عواقب گرانی خودرو برای خودروسازها

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
عواقب گرانی خودرو برای خودروسازها

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به این که طول چند وقت گذشته خودروسازان فروش نقدی نداشته‌اند گفت: همین اقدام جای بحث دارد که اگر در نشست سه شنبه هفته آینده به نتیجه مشخصی نرسیم بحث تحقیق و تفحص از خودروسازی‌ها قوت بیشتری می‌گیرد.

سعید باستانی از آمار ضد و نقیض واردات خودرو گفت و این که وزارت صمت موظف شده است آمار دقیق واردات خودرو را نیز به لحاظ تعداد هم به لحاظ سهم ارزشی آن بازار به کمیسیون ارائه کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در مورد میزان داخلی سازی خودروها هم گفت: آنچه در مورد داخلی سازی 80 درصدی خودروها از نظر صنعتی گفته می‌شود از این جنبه که مثلاً ما تولید کننده بدنه یا رینگ هستیم درست است ولی مواد اولیه رینگ را از کجا می‌آوریم، تولیدکننده قطعات پلاستیکی هستیم ولی آیا ان مواد پلاستیکی داخلی است یا وارد می‌شود اینها نیاز به واردات و نیاز به تأمین ارز خودروساز را وابسته نگاه می‌دارد.

وی در مورد میزان واردات خودرو هم گفت: آماری که داریم 7 درصد خودروها وارداتی است، ولی مهم نحوه و میزان تعرفه گذاری است که حتماً حمایت از تولید داخل باید در آن نهفته باشد، اگر ارزبری را در نظر می‌گیریم و اینکه واردات خودرو یک عددی ارز بری دارد این هم باید کنترل شود که واردات قطعات منفصله خودروسازان هم ارزبری دارند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به این که مدیریت قسمت خصوصی در هزینه و بهینه سازی بهتر از قسمت دولتی است گفت: باید در خودروسازی به سوی خصوصی سازی حرکت کنیم.

حمید گرمابی دیگر نماینده مجلس هم با تصریح بر ضرورت ریشه یابی مشکلات بازار خودروی ایران گفت: این مسئله باید بررسی شود که چرا با وجود این که تعرفه‌های خودروهای وارداتی ما بالای 75 درصد است هنوز در قیمت گذاری و کیفیت مناسب خودروهای داخلی مشکل داریم.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه تاکید کرد: باید قیمت خودرو را بر مبنای نظام تعرفه‌ای به گونه‌ای تعیین کنیم که به تولید ملی کمک کند با این حال این تعرفه‌ها باید کاهشی باشد نه افزایشی تا مردم هم بتوانند با قیمت مناسب خودرویی را که از کیفیت استانداردی برخوردار است استفاده کنند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar