تمام مراکز شماره‌گذاری خودرو در شهرستان‌ها فعال هستند

چهارشنبه 10 اردیبهشت 99 ساعت 11:52
تمام مراکز شماره‌گذاری خودرو در شهرستان‌ها فعال هستند

رئیس مرکز شماره شماره گذاری پلیس راهور ناجا گفت: با توجه به اینکه تمام مراکز در شهرستان‌ها فعال هستند، نیازی به مراجعه خودروهای شهرستانی به تهران نیست.

سرهنگ علی محمدی رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا در خصوص فعالیت مراکز شماره‌گذاری خودرو در وضعیت کرونا گفت: مراکز شماره‌گذاری خودرو پس از حدود یک ماه تا ۴۰ روز تعطیلی از ۶ اردیبهشت ماه مجدداً فعالیت خود را از سر گرفت. خوشبختانه در روزهای اخیر تا امروز شاهد کاهش مراجعات به مراکز شماره‌گذاری خودرو نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم، به طور مثال در روز شنبه که نخستین روز بازگشایی بود، ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش رو به رو بودیم.

وی در خصوص ازدحام در مراکز شماره‌گذاری خودرو ادامه داد: این ازدحام به خاطر این است که ما در راستای اجرای طرح فاصله‌گذاری به جای اینکه اجازه دهیم، مراجعه‌کنندگان در سالن انتظار، منتظر نوبت باشند از آنها خواستیم تا در خودرو منتظر نوبت بمانند و به تعداد باجه‌ها مراجعه کننده داخل سالن پذیرش می‌کنیم.

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا تصریح کرد: مراجعه‌کنندگان با حضور در خودروهای خود در محل ایمن‌تری نسبت به سالن انتظار هستند و ما این اقدام را برابر پروتکل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا انجام داده‌ایم، البته اگر از بیرون به این صف خودروها نگاه کنیم، ممکن است این طور تصور شود که افراد زیادی در صف انتظار حضور دارند، در حالی که همانطور که توضیح دادم، این اقدام در راستای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است.

سرهنگ محمدی با ذکر اینکه در مراکز ما هیچ مشکلی خاصی وجود ندارد، یادآوری کرد: با توجه به طرح زوج و فرد و افزایش ساعت کاری مراکز از ازدحام در مراکز جلوگیری کرده‌ایم. مردم هم نباید عجله‌ای برای حضور در مراکز داشته باشند و نیاز نیست از ابتدای صبح در داخل صف منتظر بمانند، چون که ساعت کاری مراکز تا ساعت ۱۷ افزایش پیدا کرده است و تا هر ساعتی که مراجعه کننده در داخل مرکز باشد، تا پایان کار مراجعه کننده مرکز فعال است.

وی با تاکید بر اینکه در این مدت هیچ مراجعه کننده‌ای به علت شلوغی مراکز بدون نتیجه بازنگشته است، بیان کرد: در روزهای اول هم بعد از ساعت ۱۴ هیچ مراجعه کننده دیگری نداشتیم. هم اکنون هم کار در مراکز به صورت عادی و بدون هیچ مشکلی در حال انجام است.

وی درباره وکالت‌نامه مراجعه کنندگان گفت: ما پیش از این هم توصیه کرده بودیم که با توجه به وضعیت، مردم وکالت‌نامه‌هایی را که دریافت می‌کنند مدت زمان آنها در حدود ۳ الی ۴ ماه باشد تا با چنین مشکلی رو به رو نباشیم. هم اکنون مکاتباتی با ستاد کرونا در مورد وکالت‌نامه‌ها انجام داده‌ایم، چون که تصمیم‌گیری در مورد وکالت‌نامه‌ها در حدود اختیارات پلیس راهور نیست و امیدواریم به زودی در این زمینه با توجه به حضور دادستان کل در ستاد ملی کرونا تصمیم گیری شود. پیشنهاد ما این است که اگر وکالت‌نامه به طور مثال ۳۰ روزه است، این مدت به عنوان ۳۰ روز کاری محاسبه شود و تعطیلات حذف شود که در این صورت خود به خود وکالت‌نامه‌ها معتبر خواهند شد.

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا در خصوص مراجعه خودروهای پلاک شهرستان به مراکز شماره‌گذاری خودرو در تهران گفت: پیش از عید ستادهای مقابله با کرونا در استان تصمیم گرفتند که با توجه به شیوع کرونا مراکز شماره‌گذاری خودرو در استان‌ها تعطیل شوند، اما هم اکنون خوشبختانه به طور متمرکز در مورد مراکز شماره‌گذاری تصمیم گیری می‌شود و ما هم نظارت کردیم تا پروتکل‌های بهداشتی به درستی در همه مراکز رعایت شود، لذا تمامی مراکز شماره‌گذاری خودرو در سراسر کشور باز است، بنابراین نیازی به مراجعه خودروهای شهرستانی به تهران نیست.

سرهنگ محمدی تصریح کرد: پیش از عید مراکز شماره گذاری در قم، گیلان و قزوین تعطیل بودند، از همین رو خودروها به مراکز شماره‌گذاری خودرو در تهران مراجعه می‌کردند و خوشبختانه هم اکنون چنین مشکلی وجود ندارد، چون که تمامی مراکز تعویض پلاک و شماره‌گذاری خودرو در سراسر کشور باز است.

وی تاکید کرد: توصیه ما به مردم این است که حتماً پلاک زوج و فرد را رعایت کنند و خودروهای با پلاک فرد در روزهای زوج مطلقاً مراجعه نکنند. مردم با صبر و شکیبایی در خودروهای خود حضور داشته باشند تا نوبت ورود آنها به داخل مرکز شود تا فاصله‌گذاری رعایت شود. در داخل سالن‌ها هم با علائمی فاصله‌گذاری مشخص شده است، اما گاها بعضی از مردم به این علائم توجه نکرده و فاصله‌گذاری را رعایت نمی‌کنند به طور مثال صندلی‌ها را علامت گذاری کرده‌ایم، فاصله ایستادن با گیت و باجه را با علائمی مشخص کرده‌ایم، اما برخی رعایت نمی‌کنند.

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا یادآور شد: همچنین گاهی اوقات مردم در هنگام مراجعه از ماسک و دستکش استفاده نمی‌کنند، ما تاکید می‌کنیم مردم هنگام مراجعه به مراکز شماره‌گذاری خودرو از ماسک و دستکش استفاده کنند و حتماً خودکار شخصی به همراه خود داشته باشند. همچنین از مردم می‌خواهیم که همه در ابتدای صبح به مراکز مراجعه نکنند، همچنین افرادی که برای تعویض پلاک عجله‌ای ندارند و وکالت نامه‌هایشان مهلت دارد در روزهای بعد و هفته‌های آینده مراجعه کنند تا شرایط عادی‌تر شود. مراجعه‌کنندگان به هیچ وجه در جلوی باجه‌ها تجمع نکنند و فاصله‌ها را رعایت کنند و براساس سیستم‌های نوبت دهی که پیش بینی کرده‌ایم مراجعه کنند. شرایط هم اکنون کاملاً عادی است و در روزهای آینده نیز بهتر خواهد شد.

ایلنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar