صنعت خودرو کشور نیازمند یک مدیریت ویژه است

دوشنبه 1 بهمن 97 ساعت 09:56
صنعت خودرو کشور نیازمند یک مدیریت ویژه است

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس گفت: صنعت خودرو کشور نیازمند یک مدیریت ویژه است ولی تا به حال چنین مدیریتی نبوده است.

سعید باستانی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با ذکر اینکه راهبرد صنعت خودرو به مفهوم واقعی نداریم که مدیر بخواهد بر مبنای آن حرکت کند، تاکید کرد: صنعت خودرو، راهبرد ندارد.

وی با ذکر اینکه سهام داری در گروه‌های خودروسازی ما به مفهوم واقعی رعایت نمی‌شود، گفت: دولت نزدیک به ۱۴ و نیم درصد درایران خودرو و ۱۶ درصد در سایپا سهام دارد ولی انتخاب مدیرعامل با دولت است پس اساس مشکل خودروسازان از این جا شروع می‌شود. دولت باید به میزان سهام خود دخالت کند نه بیشتر از آن.

باستانی با عنوان اینکه سایت‌های خودروسازی که در کشور طراحی و اجرا شده است اصلاً صرفه اقتصادی ندارد، گفت: تکلیف ما با صنعت خودروسازی معلوم نیست که مونتاژ کاریم یا طراح و تولید کننده؟

حسن قره یی نماینده خودروسازان هم با حضور در این برنامه با ذکر اینکه خودروسازی پیچیده‌ترین صنعت دنیاست گفت: خودروسازی شامل شمار زیادی قطعه ساز و غیر قطعه ساز و زنجیره توزیع است و دو خودروساز بزرگ کشور در مجموعه نزدیک به ۱۳۰۰ نمایندگی توزیع دارند و بیش از ۱۵۰۰ واحد تولیدی هم برای خودرو سازی کار می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه عوامل زیادی نظیر قانون، دولت و سهولت کسب و کار بر روی صنعت خودروسازی اثرگذار است، افزود: ایران در سهولت کسب و کار در جهان رتبه ۱۲۴ اما کره جنوبی، رتبه چهارم را دارد.

قره یی اضافه کرد: به مدیران صنعت خودرو با توجه به پیچیدگی‌های این صنعت از نمره ۱۰۰ بیش از ۷۵ نمره می‌دهم.

وی با ذکر اینکه باید قانون خودرو بازنگری شود، گفت: صنعت خودروی کشورمان برنامه و راهبرد دارد.

ابوالفضل خلخالی استاد دانشگاه و کارشناس خودرو هم در ارتباط تصویری با این برنامه با بیان اینکه نزدیک به ۲ هزار شرکت با هم باید کار کنند تا محصولات خودرویی وارد بازار شوند، گفت: این‌ها شبکه‌ای را تشکیل می‌دهند که در مرکز آن خودروساز قرار دارد اگر هر کدام از این شرکت‌ها درست کار نکند نمی‌توانیم خودروی موردنظر خود را تولید کنیم.

وی با اشاره به اینکه دانش فنی، فناوری و تجربه‌ها و توانمندی‌های خوبی داریم، افزود: متاسفانه در حلقه اصلی که به خودروساز ختم می‌شود ضعف مدیریتی داریم و مدیریت حرفه‌ای نبوده است.

خلخالی با تاکید بر اینکه مدیر باید تحصیلات دانشگاهی مرتبط داشته باشد، گفت: در بخش‌های گوناگون صنعت خودروسازی ما در بعضی موارد این گونه نیست حتی در یکی از گروه‌های خودروسازی، شخصی با لیسانس پرستاری مدیریت بخشی از آن شرکت را بر عهده داشت.

وی افزود: در مدیریت‌ها به ویژه در صنعت خودروسازی شایسته سالاری رعایت نمی‌شود.

خلخالی گفت: اهدافی برای سال ۱۴۰۴ در خصوص صنعت خودروسازی داشتیم ولی محقق نشده است. در ۲۰ سال اخیر در طرح‌های گوناگون توسعه محصولات جدید این گونه به نظر می‌رسد که دستی پشت صحنه است که می‌خواهد این موضوع محقق نشود دلیل آن این است که صنعت خودروسازی سودآور است. زیرساخت‌ها و دانش فنی خوبی در کشور در زمینه خودروسازی وجود دارد.

وی افزود: تنها حالتی که خودروسازی می‌تواند اقتصادی باشد این است که طراحی و توسعه محصولات بومی انجام شود و مونتاژ، صرفه اقتصادی ندارد.

خلخالی با ذکر اینکه مدیریت غلط خودروساز یکی از موانع سهولت کسب و کار است، اضافه کرد: یکی از بزرگترین موانع پیش روی قطعه سازان کشورمان، مدیریت اشتباه خودروسازی ماست.

امیرحسین کاکایی استاد دانشگاه و کارشناس خودرو هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: متاسفانه دو خودروساز بزرگ کشورمان خصولتی هستند و مدیریت خودروسازی کشورمان نمی‌تواند مبتنی بر علم مدیریت باشد بلکه باید مبتنی بر علم سیاست باشد چون سیاستمداران در این موضوع دخالت می‌کنند.

وی افزود: فعلاً نمی‌دانیم خودروساز ما باید مونتاژ کار خوبی باشد یا طراح خوبی و همه چیز را خودش طراحی کند؟

کاکایی اضافه کرد: دولت اجازه نمی‌دهد مدیرعامل گروه خودروساز آن گونه که باید برنامه‌های علمی، مهندسی و مدیریتی خود را اجرا کند.

کارشناس خودرو گفت: صنعت خودروسازی کشور در وضعیت فعلی تحریم، در طراحی و تولید به روز مرگی دچار شده است.

کاکایی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: اگر ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای ما مشکل ایجاد نکرده بود امسال مردم، ابتکارات خودروسازی کشورمان را حس می‌کردند.

وی ادامه داد: این صنعت در ۴ ماه اخیر به دلیل سیاست غلط قیمت گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان زیان داده است.

کاکایی با ذکر اینکه ساختار صنعت خودروسازی مشکل دارد، افزود: دولت باید شرکت‌های خودروسازی را خصوصی سازی کند و به کمک مجلس، قوانین خودرو را به روز کند و راهبرد ملی ایجاد و تکلیف صنعت خودرو سازی معلوم شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم در ادامه سخنان خود در این برنامه گفت: خودروسازان سالیانه ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه تأمین مالی دارند که رقم بالایی است و یکی از خودروسازان ۸ هزار و یکی دیگر ۱۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند.

باستانی افزود: قرار بود پراید نزدیک به ۸ سال پیش از رده خارج شود چرا هنوز خارج نشده است؟

قره یی نماینده خودروسازان هم در ادامه این برنامه گفت: اگر دولت متناسب با تورم، قیمت ارز را واقعی کند حتماً بخشی از قطعاتی که وارد کشور می‌شود داخلی سازی می‌شوند.

وی افزود: در هیچ جای جهان، داخلی سازی، صدر در صد نیست.

خلخالی کارشناس خودرو هم با ذکر اینکه مدیریت غلط باعث شده است که قطعه سازان لطمه بخورند، گفت: قابل قبول نیست که خودروسازان ۱۵ هزار میلیارد تومان به قطعه سازان بدهکار باشند.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar