رویدادهای مهم خودرویی هفته اول اردیبهشت ۹۹

پنج شنبه 4 اردیبهشت 99 ساعت 01:57
رویدادهای مهم خودرویی هفته اول اردیبهشت 99

از تعیین کمیته خودرو به‌عنوان مرجع قیمت‌گذاری و کاهش تولید خودروسازان خصوصی گرفته تا روش احتمالی دولت برای واگذاری سهام خود در خودروسازی و همچنین ادامه جنجال بر سر استاندارد یورو۵، مهم‌ترین اخبار خودرویی هفته بودند که آنها را مرور می‌کنیم.

کلاف سردرگم قیمت‌گذاری

شاید مهم‌ترین خبر خودرویی این هفته، بازگشت قیمت‌گذاری به کمیته خودرو بود. این خبر را دبیر انجمن خودروسازان اعلام و عنوان کرد قرار است در کمیته خودرو، موضوع قیمت‌گذاری مورد بررسی قرار بگیرد. به گفته وی، در این کمیته علاوه بر انجمن خودروسازان و مسوولان وزارت صنعت،معدن و تجارت و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، نمایندگانی از سازمان بازرسی کل کشور و بعضی دیگر از نهادها حضور خواهند داشت. این در وضعیتی است که گویا از قطعه‌سازان برای شرکت در جلسات کمیته خودرو دعوت به عمل نیامده است.انتشار خبر تعیین کمیته خودرو  برای قیمت‌گذاری حالی است که همه در انتظار اعلام دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو از طرف ستاد تنظیم بازار بودند. با این حال گویا کمیته خودرو به‌عنوان مرجع تعیین این دستورالعمل انتخاب شده است.

دولت از خودروسازی نمی‌رود

شیوه احتمالی دولت برای واگذاری سهام خود در ایران‌خودرو و سایپا اما دیگر خبر خودرویی مهم این هفته بود که نشان داد ظاهراً عزمی جدی برای خصوصی‌سازی واقعی این دو خودروساز وجود ندارد. در حالی که طبق وعده وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار است دو خودروساز بزرگ کشور تا پایان امسال کاملاً خصوصی شوند، شنیده می‌شود دولت همچنان قصد خروج از خودروسازی را ندارد. بر این اساس گویا دولت می‌خواهد ضمن آنکه باقی‌مانده سهام خود در خودروسازی را در بورس واگذار کرده و پولی هم به خزانه‌اش واریز شود، همچنان در این صنعت باقی بماند. به عبارت بهتر، ظاهراً دولت نمی‌خواهد سهام نسبتاً کم اما بسیار پرقدرت خود را در خودروسازی از دست بدهد و تنها به دنبال کسب درآمد از محل این سهام است، آن هم بی‌آنکه از این صنعت برود.

افت تولید خصوصی‌ها

این هفته آمار تولید خودروسازان خصوصی اعلام و مشخص شد تیراژ آنها طی سال اخیر و در مقایسه با سال ۹۷، نزدیک به ۶۵ درصد افت کرده است.بر اساس آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر کرده، شرکت‌های خودروساز خصوصی در مجموع طی سال پیش تنها ۳۲ هزار و ۵۲۶ دستگاه تولید داشته‌اند و این در حالی است که سال ۹۷، آماری بیش از ۹۳ هزار دستگاه به نام آنها ثبت شد. طبق این آمار، در بین ۱۲ شرکت خودروساز بخش خصوصی کشور، مدیران خودرو بیشترین تیراژ را به خود اختصاص داده و کمترین تولید نیز نصیب راین خودرو شده است.

ادامه جدال بر سر یورو۵

از همان سال گذشته نیز کاملاً مشخص بود ماجرای استاندارد آلایندگی یورو۵ به امسال هم کشیده خواهد شد. این استاندارد باید از ابتدای امسال به اجرا در می‌آمد، اما وزارت صمت و خودروسازان با ارسال نامه‌هایی به معاون نخست رئیس‌ جمهوری خواستار تعویق آن تا شش ماه پس از لغو تحریم‌ها شدند. این در حالی بود که مسوولان سازمان محیط زیست یک صدا تاکید کردند استاندارد یورو۵ باید امسال اجرایی شود. در خبری هم که این هفته منتشر شد، یکی از مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد، هیات دولت تصمیم آخر را در مورد استاندارد یورو۵ می‌گیرد. آن‌طور که دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای زیست‌محیطی سازمان محیط‌زیست عنوان کرد، معاون نخست رئیس ‌جمهوری درخواست وزارت صمت و خودروسازان برای تعویق استاندارد آلایندگی یورو۵ را به کمیسیون‌های زیربنایی ارجاع داده است. بهزاد اشجعی تاکید کرد که نظر این کمیسیون‌ها به هیات دولت ارسال و آنجا تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar