زیان 20 میلیاردی شورای رقابت به صنعت خودرو

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
زیان 20 میلیاردی شورای رقابت به صنعت خودرو

عضو هیئت مدیره انجمن قطعه سازی با ذکر این که شورای رقابت با قیمت گذاری غیر واقعی خودرو 20 هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو کشور ضرر زده است گفت: این زیان منجر شد خودروسازان از نظر اقتصادی تحلیل روند و این به نفع کشور نیست.

محمدرضا نجفی منش اظهار کرد: روزی که قیمت گذاری را به شورای رقابت سپردند، از آن روز بیش از 20 هزار میلیارد تومان به صنعت خودروی کشور زیان وارد شده است.

عضو هیئت مدیره انجمن قطعه سازی ادامه داد: این زیان منجر شد خودروسازان از نظر اقتصادی تحلیل روند و این به نفع کشور نیست.

نجفی منش با ذکراینکه قیمت خودرو بطور مثال 10 تومان تمام می‌شود و شورای رقابت اعلام می‌کند آن را 8 تومان بفروشید و این موضوع به ضرر کشور است، ادامه داد: عمدتاً این شرکت‌ها دولتی هستند و هرچه دولت می‌گوید، گوش می‌کنند.

وی افزود: این صنعت باید بدست بخش خصوصی سپرده شود؛ اما قیمت گذاری موجب شده بازار کاذب بوجود آید و در حال حاضر هجوم برای خرید خودرو نه به دلیل نیاز، بلکه به خاطر سودجویی است.

نجفی منش گفت: هر کس موفق به ثبت نام خودرو شود، از روز نخست سود می‌گیرد و حتی بعضی از خودروها تا 70 میلیون تومان اختلاف قیمت پیدا می‌کنند.

سعید باستانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم مانع اصلی مشکل در صنعت خودرو را دخالت همزمان دولت و خودروسازان دانست و افزود: دولت با داشتن سهام در خودروسازی‌ها در انتصاب‌ها دخالت دارد.

وی با ذکر اینکه خودروسازان هم انتظار بیش از حد از دولتی دارند، افزود: خودروسازان دولتی نیستند؛ بعنوان مثال دولت در یک گروه 13 و نیم درصد سهام اقتداری دارد که می‌تواند مدیرعامل را هم عوض کند.

باستانی ادامه داد: مانع اصلی برای عدم شفافیت، وجود دولت در صنعت خودروسازی است و تا زمانیکه سهام دولت در دست خودروسازان باشد، مشکل حل نمی‌شود و تنها راه، واگذاری سهام دولت به بخش خصوصی است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar