جریمه بدهکاران آزادراه‌های الکترونیکی

دوشنبه 19 خرداد 99 ساعت 15:45
جریمه بدهکاران آزادراه‌های الکترونیکی

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور از توافق وزیر راه و شهرسازی و نیروی انتظامی برای جریمه کردن مالکان خودروهایی که عوارض آزادراه‌های الکترونیکی را پرداخت نکرده‌اند، خبر داد و گفت: اگر این اتفاق بیفتد و اجباری برای پرداخت عوارض به وجود بیاید انگیزه سرمایه گذاران برای الکترونیکی شدن آزادراه‌ها بیشتر می‌شود در غیر این صورت با مشکل جدی رو به رو خواهیم شد.

دو سال اخیر الکترونیکی شدن پرداخت عوارض آزادراه‌های کشور در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد که در این میان چهار آزادراه تهران - ساوه، قزوین - زنجان، تهران - قزوین و تهران - قم در اواخر سال ۱۳۹۷ الکترونیکی شدند و آزادراه‌های دیگر هم طی سال گذشته به جمع آزادراه‌های الکترونیکی پیوستند. اما در این میان بعضی از رانندگان با وجود ارسال پیامک عوارض خود را پرداخت نکردند.

بهنام داوودی مدیر کل بهره برداری آزاد راه‌های کشور، مرداد ماه سال اخیر اعلام کرد: از زمانی که سیستم پرداخت الکترونیکی عوارض بعضی آزادراه‌ها که در مرحله اول وآزمایشی اجرایی شده است، نه تنها میزان رفت و آمد های انجام گرفته را به طور کامل پیمایش می‌کنیم بلکه به بسیاری از اهدافی که در ابتدای اجرای این طرح مد نظرمان بود نیز رسیده‌ایم. اما تاکنون بیش از نیمی از کسانی که از آزادراه الکترونیکی استفاده کردند عوارضشان را پرداخت نکردند. 

این اتفاق همچنان ادامه پیدا کرده و کار به جای رسید که هم اکنون سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با وجود این که باید درصد زیادی از سرمایه خود ناشی از راه‌اندازی آزاد راه را از طریق عوارض به دست بیاورند موفق به دریافت عوارض به طور الکترونیکی از مردم نشدند و به همین دیگر استقبالی برای ادامه این طرح نمی‌کند.

خیر الله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور، در این خصوص اظهار کرد: براساس تفاهم نامه امضا شده وزیر راه و شهرسازی با فرمانده نیروی انتظامی مقرر شده تا پلیس برای رانندگان بدهکار که عوارض الکترونیکی آزادراهشان را پرداخت نکردند پیامک ارسال کند و اگر مردم با وجود مهلت پلیس برای پرداخت عوارض نسبت به پرداخت آن  اقدام نکند جریمه برای رانندگان و مالکان خودروی بدهکار در نظر بگیرند.

وی افزود:  در هفته جاری هم نشست دیگری برای اجرای این تفاهم نامه با پلیس داریم که امیدواریم به زودی این طرح اجرایی شود که تصور می‌کنیم تأثیر بسزایی در این زمینه داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی  اعلام کرد: اگر با اجرایی شدن طرح پلیس و جریمه کردن مردم هم در بازگشت عوارض الکترونیکی به نتیجه نرسیم سرمایه‌گذاران قطعاً استقبالی از الکترونیکی شدن دیگر آزادراه‌های کشور نخواهند کرد و حتی ممکن است مجبور شویم آزادراه‌های که الکترونیکی هستند به حالت قبل برگردانیم؛ بنابراین در این زمینه استقبال و مشارکت مردم را نیاز داریم. در غیر این صورت طرح الکترونیکی کردن عوارض آزادراهی با مشکل جدی رو به رو خواهند شد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar