قطعه سازان مخالف تصمیم اخیر بانک مرکزی هستند

شنبه 25 اسفند 97 ساعت 12:52
قطعه سازان مخالف تصمیم اخیر بانک مرکزی هستند

به گفته دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، درپی تخصیص تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی به قطعه‌سازان، اعلام بانک مرکزی برای پرداخت ۷۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دیگر به طور یورویی با بازپرداخت ۹ ماهه و به قیمت روز، برای این انجمن قابل قبول نیست.

مازیار بیگلو اظهار کرد: طبق مصوبه هیئت دولت قرار بود ۱۱ هزار میلیارد تومان به طور ۴۰۰۰ میلیارد تومان به طور ریالی و ۷۰۰۰ میلیارد تومان دیگر به طور ارزی (۸۴۴ میلیون یورو) در اختیار قطعه‌سازان و خودروسازان قرار گیرد.

به گفته وی، ۴۰۰۰ میلیارد تومان اولیه پرداخت شد و تاکنون ۸۵ درصد آن توزیع شده و تا پایان امسال توزیع ۱۰۰ درصدی انجام خواهد گرفت.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو تصریح کرد: ولی بحث اصلی، ۷۰۰۰ میلیارد تومان باقی مانده است که طبق اعلام بانک مرکزی، معادل آن قرار است در قالب ۸۴۴ میلیون یورو پرداخت شود. اکنون بانک مرکزی اعلام کرده که این مبلغ به طور یورو به قطعه‌سازان داده می‌شود ولی بازپرداخت آن باید ۹ ماهه و به قیمت روز تسویه شود.

وی تاکید کرد: چگونه می‌توانیم اجازه دهیم خودروساز و قطعه‌ساز، ۹ ماه از ارزی استفاده کنند که زمان بازپرداخت مبلغ آن مشخص نیست. اگر اکنون نرخ یورو ۱۰ هزار تومان باشد، ممکن است در زمان بازپرداخت نرخ آن به ۲۰ هزار تومان برسد؛ لذا پیشنهاد ما این است که این مبلغ همانند ۴۰۰۰ میلیارد تومان اولیه به طور ریالی در اختیار قطعه‌سازان و خودروسازان قرار گیرد.

خودروهای ناقص کف کارخانه، به زودی تکمیل می‌شوند

بیگلو در رابطه با اینکه هم اکنون حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار دستگاه خودروی ناقص در گروه خودروسازی سایپا وجود دارد که بیشترین سهم آن هم به پراید و تیبا اختصاص دارد، اظهار کرد: دلایل گوناگونی برای توقف این ۲۰ و چند هزار خودروی مانده در کف کارخانه‌ها وجود دارد؛ ولی مهمترین دلیل آن مربوط به کمبود قطعات الکترونیکی و قطعات با تکنولوژی بالا مانند ایربگ است. علاوه بر این قطعه‌سازان در واردات و تأمین مواد اولیه داخلی هم دچار مشکلات فراوان هستند.

وی افزود: تسهیلات پرداخت شده مقداری دست تأمین‌کنندگان و خودروسازان را باز کرد تا بتوانند قطعات با منشأ خارجی را به تولید داخل برسانند. پرداخت این تسهیلات موجب شد که نقدینگی به دست قطعه‌سازان و خودروسازان برسد و بتوانند قطعات را تأمین کنند. البته قطعه‌سازان منتظر بخش دوم نقدینگی هم هستند. خودروسازان بزرگ هم اعلام کرده‌اند که در ایام عید فعال بوده و با تکمیل قطعات، آن حجم از خودروهای متوقف شده را تکمیل کرده و تحویل خواهند داد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: با توجه به اینکه پس از گذشت چند ماه از شروع تحریم‌ها، قطعه‌سازان راهکارها و کانال‌های خود را برای دور زدن تحریم‌ها در دست دارند، با رسیدن این نقدینگی می‌توانند مسائلی مانند دپوی خودروهای ناقص در کف کارخانه را جبران کنند. همین میزان نقدینگی رسیده به دست آنها موجب شده تیراژ بالا رفته و تولید افزایش یابد.

۹۷، سال پر فراز و نشیب قطعه سازان

بیگلو سالی که پشت سر گذاشته شد را اینگونه توصیف کرد که سال ۹۷، سال بسیار پر فراز و نشیبی برای قطعه‌سازان بوده است؛ به صورتی که افت تیراژ تولید برای همه محسوس بوده است. ضمن اینکه قطعه‌سازان و خودروسازان نیز متحمل زیان‌های هنگفت از بابت افزایش قیمت مواد اولیه که البته شامل ارز هم می‌شود، شده‌اند. ولی با وجود همه فراز و نشیب‌ها، اقدام مثبتی توسط انجمن قطعه‌سازان با کمک خودروسازان انجام گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شورای رقابت تعیین‌کننده قیمت‌ها به طور دستوری بود، قطعه‌سازان هم مجبور بودند با قیمت دستوری قطعه به خودروسازان تحویل دهند؛ در نتیجه از آنجایی که خودروسازان حاضر به افزایش قیمت‌ها نبودند، مسیر تغییر کرد و شورای رقابت از قیمت‌گذاری‌ها کنار گذاشته شد. سپس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وارد شد و دوباره قیمت‌ها را بررسی و قیمت‌های جدید را اعلام کرد.

او افزود: عملاً این مبحث را باز کردیم که اگر نرخ مواد اولیه و نرخ ارز افزایش می‌یابد، قطعه‌ساز هم باید به ناچار قیمت کالای خود را بالا ببرد.

واردات بدون انتقال ارز باید باز هم آزاد شود

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با ذکر اینکه سال آتی هم همین روند ادامه‌دار خواهد بود، گفت: در ابتدا تمرکز را بر خودکفایی بیشتر خواهیم گذاشت؛ چون که هدف ما این است که مصرف ارز را کاهش داده و خود را از وابستگی به خارج رها کنیم. همچنین برنامه دوم این است که روی افزایش تیراژ تولید هم برنامه‌ریزی داشته باشیم؛ چون که وقتی تیراژ افزایش می‌یابد جلوی افزایش قیمت خودرو گرفته می‌شود.

بیگلو یادآوری کرد: علاوه بر این، موضوع دیگری که برای ما بسیار حائز اهمیت است و حتماً در سال جدید پیگیری خواهیم کرد، این است که واردات بدون انتقال ارز مجدداً فعال شود. قبلاً این نوع از واردات آزاد بود و ما از صرافی‌ها برای آن استفاده می‌کردیم، اما از ابتدای امسال بانک مرکزی جلوی آن را گرفت. واردات بدون انتقال ارز ابزاری در دست قطعه‌سازان و خودروسازان بود برای آنکه تحریم‌ها را دور بزنند؛ ولی اکنون این ابزار از آنها گرفته شده است؛ لذا لازم است دوباره به ما برگردانده شود تا مثل سال ۱۳۹۱ بازیابی تولید خودرو داشته باشیم و تیراژ تولید را بالا ببریم.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar