رکود خرید و فروش خودرو همچنان ادامه دارد

پنج شنبه 22 آذر 97 ساعت 01:47
رکود خرید و فروش خودرو همچنان ادامه دارد

بازار خودرو یک هفته بعد از کلید خوردن شبه آزادسازی، همچنان در رکود به سر می‌برد، با این حال در مقابل ریزش قیمت مقاومت می‌کند. اواخر هفته پیش بود که ایران خودرو قیمت پنج محصول خود را طبق فرمول جدید (پنج درصد زیر حاشیه بازار) تعیین و برای آنها فروش فوری هم گذاشت. اگرچه وزارت صنعت و ایران خودرو اصرار دارند افزایش قیمت رخ داده، فعلاً تنها مشمول خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان و محصولات غیر سواری است، ولی به‌نظر می‌رسد در آینده‌ای نه چندان دور، قیمت دیگر خودروهای داخلی هم افزایشی قابل توجه و شاید حتی طبق فرمول «پنج درصد زیر حاشیه بازار» خواهند داشت.

طبق آخرین موضع وزارت صنعت، معدن و تجارت، نحوه قیمت گذاری خودروها با توجه به قیمت آنها، متفاوت خواهد بود. بر این اساس، خودروهای مشمول قیمت گذاری شورای رقابت (زیر ۴۵ میلیون تومانی‌ها) با سازوکاری که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار مشغول تدوین آن هستند، تعیین قیمت خواهند شد. از آن طرف، غیرمشمول‌ها (بالای ۴۵ میلیون تومانی‌ها) توسط خودروسازان و مطابق با فرمول پنج درصد زیر نرخ بازار قیمت‌گذاری می‌شوند. این موضع وزارت صنعت در حالی است که خودروسازان در اعلام قیمت جدید دیگر محصولات بالای ۴۵ میلیون تومان خود شک داشته و فعلاً به همان چهار خودروی پیشین (پارس، دانگ فنگ، وانت تندر و وانت آریسان) قناعت کرده‌اند. تبعات اجتماعی و واکنش منفی افکار عمومی به افزایش قیمت خودرو، دست خودروسازها را برای اعلام قیمت‌های جدید بسته است و آنها فقط در صورتی که حمایت دولت را پشت سر خود احساس کنند، قیمت جدید محصولاتشان را ابلاغ خواهند کرد. به گفته مسوولان وزارت صنعت، قیمت گذاری در حاشیه بازار به شرط عرضه مناسب از طرف خودروسازان، به کاهش قیمت خواهد انجامید. با این حال آنها همچنان جسارت اعلام رسمی شبه آزادسازی قیمت خودرو را ندارند، اگرچه کاملاً معلوم است که در آخر، قیمت‌ها چه طبق فرمول حاشیه بازار و چه به شکلی دیگر، در نهایت بالا خواهد رفت.

هرچه هست، بازار خودرو در وضعیت فعلی همچنان رکودی سنگین را به خود می‌بیند، اما چندان میلی به کاهش قیمت ندارد. این مقاومت بازار، از آنجا سرچشمه می‌گیرد که اولاً هنوز قیمت جدید خیلی از خودروها اعلام نشده و کماکان فاصله قیمت کارخانه و بازار زیاد است و ثانیاً به خاطر تورم انتظاری متقاضیان، خرید و فروش چندانی انجام نمی‌گیرد. ولی سری به بازار بزنیم و ببینیم نمودار قیمت‌ها در طول هفته جاری چه افت و خیزی را تجربه کرده است. آن طور که نمایشگاهداران خودروی پایتخت عنوان می‌کنند، این هفته نوسانی نسبتاً جزئی در بازار رخ داده و فقط قیمت بعضی محصولات بالا و پایین شده است. بنابر اخبار رسیده از بازار، هم اکنون پژو ۲۰۶ تیپ ۵ قیمتی مساوی با ۷۳ میلیون تومان دارد که این موضوع از تثبیت قیمت این محصول در طول هفته جاری حکایت می‌کند. از بازار پژو ۲۰۶ تیپ ۲ هم خبر می‌رسد این خودرو با توجه به ثبات قیمتی که داشته، هم اکنون ۶۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، پژو ۲۰۷ اتومات هم در حال حاضر قیمتی مساوی با ۱۱۸ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد خودروی موردنظر نوسان قیمتی خاصی را تجربه نکرده است.

از ۲۰۷ که بگذریم، از بازار تندر مدل E2 پارس خودرو هم خبر می‌رسد این خودرو افت‌وخیز قیمتی خاصی در این هفته نداشته است. با این حساب، تندر E2 در حال حاضر با همان قیمت ۸۹ میلیون تومان قبلی خرید و فروش می‌شود. برای خرید پارس تندر هم کماکان باید ۹۰ میلیون تومان هزینه کرد. فعالان بازار ولی در خصوص تندر ۹۰ اتومات عنوان می‌کنند این محصول در طول هفته جاری با افزایش قیمت رو به رو شده است. هم اکنون برای خرید این محصول باید ۱۱۲ میلیون تومان هزینه کرد و این یعنی، یک میلیون تومان به قیمت خودروی موردنظر اضافه شده است. بنا به گفته فعالان بازار ولی دنا پلاس که دو سه هفته پیش از مرز ۱۰۰ میلیون تومان رد شد، این هفته هم افزایش قیمتی مجدد را تجربه کرد. این خودرو هم اکنون قیمتی مساوی با ۱۰۷ میلیون تومان دارد و این نشان می‌دهد خودروی موردنظر دو میلیون تومان جهش کرده است.

در میان دیگر خودروهای داخلی، ساندرو استپ وی هم که منحنی قیمت آن صعودی شدید را در طول چند ماه اخیر تجربه کرده، هم اکنون ۱۳۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این قیمت نشان می‌دهد خودروی موردنظر در این هفته افت‌وخیزی نداشته است. رانا هم فعلاً ۵۳ میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی، قیمت آن در طول هفته جاری تغییر خاصی نکرده است. این در حالی است که سمند مدل EF7 با افزایش قیمتی یک میلیون تومانی رو به رو شده و هم اکنون ۵۷ میلیون تومان قیمت دارد. نگاهی هم به قیمت پراید و تیبا و ساینا بیندازیم و ببینیم آنها چه افت‌وخیزی را در هفته جاری تجربه کرده‌اند. به گفته فعالان بازار، هم اکنون ساینا قیمتی مساوی با ۴۸ میلیون تومان دارد و این یعنی خودروی موردنظر در طول هفته جاری ثبات قیمت داشته است. در خانواده پراید هم قیمت‌ها همچنان بالای ۳۰ میلیون تومان است. به گفته فعالان بازار، پراید در مدل ۱۳۱ با قیمت ۳۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد و مدل ۱۱۱ (هاچ‌بک) هم ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

از بازار تیبا ولی خبر می‌رسد این محصول در مدل معمولی خود ۴۱ میلیون تومان قیمت دارد. با این حساب، تیبا هفته با ثباتی را به انتها رسانده است. این محصول مدلی هاچ بک هم دارد که با قیمتی بالاتر به فروش می‌رسد و هم اکنون ۴۴ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در میان دیگر خودروهای داخلی، کیا سراتوی مونتاژی سایپا تثبیت قیمت را تجربه کرده است. بر این اساس، سراتو که تولید آن تحت تأثیر تحریم‌های ایالات متحده آمریکا کاهشی شده، هم اکنون ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد. گفته می‌شود تأمین قطعات این محصول به خاطر اعمال تحریم‌های ایالات متحده آمریکا، به مشکل خورده است. دیگر خودرو مونتاژ داخل یعنی پژو ۲۰۰۸ هم فعلاً قیمتی مساوی با ۲۴۵ میلیون تومان دارد که نشان دهنده ثبات این خودرو است.

نمایشگاهداران خودروی پایتخت ولی در خصوص بعضی خودروهایی که اخیراً در حاشیه بازار قیمت گذاری شده‌اند، از نزولی شدن نمودار قیمت آنها صحبت به میان می‌آورند. در این میان، پژو پارس که با افزایش قیمتی تقریباً ۳۰ میلیون تومانی از طرف ایران خودرو رو به رو شد، نزدیک به دو میلیون تومان در بازار کاهش قیمت داشته است. به گفته فعالان بازار، هم اکنون برای خرید پارس فول در بازار باید بین ۸۵ تا ۸۶ میلیون تومان هزینه کرد. خودروسازان تاکید دارند که قیمت گذاری در حاشیه بازار، می‌تواند نمودار قیمت خودروها را نزولی کند.

افت‌وخیز قیمت وارداتی‌ها

در بازار خودروهای وارداتی هم این هفته افت‌وخیز قیمتی رخ داد. طبق اخبار رسیده از بازار، هم اکنون کیا سورنتو قیمتی مساوی با ۵۹۵ میلیون تومان دارد و این نشان می‌دهد خودروی موردنظر ۱۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است. اپتیما هم که پنج میلیون تومان افزایش قیمت داشته، هم اکنون محصولی ۲۴۵ میلیون تومانی به شمار می‌رود. همچنین نیسان جوک هم با توجه به افزایش قیمت پنج میلیون تومانی‌اش، ۳۴۵ میلیون تومان به فروش می‌رود. اسپورتیج این هفته از افزایش قیمت در امان نبوده و برای خرید آن باید ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کرد. این افزایش قیمت‌ها در وضعیتی است که لکسوس مدل NX و تالیسمان در طول هفته جاری کاهش قیمت داشته‌اند. لکسوس ۴۰ میلیون تومان کاهش قیمت داشته و هم اکنون یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. تالیسمان هم با توجه به عقب نشینی ۲۰ میلیون تومانی‌اش، ۶۱۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar