خطر انفجار خودروهای گازسوز غیر کارخانه‌ای

بروزرسانی در: یکشنبه 24 آذر 98 ساعت 18:45
خطر انفجار خودروهای گازسوز غیر کارخانه‌ای

از دی ماه سال ۹۷ شاهد توقف بازرسی و تست مخازن CNG خودروهای غیرکارخانه‌ای در کشور بودیم و این موضوع می‌تواند یکی از عوامل بروز انفجارهای مخازن معیوب در زمان سوخت‌گیری باشد.

درحالی که سابقه گازسوز کردن و رفت و آمد خودروهای گازسوز در کشور به سال ۸۳ بازمی‌گردد، فرآیند بازرسی و تست مخازن CNG خودروها، با ۱۳ سال تأخیر آغاز شد و از شهریور سال ۹۶ شاهد اجرای تست مخازن CNG خودروها در آزمایشگاه‌هایی بودیم که توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری، احداث و تجهیز شده بودند.

این فرآیند ادامه داشت تا اینکه از دی ماه سال ۹۷ شاهد توقف بازرسی و تست مخازن CNG  خودروهای غیرکارخانه‌ای در کشور بودیم و این مسئله می‌تواند یکی از عوامل بروز انفجارهای مخازن معیوب در زمان سوخت‌گیری باشد.

محسن جوهری، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور در این مورد گفت: تا دی ماه سال ۹۷ شاهد تست مخازن CNG تعداد یک میلیون و ۲۲۰ هزار خودرو در ۴۲۵ آزمایشگاه مجهز بودیم، اما با توقف تست مخازن خودروهای غیرکارخانه‌ای، مراجعه خودروها به آزمایشگاه‌ها به شدت کاهش یافت و امروز خودروهای زیادی در کشور تردد می‌کنند که دوگانه سوز کارخانه‌ای نبوده و به صورت غیررسمی گازسوز شده‌اند و حتی یک‌بار هم تست مخزن آنها انجام نشده است.

وی افزود: با توجه به پیگیری‌های انجام شده، به نظر می‌رسد سازمان ملی استاندارد عامل توقف تست مخازن خودروهای غیرکارخانه‌ای است، اما ما با ارسال نامه‌ای به معاونت پیگیری حقوق عامه دادستانی کل کشور، درخواست کرده‌ایم که عوامل این اقدام شناسایی شده و دستور برقراری دوباره فرآیند تست مخازن خودروهای گازسوز غیرکارخانه‌ای صادر شود.

جوهری در مورد تعداد خودروهای گازسوز غیرکارخانه‌ای گفت: آمار رسمی این خودروها ۹۱۸ هزار دستگاه است اما آمار غیررسمی آنها بسیار بیشتر از این رقم بوده و برآوردهای غیررسمی حاکی از این است که حدود یک میلیون دستگاه خودروی گازسوز غیرکارخانه‌ای را باید به شمار ۹۱۸ هزار دستگاه آمار رسمی این خودروها اضافه کرد.

همچنین در روزهای گذشته، پیمان پیرایش، مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد در این مورد گفت: در آیین نامه سال ۹۳ که از طرف هیات دولت تصویب و ابلاغ شده، وظیفه‌ای برای سازمان استاندارد تعیین شده مبنی بر اینکه تأیید صلاحیت آزمایشگاه‌ها و در اختیار قرار دادن این آزمایشگاه‌ها در سامانه سیمفا و تأیید صلاحیت شرکت‌های بازرسی برای حضور در مراکز خدمات فنی و آزمایشگاه‌ها، توسط سازمان ملی استاندارد انجام شود.

وی افزود: توقف تست مخازن خودروهای گازسوز غیرکارخانه‌ای در دی ماه ۹۷، تصمیم سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بود و سامانه سیمفا از آن تاریخ تاکنون، به گونه‌ای تنظیم شده که فقط خودروهای گازسوز کارخانه‌ای پذیرش می‌شوند و قطعاً سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برای این مسئله توجیهاتی دارد.

به نظر می‌رسد دلیل توقف تست مخازن خودروهای گازسوز غیرکارخانه‌ای این بوده که عبارت دوگانه سوز در کارت این خودروها درج نشده بود، اما نکته عجیب اینجاست که هیچ اقدام موثری از دی ماه سال پیش تا امروز برای برقراری دوباره امکان تست مخازن خودروهای گازسوز غیرکارخانه‌ای انجام نشده و به نظر می‌رسد سازمان شهرداری‌ها و دهیاریهای کشور به عنوان متولی سامانه سیمفا باید پاسخگوی اقدام دی ماه ۹۷ و انفجارهای پس از آن و همچنین تلفات جانی و مالی مربوطه باشد.

عدم توجه به این مسئله و رفت و آمد خودروهای گازسوز غیر کارخانه‌ای که مخازن آنها هیچ گاه مورد تست‌های مربوطه قرار نگرفته‌اند، می‌تواند خطر بالقوه‌ای در بخش حمل‌ونقل کشور باشد؛ اما در صورت تست مخازن خودروهای گازسوز کارخانه‌ای و غیر کارخانه‌ای در آزمایشگاههای مربوطه، خودروهای گازسوز جزو ایمن‌ترین خودروهای دنیا محسوب می‌شوند.

در ادامه، تصویر نامه‌ای که رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور به معاونت پیگیری حقوق عامه دادستانی کل کشور ارسال نموده و نسبت به این موضوع هشدار داده، آمده است.

خطر انفجار خودروهای گازسوز غیر کارخانه‌ای

تسنیم

دوگانه سوز کردن خودرو

قیمت خودروهای دوگانه سوز

لیست خودروهای دوگانه سوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar