تولید خودروهای غیر استاندارد از سال ۹۸ متوقف خواهد شد

شنبه 18 اسفند 97 ساعت 16:07
تولید خودروهای غیر استاندارد از سال 98 متوقف خواهد شد

رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: اعلام اسامی خودروسازان و جلوگیری از تولید خودروهای غیراستانداردی که نتوانستند استانداردهای ۸۵ گانه را پاس کنند، اوایل سال ۹۸ انجام می‌شود.

نیره پیروزبخت امروز (شنبه) افزود: بازرسی از خودروسازان برای آزمون رعایت استانداردهای ۸۵ گانه که از شروع دی ماه امسال کلید خورده بود، ادامه دارد و قرار نیست به خاطر شرایط خاص تحریم به تأخیر بیفتد.

وی گفت: نگرانی اصلی سازمان ملی استاندارد در این مقوله، مربوط به آن دسته از قطعات خودرویی است که یافت نمی‌شود یا واردات آنها با وقفه رو به رو شده است.

پیروزبخت ادامه داد: همچنین اکنون انجام بعضی آزمایش‌ها در داخل کشور ممکن نیست؛ با این حال آزمایش‌های که قابلیت اجرا دارند از طرف بازرسان این سازمان پیگیری می‌شود.

وی تاکید کرد: جمع بندی موارد از طرف کارشناسان در دست بررسی است و به محض قطعی شدن ناتوانی خودروسازان در پاس کردن استانداردهای یاد شده، اطلاع رسانی می‌شود؛ ولی به نظر می‌رسد با توجه به فرصت کم باقی مانده تا پایان سال این اطلاع رسانی به سال ۹۸ موکول شود.

سال پیش ۲۵ خودرو غیراستاندارد و بی کیفیت از خط تولید خارج شد و تیرماه امسال هم هشت خودرو به خاطر رعایت نکردن الزام‌های معیار مصرف سوخت اجازه شماره گذاری از طرف نیروی انتظامی نگرفت.

بازرسی استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی مطابق برنامه از پیش اعلام شده سازمان ملی استاندارد، از یکم دی ماه شروع شد؛ با اجرای این طرح، خودروسازان موظفند یا خودروهای غیراستاندارد و بی کیفیت خود را با این استانداردها منطبق کرده یا آنها را از خط تولید خارج کنند.

پیشگیری از تولید خودروهای بی کیفیت و غیراستاندارد از حدود ۱۵ سال پیش در دستور کار قرار گرفت و در آغاز ۱۱ استاندارد به طور اجباری اعلام شد که بعد از مدتی به ۶۳ مورد رسید و اکنون به ۸۵ مورد افزایش یافته است.

علائم و وسایل هشداردهنده شنیداری، وسایل دید غیرمستقیم و نصب آن‌ها، استحکام صندلی‌ها، تکیه‌گاه‌ها و پشت‌سری‌ها، چراغ شب‌نما، قلاب‌های بکسل، چراغ مه‌شکن جلو، چراغ مه‌شکن عقب، سیستم برفک‌زدا و مه زدا شیشه جلو و سیستم هشدار انحراف از مسیر از جمله این استانداردهاست.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar