راهکار دوگانه‌ای برای تعهدات معوق

یکشنبه 15 اردیبهشت 98 ساعت 03:27
راهکار دوگانه‌ای برای تعهدات معوق

چالش تعهدات معوق خودروسازان همچنان ادامه دارد و در این وضعیت، ایران خودرو و سایپا راهکار دوگانه‌ای را برای حل این چالش در نظر گرفته‌اند که یکی پرداخت سود بیشتر از تعهد بابت لغو ثبت نام مشتریان است و دیگری به جریان انداختن مجدد محصولات انصرافی.

بنا به گفته مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز مطرح داخلی نزدیک به ۷۸۰ هزار دستگاه تعهد معوق دارند و در این بین، تحویل بعضی خودروهای ثبت‌نامی به خاطر خروج خودروسازان خارجی از کشور امکان‌پذیر نیست. به‌عنوان مثال از ۴۸ هزار تعهدی که پارس خودرو برای رنو ساندرو ایجاد کرده، تنها ۱۲ هزار دستگاه آن امکان تحویل دارد و بنابراین ۳۶ هزار ثبت نام کننده دیگر چاره‌ای ندارند جز انصراف. ازآنجاکه این دست از مشتریان مدت‌هاست در انتظار دریافت محصول ثبت‌نامی خود هستند و هم اکنون امکان آن نیست، پارس خودرویی‌ها تصمیم گرفتند با پرداخت سود ۴۵ درصدی، ثبت‌نام‌کنندگان را منصرف کنند. این رقم بیش از دو برابر سودی است که شرکت مورد نظر متعهد به پرداخت آن در قالب سود مشارکت شده بود. در واقع پارس‌خودرویی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که با پرداخت این سود بزرگ می‌توانند از کابوس تعهد ۳۶ هزار دستگاهی ساندرو خارج و ثبت نام کنندگان معترض را مجاب به انصراف کنند.

در آن طرف ماجرا ولی داستان خودروهای داخلی متفاوت از مونتاژی‌ها است، چه آنکه خودروسازان در پی ترغیب مشتریان انصرافی برای به جریان انداختن مجدد ثبت‌نام‌شان هستند. پس از رشد قیمت کارخانه‌ای خودروها، بخشی از مشتریان تصمیم به انصراف گرفتند و قرار شد پول‌شان ظرف مدت نهایتاً سه ماه عودت شود. این در حالی است که با وجود گذشت بازه زمانی وعده داده شده، بعضی مشتریان هنوز موفق به دریافت پول خود نشده و در مقابل به آنها پیشنهاد شده خودرو انصرافی‌شان را مجدداً به جریان بیندازند. در واقع خودروسازان برای این دسته از مشتریان (که خودروهای قابل‌تولید را ثبت‌نام کرده‌اند) به این نتیجه رسیده‌اند که بازگرداندن آنها به مدار ثبت‌نام بهتر و به‌صرفه‌تر از پرداخت سود انصراف خواهد بود.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar