فقط دو نماد خودرویی در هفته گذشته مثبت بودند

شنبه 9 اسفند 99 ساعت 17:02
فقط دو نماد خودرویی در هفته گذشته مثبت بودند

در آخرین روز از دادوستدهای گروه خودرویی در هفته گذشته، نمادهای این صنعت بورسی روند نزولی داشتند، به‌طوری‌که نمادهای ایران‌خودرو، سایپا، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، مهندسی نصیرماشین، گروه بهمن، مهرکام پارس، فنرسازی زر، پارس‌خودرو، زامیاد، صنایع ریخته‌گری ایران، آهنگری تراکتورسازی ایران، ریخته‌گری تراکتورسازی ایران، کمک‌فنر ایندامین، ایران‌خودرو دیزل، سرمایه‌گذاری‌رنا و سازه‌پویش منفی خوردند و در مقابل تنها دو نماد کرمان‌خودرو و لنت ترمز ایران مثبت شدند.

همچنین روز چهارشنبه هفته گذشته در گروه خودرویی طی ۱۹هزار نوبت معاملاتی، ۴۵۰میلیون سهم به ارزش ۱۴۵میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش کل بازار این صنعت بورسی تا پایان معاملات هفته گذشته بالغ‌بر ۲۲۷هزار میلیارد تومان شد. شاخص‌کل بورس نیز با کاهش بیش‌از ۵هزار واحدی در تراز یک‌میلیون و ۲۰۵هزار واحدی قرار گرفت.

بسیاری کارشناسان بازار سهام پیش‌بینی می‌کنند؛ وضعیت بورس تا پایان سال به‌همین منوال خواهد بود و نباید انتظار رشد داشت. برای این موضوع چند دلیل وجود دارد:

پول لازم برای صعود بورس وجود ندارد
اول این‌که نقدینگی در بورس وجود ندارد تا به کمک آن نمادها بتوانند با رشد قیمتی روبه‌رو شوند. به بیان دیگر پول لازم برای صعود بورس وجود ندارد و تا زمانی‌که نقدینگی‌های پارک‌شده در بانک‌ها و صندوق‌های درآمد ثابت به بورس سرازیر نشوند، نمی‌توان انتظار داشت تغییر روندی در بازار شکل بگیرد.

بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران نسبت‌به سیاست‌های بورسی دولت
دوم این‌که هنوز ابهامات زیادی درمورد وضعیت برجام و ریسک‌های بین‌المللی وجود دارد و تازمانی‌که ابهامات برطرف نشوند، بورس به حالت نوسانی و فرسایشی خود ادامه خواهد داد. دست آخر اینکه اعتماد سرمایه‌گذاران نسبت‌به بورس و سیاست‌های اجرایی دولت در این بازار از بین رفته و این موضوع نیز مزید بر علت شده است تا بسیاری از افراد عطای حضور در بورس را به لقایش ببخشند.

دنیای خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar