ترخیص تمام خودروهای وارداتی تا ۲ ماه آینده

چهارشنبه 25 اردیبهشت 98 ساعت 14:25
ترخیص تمام خودروهای وارداتی تا 2 ماه آینده

دبیر انجمن واردکنندگان گفت: ترخیص تمامی برندهای خودرویی از گمرک در حال انجام است و احتمال می‌رود در صورت عدم بروز مشکل، این فرآیند تا ۲ ماه آینده تکمیل شود.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در مورد شرایط ترخیص خودروها از گمرک گفت: روند ترخیص‌های گمرک در حال انجام است اگرچه که رقم دقیقی از میزان ترخیصی‌ها هم اکنون در دسترس نیست. ابتدا ۱۶۰۰ دستگاه خودرو از گمرک ترخیص شد که این روند در حال افزایش است. گفتنی است که خودروهای خارج شده از گمرک شامل تمامی برندها از جمله، کیا، هیوندای، تویوتا، ولوو، میتسوبیشی و دی‌اس می‌شود و اگر احیاناً توقفی در خروج انجام بگیرد موردهای خاص است که با پیگیری حل خواهد شد. این خودروها با ارز سامانه سنا ترخیص شده‌اند و با توجه به این قضیه احتمال انصراف مشتریان زیاد است. در ۲ ماه فرصت داده شده با توجه به تمدید مصوبه هیات دولت انتظار می‌رود اگر مشکل خاصی ایجاد نشود تمامی خودروها ترخیص شوند.

ارائه طرح آزادسازی واردات

وی در مورد آزادسازی واردات خودرو اظهار کرد: حق مسلم واردکنندگان این است که در خصوص آزادسازی واردات صحبت و از کسب و کار خود دفاع کنند. در این زمینه طرح‌هایی را هم ارائه کردیم و ما به طور قاطعانه خواهان آزادسازی واردات هستیم ولی با توجه به وضعیت حاکم نمی‌خواهیم به دولت فشار بیاوریم. در واقع طرح یاد شده را به وزارتخانه نداده‌ایم چون که توجه کاملی به آن نمی‌شود و تنها از طریق رسانه‌ها آن را انتشار دادیم. اولویت ما این است که مردم از شرکت‌های نمایندگی و عرضه‌کننده طلبکار هستند و ابتدا باید تعهدات خود را ایفا کنیم. هم اکنون با توجه به وضعیت موجود، بالغ بر ۸ هزار نفر در زمینه واردات خودرو بیکار شده‌اند و حدود ۲ هزار نفر دیگر هم با ادامه روند بیکار خواهند شد.

ورود خودروهای کارکرده

دادفر به بحث واردات خودروهای کارکرده چنین اشاره کرد: واردات خودرو کارکرده یک موضوع کاملاً انحرافی در فضای فعلی است. ما در کار اصلی یعنی خودرو صفر کیلومتر مشکل داریم و واردکننده به سختی در حال ترخیص آن‌ها از گمرک است. حال با این وضعیت صحبت در مورد واردات خودروهای کارکرده فقط از بین بردن اصل موضوع است. گفتنی است که واردات خودروی کارکرده در تمام کشورها انجام می‌شود. اگر واردات این نوع خودروها انجام شود بسیار به نفع مردم است چون که با کمترین هزینه می‌توانند خودروهای روز دنیا را داشته باشند ولی تنها هم اکنون در حد یک طنز به نظر می‌رسد.

مشکلات شدید رنگ و لاستیک

وی در پایان در خصوص شرایط ظاهری و فنی خودروهای موجود در گمرک گفت: خودروهایی که هم اکنون ترخیص هستند به شدت از لحاظ رنگ، لاستیک،‌ باتری، سیستم‌های برقی، روغن موتور و جعبه دنده دچار مشکل هستند و تمامی این موارد باید توسط شرکت‌ها اصلاح شود. رنگ این خودروها به حالت اولیه برمی‌گردد ولی موارد دیگری مانند لاستیک‌ها باید عوض شود. این لاستیک‌ها ۲ سال است که در گمرک خاک خورده و پوسیده شده‌اند و در صورت ترکیدن آن‌ها پس از استفاده باید پاسخگو باشند. پس شرکت‌ها باید لاستیک‌ها را عوض کنند چون که با ایمنی مردم سرو کار دارد.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar