تأثیر کاهش عرضه خودروسازان بر قیمت‌ها

دوشنبه 9 اردیبهشت 98 ساعت 15:39
تأثیر کاهش عرضه خودروسازان بر قیمت‌ها

قیمت خودرو در روزهای گذشته با افزایش نرخ ناگهانی رو به رو شد که این افزایش قیمت می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. گرانی‌ها موجب سردرگمی مردم شده و باوجود کاهش قدرت خرید، معامله در بازار خودرو کاهش‌یافته است. فربد زاوه در مورد گرانی‌های گذشته میزان عرضه خودروسازان را یکی از عوامل اصلی دانست.

فربد زاوه، کارشناس حوزه خودرو در مورد عوامل گرانی خودرو گفت: ریشه گرانی‌های اخیر خودرو مربوط به سیاست‌های اقتصاد کلانی است که در وزارتخانه و بانک مرکزی گرفته می‌شود که تورم‌زا است. این نکته که تورم به چه صورت در مبحث خودرو و قیمت‌ها تأثیرگذار بوده به حجم عرضه خودروسازان بازمی‌گردد که بسیار کم است. انتظار دارد که حجم مناسبی از خودرو عرضه شود ولی در صورت ادامه روند، قیمت‌گذاری برای هر خودرویی به‌صورت سلیقه‌ای انجام خواهد شد. هم اکنون نقدینگی با توجه به این‌که انگیزه‌ای برای ورود به فعالیت‌های زیرساختی وجود ندارد به سمت بازار خودرو حرکت کرده است.

سایت‌های آگهی بی‌تأثیرند!

وی در مورد سایت‌های آگهی خودرو و تأثیر آن‌ها بر بازار اظهار کرد: سایت‌های خریدوفروش خودرو تأثیری برآشفتگی و به هم خوردن بازار خودرو نداشته است. درصورتی‌که این سایت‌ها بسته شوند، مرم به سمت روزنامه‌ها می‌روند و یا حتی در کنار خیابان خودرو را می‌فروشند. این حرف، نادرست است که بگوییم پلتفرم اطلاع رسانی موجب ایجاد تورم می‌شود. تورم تنها توسط سیاست‌های پولی و مالیاتی ایجاد خواهد شد. به هر صورت هرکسی می‌تواند کالای موردنظر خود را با هر قیمتی که مناسب می‌داند بفروشد و هیچ جای قانون گفته نشده که افراد اجازه قیمت‌گذاری بر روی کالا ندارند.

گزینه‌های سرمایه‌گذاری

زاوه در رابطه با گزینه‌های سرمایه‌گذاری گفت: درصد جامعه پول زیادی در اختیار ندارند که بتوانند درزمینهٔ خودرو، مسکن و... بتوانند سرمایه‌گذاری کنند. عده کوچکی هستند که توانایی سرمایه‌گذاری بر روی چنین مواردی رادارند که عموماً طلا و ارز را انتخاب نمی‌کنند. مسائل قضایی موجب شده که این روزها بازار ارز از جذابیت کمتری برخوردار باشد و نگهداری طلا هم کمی سخت است. هر فرد، متناسب با میزان نقدینگی خود به سمت خرید خودرو و یا مسکن می‌رود که این روزها خودروی لوکس هم مدنظر نیست بلکه خودروهای پرتیراژ هم جزء گزینه‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. تمامی این موارد ناشی از این است که انتظار تورمی مردم به شدت بالا است. به‌طورکلی به خاطر این‌که نرخ یک دستگاه خودرو نسبت به مسکن پایین‌تر است اکثراً به سمت خرید خودرو می‌روند.

۵ درصد از کجا آمد؟

وی در ادامه افزود: هم اکنون نرخ خودرو تنها باید توسط بازار تعیین شود و کنترل قیمت‌ها تنها از طریق کنترل تورم انجام می‌پذیرد. کارخانه هم باید به طوری قیمت‌گذاری را انجام دهد که به هر مبلغی که در بازار خریدار وجود نرخ تعیین شود. لازم به ذکر است هم اکنون خودروسازان ۳۰ الی ۴۰ درصد کمتر از نرخ حاشیه بازار محصولات خود را به فروش می‌رسانند. روش قیمت‌گذاری ۵ درصد کمتر از حاشیه بازار مناسب نیست و معلوم نیست که این رقم از کجا آمده است؟ چنین قیمت‌گذاری مبنای خاصی ندارد ضمن این‌که تأثیری هم در قیمت‌های بازار نخواهد داشت.

آزادسازی واردات بعید است

زاوه در پایان اشاره‌ای به بحث واردات خودرو کرد: احتمال آزادسازی واردات بسیار بعید است چون که منابع مالی دولت به‌شدت محدود است و محدودتر هم خواهد شد. نه‌تنها خودرو بلکه خیلی از کالاهای دیگر هم از چرخه نیمایی خارج خواهند شد. نرخ خودروهای وارداتی هم تنها بر اساس قدرت خرید تعیین می‌شود و درصورتی‌که قیمت‌ها هم افزایش پیدا کند تنها شدت رکود در خرید خودرو بالا می‌رود.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar