است در سال رونق تولید به این موضوع توجه شود تا صنعت اشتغالزایی مانند صنعت خودرو دچار مشکل نشود.

امینی با اشاره به کاهش قدرت خرید خودرو به خاطر افزایش قیمت‌ها و همچنین تورم موجود گفت: این عمل می‌تواند یکی از چالش‌های تحقق شعار امسال باشد که لازم است خودروسازان بزرگ با فروش اقساطی و در عین حال پیش بینی تسهیلات خرید خودرو برای متقاضیان ضمن حفظ بازار و تأمین نیاز، نسبت به تحقق رونق تولید اقدام کنند. در چنین وضعیتی یکی از مواردی که می‌تواند به تحقق شعار امسال کمک کند را باید تعادل در نظام عرضه و تقاضای خودرو دانست.

وی ادامه داد: بر این اساس خودروسازان باید نسبت به کنترل عرضه و تقاضا اقدام کنند و در عین حال برنامه ریزی بلندمدتی تعریف و بر اساس آن نسبت به پیشبرد برنامه ریزی‌ها و راهکارها اقدام کنند در این وضعیت می‌توان نسبت به تحقق شعار رونق تولید اقدام کرد.

بر اساس این گزارش، فعالان صنعت خودرو در اختیار داشتن یک برنامه ریزی درست در صنعتی پیشران نظیر صنعت خودرو را از عوامل تحقق شعار امسال می‌دانند. صنعت خودرو با تکیه بر پیشرفت‌های گذشته خود باید همپا با تحولات روز حرکت کند تا علاوه بر برآوردن نیاز مخاطب، تولید داخلی را رونق ببخشد بنابراین نیازمند زیرساخت‌ها و برنامه ریزی‌هایی در این زمینه است که حرکت در مسیر فناوری‌های روز از جمله این اقدامات است.

در عین حال توجه به توانمندی‌های داخلی و و به روز کردن فناوری تولید قطعات مدرن نیز از دیگر مواردی است که لازم است خودروسازان در سال رونق تولید آن را مدنظر قرار دهند و با تکیه بر این موارد، ضمن رفع نیاز داخلی به بازارهای صادراتی هم بیندیشند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar