دردسر خدمات پس از فروش محصولات چینی

چهارشنبه 12 تیر 98 ساعت 12:47
دردسر خدمات پس از فروش محصولات چینی

چین از تحویل قطعات یدکی خودروهای خارجی به ایران خودداری می‌کند که تأمین نشدن این قطعات منجر به ارائه نشدن خدمات پس از فروش خواهد شد؛ این خبری است که اخیراً به نقل از یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان شده است و موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است.

برای بررسی بیشتر در خصوص اینکه با این موضوع چگونه باید برخورد کرد و چقدر جدی است، به سراغ دو تن از مسئولان مرتبط رفتیم که در ادامه می‌خوانید:

اصل موضوع چیست؟

ولی ملکی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مورد کمبود قطعات یدکی خودروهای چینی در بازار گفت: پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، کمبود قطعات یدکی در بازار به یکی از معضلات صاحبان خودروهای خارجی تبدیل شد چون که قطعات این خودروها به صورت CKD وارد کشور می‌شد و ایران فقط فرایند مونتاژ آن را انجام می‌داد. این نماینده مردم در مجلس با ذکر اینکه تأمین نشدن قطعات یدکی به معنای توانایی نداشتن در ارائه خدمات پس از فروش است، یادآوری کرد: 80 درصد قطعات موردنیاز تولید بعضی از خودروها، وارداتی است و در وضعیت فعلی که واردات انجام نمی‌شود تولید این خودروها امکان پذیر نیست.

باید به تولید داخل متکی بود نه چین

ولی صادق نجفی، مشاور عالی وزیر صنعت و نماینده ویژه وزیر در کمیته خودرو در پاسخ به اینکه وزارت صنعت چه نظارتی بر موضوع دارد، می‌گوید: من در این باره نشنیده‌ام اما به هرحال در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و در وضعیت جنگی هراتفاقی ممکن است بیفتد، هنر این است که ما چه اقدامی بکنیم و چگونه از این مرحله عبور کنیم. وی می‌افزاید: ما باید تدبیر کنیم و اگر چینی‌ها قطعات یدکی را به ما ندادند به سراغ دیگران برویم و تولید داخلی را تقویت کنیم.

رحیم زارع: تمام قطعات را نمی‌توان در داخل تولید کرد

درهمین حال رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس شورای اسلامی با ذکر اینکه یکی از عواملی که وضعیت بازار خودرو به این روز افتاده، به دلیل بی اعتمادی و بی‌وفایی است که چینی‌ها در حق ایران کردند، می‌افزاید: چینی‌ها در ماجرای انتقال پول از طریق کونلون بانک به تعهداتشان عمل نکردند و از یک سو با ما و از سوی دیگر با دولت آمریکا بودند و این موضوع موجب شد که واردات به خوبی انجام نشود و خودروسازان نتوانند به راحتی انتقال پول انجام دهند. زارع درپاسخ به اینکه مجلس چگونه برحل این موضوع نظارت دارد، می‌گوید: این به شرایط دیپلماتیک کشور بازمی گردد، آقای لاریجانی (رئیس مجلس) اواخر سال پیش با چند تن از وزیران به چین سفر کرد که امیدواریم دستاورد آن موجب بهبود این شرایط شود. وی در مورد تولید داخلی این گونه قطعات هم تصریح می‌کند: نمی‌شود هرچیزی را بگوییم که در داخل تولید شود، برخی قطعات هنوز زیرساخت‌هایش برای تولید داخلی خوب نیست.

چند محموله بزرگ در راه بازار

در همین حال یک منبع آگاه اعلام کرد اخیراً چند محموله بزرگ قطعات یدکی خودرو با استفاده از روش‌های دورزدن تحریم وارد کشور شده است که به زودی توزیع خواهد شد.

روزنامه خراسان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar