تشکیل کمیته تخصیص ارز به قطعه سازان

شنبه 14 تیر 99 ساعت 16:00
تشکیل کمیته تخصیص ارز به قطعه سازان

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت دستور تشکیل کمیته تخصیص ارز قطعه‌ سازان برای قطعه‌ سازان را صادر کرد تا نیاز این گروه از طریق ارز حاصله از صادرات صنایع معدنی تامین شود.

با توجه به اینکه عملا از پایان سال اخیر ارز نیمایی به قطعه سازان و خودروسازان تعلق نگرفته است و مشکلات عدیده‌ای را برای قطعه سازان ایجاد کرده است، قطعه‌سازان نسبت به بازگشت خودروهای ناقص خودروسازان پیش از این بسیار هشدار داده‌اند اما اکنون مجدد تعداد خودروهای ناقص کف کارخانه‌های خودروسازان زیاد شده است. 

به گفته دبیر انجمن قطعه‌سازان پس از قطع تخصیص ارز نیمایی و جایگزینی ارز اشخاص و ارزهای صادراتی برای قطعه‌سازان، بانک مرکزی در تامین این ارزها هم با قطعه‌سازان همکاری نمی‌کند؛ بنابراین با وجود اینکه اکثر قطعات وارداتی الکترونیکی هستند، خودروها به لحاظ مکانیکی روزانه تولید می‌شوند اما به خاطر نبود قطعات الکترونیکی، ناقص کف پارکینگ کارخانه باقی می‌مانند.

در این زمینه، با دستور حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت  کمیته‌ی تخصیص ارز قطعه‌سازان به منظور بررسی نیاز آن‌ها به ارز و تامین ارز برای آن‌ها تشکیل شد که زیرمجموعه کمیته تخصیص ارز وزارت صمت بوده و برای رفع کمبودهای ارزی قطعه‌سازان در تامین مواد اولیه از محل ارز حاصل از صادرات صنایع معدنی ایجاد شده است.   قرار است تامین ارز لازم برای مواد اولیه بعضی قطعات در این کمیته مورد بررسی قرار گیرد.

طبق آخرین گزارش گروه های خودروساز به وزارت صمت، قطعات لازم برای تکمیل ۴۵ هزار دستگاه خوردوی ناقص از گمرک که از جمله مهمترین آن‌ها کاتالیست بوده، ترخیص شده است. با تکمیل خودروهای ناقص، قرار است که تحویل خودروهای فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو تا پایان ماه جاری (تیرماه) به پایان برسد. 

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar