به چه خودرویی تاریخی می گویند؟

شنبه 24 اردیبهشت 01 ساعت 14:33
به چه خودرویی تاریخی می گویند؟
خودروهای کلاسیک یا خودروهای تاریخی بخش مهمی از صنعت و بازار خودروی هر کشور به خصوص کشورهایی که سابقه خودروسازی دارند را تشکیل می‌دهد و به نوعی این خودروها تاریخ متحرک این صنعت هستند اما واژه خودروی تاریخی به چه خودروهایی اطلاق می‌شود؟

حضور رئیس فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی FIVA در ایران بار دیگر بحث خودروهای تاریخی و کلاسیک را به صدر اخبار خودرویی کشور آورد.

ایران به عنوان یکی از کشورهایی که آی دی کارت فیوا را به رسمیت شناخته است میزبان خودروهای تاریخی باارزشی است که بخشی از آن به ثروت آخرین پادشاه ایران و بخش دیگر نیز به واردات و مونتاژ خودروهای آمریکایی در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی بازمی‌گردد.

به این تاریخچه باید تولید خودرویی نظیر پیکان را نیز افزود که این روزها به خودروی کلاسیک بخشی از جامعه تبدیل شده است.

با وجود این تعداد خودروی تاریخی و موزه‌ای که به همین نام در ایران وجود دارد بد نیست تا با مفهوم خودروی تاریخی از منظر فیوا FIVA فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی آشنا شویم.

تیدو برسترس رئیس فدراسیون بین‌المللی وسایل نقلیه تاریخی به طور مشخص و صریح «هر وسیله‌ای که با قوای محرکه کار کند، بیش از سی سال عمر داشته، اصالت خود را حفظ کرده و دارای وضعیت قابل قبولی باشد همچنین به صورت روزانه استفاده نشود، مشمول اخذ شناسنامه بین‌المللی خودروهای تاریخی از این فدراسیون اعلام کرده است.»

پرشین خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar