دولت باید بنگاه داری را رها کند و دست از این فضا بردارد

دوشنبه 5 فروردین 98 ساعت 16:49
دولت باید بنگاه داری را رها کند و دست از این فضا بردارد

ممنوعیت واردات خودرو در حالی برای سال ۹۸ تمدید شده که واردکنندگان این حوزه بر ثبات در تصمیم گیری‌ها تاکید داشته و پیشنهاد اول خود را این موضوع عنوان می‌کنند چون که به عقیده آن‌ها هم اکنون هیچ ثباتی در تصمیم گیری‌ها وجود ندارد در حالی که دولت باید تصمیم گیری‌های خود را برپایه ثبات انجام دهد و اگر نسبت به صدور مصوبه‌ای اقدام می‌کند پیش از آن نسبت به مطالعه لازم و دریافت نظر ذینفعان موضوع به صورت کتبی با مهر و امضا اقدام کرده باشد.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با ذکر این مطلب گفت: هم اکنون میزان نارضایتی‌ها در اتاق‌های بازرگانی و تجار بسیار بالا است ولی به عقیده آن‌ها علت این مشکلات، تحریم‌ها نیست بلکه تصمیم‌های داخلی مانع از فعالیت روان آن‌ها شده است و با توجه به چنین وضعیتی امیدواریم این عمل تبدیل به یک قانون شود که اگر دولت قصد تبدیل موضوعی به قانون را دارد، برای تصویب نسبت به اخذ نظر ذینفعان و تشکل‌های تخصصی آن حوزه اقدام کند.

او با اشاره به اینکه بنابراین در وضعیت فعلی نباید انتظار داشته باشیم در حالی که همه بازارهای سرمایه گذاری را کور کرده‌ایم، ریال‌های انباشته و سرگردان مدیریت شود تصریح کرد: چون که برای مدیریت این وضعیت لازم است محل‌های سرمایه گذاری امن و دارای بازدهی متناسب با نرخ تورم به صورت رسمی اعلام و دولت راهکاری تعریف کند تا نقدینگی در اختیار مردم در مکان‌های مناسب توزیع شود.

دادفر ادامه داد: هم اکنون محلی برای توزیع این نقدینگی وجود ندارد و تا زمانی که تکلیف این منابع مشخص نشود وضعیت به همین شکل باقی خواهد ماند و نقدینگی سرگردان به سمت خودرو و کالاهایی که هزینه بری کمتری دارند، خواهد رفت. هم اکنون ۸۰ میلیون نفر جمعیت موجود، بر اساس آمار بانک مرکزی به کالاهایی خاص نیاز دارند این تقاضا مشخص است و بر اساس اعلام مرکز آمار میزان نیاز به کالایی مانند خودرو مشخص است که آیا توان تأمین این نیاز از طرف دو خودروساز قابل تأمین خواهد بود که به طور قطع جواب این پرسش خیر است.

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودروفضای اجتماعی فعلی از روند گفتار درمانی گذشته و مردم با توجه به عملکرد فعلی و سطح درآمدها و همچنین نرخ تورم انتظار دارند و با گفتار درمانی کنار نمی‌آیند. در چنین وضعیتی باید نیاز افراد به خودرو از طریق بازار داخلی تأمین شود و در غیر این صورت باید نسبت به آزادسازی واردات خودرو اقدام کرد. اگر در این وضعیت بر صرفه جویی ارزی تاکید می‌شود می‌توان با تاکید بر صرفه جویی ارزی اجازه داده شود منابع ارزی دیگری که تحت اختیار مردم است به کمک دولت آمده و بازار را اداره کند و راهکار به کارگیری سرمایه‌ها هم به مردم ارائه شود.

او در پایان هم با اشاره به اینکه باید به رقابتی بودن بازار دامن زد، تا زمانی که دولت صاحب بنگاه‌های بزرگ است نگاه به بنگاه داران به صورت عدالت محور نخواهد بود و تنها شرکت‌های زیرمجموعه دولت در اولویت حمایت قرار خواهند گرفت و در صورت ادامه فضای فعلی، هیچ امری بهبود نخواهد یافت اظهار کرد: پس دولت باید بنگاه داری را رها کند و دست از این فضا بردارد، وقتی رقابت از فضای این صنعت برداشته می‌شود شاهد فضایی مانند فضای فعلی با قیمت‌های بالا در خودروهای داخلی خواهیم بود در حالیکه لازم است واردات آزاد شود تا این دسته از خودروها در کنار خودروهای تولید داخل قرار گیرند و مردم حق انتخاب داشته باشند بدون تردید ادامه روند فعلی جز نارضایتی دستاوردی نخواهد داشت.

عصر خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar