طلای خودروسازان ارزان نمی‌شود

یکشنبه 24 آذر 98 ساعت 11:26
طلای خودروسازان ارزان نمی‌شود

قیمت پالادیم به خاطر کمبود شدید عرضه نسبت به تقاضا که ناشی از مصرف بالا در صنعت خودروسازی است، در سال میلادی آینده همچنان در اوج رکورد بالای اخیر خود خواهد ماند.

پالادیم طی سال ۲۰۱۹ رشد چشمگیری داشته است با این حال بیشتر تحلیلگران قیمت این فلز ارزشمند را پایین رکورد بالای اخیرش پیش‌بینی کرده‌اند. بعضی از تحلیلگران انتظار دارند پالادیم در سال نو مجدداً رکوردشکنی کند ولی سایرین نسبت به تصحیح نرخ و کاهش آن در این بازار بلندپرواز هشدار داده‌اند.

روهیت ساوانت، مدیر تحقیقات "گروه سی پی‌ام" در این باره گفت: ما بر این باوریم که عوامل عرضه و تقاضا حمایت‌کننده خواهد بود و سرمایه‌گذاران را علاقمند نگه می‌دارد و بنابراین قیمتها بالا می‌مانند.

انتظار می‌رود پلاتین هم در سال ۲۰۲۰ رشد نرخ داشته باشد ولی این فلز برخلاف پالادیم کمبود شدید عرضه ندارد و هر گونه افزایشی ملایم خواهد بود و در نتیجه پلاتین اختلاف نرخ چشمگیری با پالادیم خواهد داشت.

هر اونس پالادیم برای تحویل فوری در معاملات روز جمعه ۱۹۶۶ دلار و ۲۵ سنت معامله شد که ۵۶ درصد رشد از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون را نشان می‌دهد. پلاتین ۹۳۹ دلار و ۶۰ سنت بود که ۱۸ درصد رشد نرخ داشته است.

مصرف اصلی این فلزات در مبدلهای کاتالیزوری است. پالادیم در موتورهای بنزینی بازار چین و امریکا که نخستین و دومین بازارهای بزرگ جهان هستند محبوب است و پلاتین در خودروهای دیزلی که در اروپا محبوب هستند به کار می‌رود.

به گفته ناظران، تا دو سال پیش پلاتین فلز گرانتری بود اما اکنون تحت تأثیر این انتظار که خودروسازان در مبدلهای کاتالیزوری پالادیم را جایگزین پلاتین خواهند کرد، پالادیم گرانتر شده اما تاکنون چنین تغییری روی نداده است.

به گفته سوکی کوپر، تحلیلگران فلزات ارزشمند در بانک استاندارد چارترد، فروش خودرو در سال ۲۰۱۹ کاهش داشته که به معنای تقاضای کمتر برای پالادیم است ولی این اتفاق با افزایش خرید پالادیم در شماری از کشورها از جمله چین و هند جبران شده است. به ویژه چین مقررات محیط زیستی سخت گیرانه‌ای را در پیش گرفته و انتظار می‌رود مصرف پالادیم در خودروها امسال ۵۰ درصد و سال میلادی آینده ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.

در حقیقت شرکت "تی دی سکیوریتیز" انتظار دارد تقاضای جهانی برای پالادیم در سال ۲۰۲۰ بیش از چهار درصد رشد کند در حالی که میزان عرضه تنها ۰.۶ درصد رشد خواهد کرد. علاوه بر افزایش بکارگیری پالادیم در خودرو، پیش‌بینی می‌شود فروش خودرو مجدداً رونق پیدا کند.

این شرکت کمبود عرضه پالادیم به میزان ۳۰۰ هزار اونس در سال ۲۰۱۹ و ۷۶۰ هزار اونس در سال ۲۰۲۰ را پیش‌بینی کرده است. استاندارد چارترد کمبود عرضه پالادیم به میزان ۶۰۱ هزار اونس در سال میلادی جاری و ۷۶۷ هزار اونس در سال آینده را پیش‌بینی کرده است.

"تی دی سکیوریتیز" نرخ هر اونس پالادیم در سال ۲۰۲۰ را ۱۸۸۸ دلار پیش‌بینی کرده که بالاتر از ۱۵۲۰ دلار برای سال ۲۰۱۹ است. با مشارکت اندک سفته بازان، نرخ پالادیم احوالی آخر سال به سمت ۲۰۰۰ دلار پیش خواهد رفت که سفته بازان را به سرمایه‌گذاری در این فلز تشویق می‌کند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، سایرین عقیده دارند قیمت پالادیم از نظر تاریخی بسیار بالاست و از سطح فعلی اندکی عقب نشینی خواهد داشت. بانک ABN AMRO نرخ هر اونس پالادیم تا پایان سال ۲۰۲۰ را ۱۴۵۰ دلار و کومرس بانک ۱۵۰۰ دلار پیش‌بینی می‌کند.

گروه سی پی‌ام میانگین نرخ هر اونس پلاتین در سال ۲۰۲۰ را ۹۱۵ دلار و کومرس بانک ۹۰۰ دلار پیش‌بینی کرده است.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar