بدهی قطعه سازان تسویه شود

یکشنبه 22 دی 98 ساعت 12:32
بدهی قطعه سازان تسویه شود

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: هفته پیش شورای پول و اعتبار با پرداخت پنج هزار میلیارد تومان به خودروسازان موافقت کرد و آن را به تصویب رسانید تا گروه‌های خودروساز از این اعتبار برای پرداخت بدهی خود به قطعه‌سازان استفاده کنند.

«مازیار بیگلو»‌  با تأیید افزایش پنج هزار میلیارد تومانی حد اعتباری خودروسازان، افزود: قرار است نیمی از این حد اعتباری در اختیار ایران ‌خودرو و نیمی دیگر در اختیار سایپا قرار داده شود.

به گفته این مقام صنفی، هر دوی این خودروسازان زیان‌ده بوده و به همین خاطر مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت می‌شوند، ولی از حدود چهار ماه پیش در تلاش برای خروج از شمولیت این قانون هستند و برآورد می‌شود حداکثر تا بهمن‌ماه از آن خارج شوند.

در بخشی از ماده ۱۴۱ قانون تجارت آمده که اگر بر اثر زیان‌های وارده دست‌کم نیمی از سرمایه شرکت از بین برود، هیات ‎مدیره مکلف است بلافاصله با برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده، صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رأی واقع شود. این موضوع برای خودروسازان صدق می‌کند و این شرکت‌ها زیان انباشته سنگینی دارند.

بیگلو یادآوری ‌کرد: مقرر شده این مبلغ برای پرداخت بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان پرداخت شود و اولویت با قطعه‌سازانی است که خصوصی بوده و زیرمجموعه این دو خودروساز نیستند.

وی ادامه داد:‌ پس از آن، پرداختی به قطعه‌سازان زیرمجموعه ایران‌ خودرو و سایپا انجام می‌شود.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با اشاره به عبور خودروسازان از تیراژ تولید چهار هزار دستگاه در روز، تاکیدکرد: اگر پرداختی یادشده انجام نشود، نمی‌توان این شمارگان تولید را حفظ کرد.

وی از برنامه‌ ریزی خودروسازان برای عبور از تیراژ تولید پنج هزار دستگاه در روز در ماه‌های آینده خبر داد و گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسات گوناگون با مسوولان بانک‌ مرکزی، شورای پول و اعتبار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حمایت از صنعت خودرو و قطعه‌سازی پرداخت و در نهایت افزایش حد اعتباری پنج هزار میلیارد تومانی خودروسازان مصوب شد.

بیگلو یادآورشد: اکنون مطالبات زنجیره تأمین از خودروسازان به بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده که دست‌کم بین هفت تا هشت هزار میلیارد تومان آن سررسید شده است.

بازگشت به کار نیروهای تعلیق و تعدیل شده

وی یادآوری کرد:‌ در یک سال و نیم اخیر و متأثر از تحریم‌ها نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر نیروی کار در این صنعت تعلیق شده بودند که با افزایش تیراژ خودروسازان بر سر کار بازگشتند.

بیگلو ادامه‌داد: برآورد می‌شود نزدیک به ۴۰ هزار نفر نیروی کار هم تعدیل شده بودند که مطابق گزارش‌های دریافتی از شرکت‌ها فرآیند جذب مجددشان آغاز شده است.

وی گفت: با بازگشت همه این نیروها بر سر کار، بار دیگر به آمار سال ۹۶ صنعت قطعه‌سازی و اشتغال به کار حدود ۶۵۰ هزار نفری این صنعت باز خواهیم گشت.

شاغلان مستقیم زنجیره تأمین خودروسازی در رده‌های یک، دو و سه از کل ۵۵۰ هزار نفر در سه موج بیکاری سال ۹۷، نزدیک به ۲۸۰ هزار نفر تعدیل یا تعلیق شده‌اند.

داخلی سازی ۹۲ درصدی پروژه رُهام

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در ادامه به پروژه رهام سایپا اشاره کرد که روز پیش جلسه هم‌افزایی زنجیره تأمین آن با حضور مدیرعامل سایپا برگزار شد.

این مقام صنفی یادآوری‌کرد: رهام پروژه ارزشمندی است که پلت‌فرم آن متعلق به سایپا است و قابلیت مونتاژ دو کلاس خودرو بر روی آن وجود دارد.

بیگلو یادآوری کرد: این خودرو از استاندارد آلایندگی یورو ۵ برخوردار بوده و قادر به پاس کردن همه استانداردهای ۸۵ گانه مدنظر سازمان ملی استاندارد است.

وی بیان داشت: رهام خودرویی است که با ۹۲ درصد داخلی‌سازی به بازار عرضه می‌شود و هشت درصد دیگر آن مربوط به قطعات های‌تک (HighTech) و ایمنی مانند کامپیوتر خودرو، بعضی قطعات ایربگ، ترمز ABS و سایر قطعات زیرمجموعه آنهاست.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت:‌ تاکید سایپا بر داخلی‌سازی هشت درصد باقی مانده با توان و قابلیت زنجیره تأمین خودروسازان و شرکت‌های دانش‌بنیان است.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar