قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی شد

بروزرسانی در: دوشنبه 16 اردیبهشت 98 ساعت 16:54
قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی شد

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران گفت: حذف نمایش قیمت در سایت‌های خرید و فروش خودرو، نرخ‌ها را در بازار نزولی کرد.

در روزهای اخیر به خاطر بروز التهاب در بازار خودروی کشور و با هدف کمک و همراهی برای مدیریت این بحران توسط نیروهای انتظامی و قضایی، سایت‌هایی مانند «دیوار» و «باما» در پیام‌هایی از حذف موقت نمایش قیمت در آگهی‌های خودروی خود خبر دادند.

در این زمینه، «سعید موتمنی» رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران امروز (دوشنبه) افزود: در دو سه روز اخیر، التهاب و هیجان کاذب قیمت خودروها فروکش کرده و قیمت‌ها روند نزولی به خود گرفته است.

به گفته وی، اکنون در عمل معامله‌ای انجام نمی‌شود و بازار خودرو راکد است، ولی در مقایسه با چند روز اخیر قیمت خودروها داخلی تا پنج درصد و قیمت خودروهای مونتاژی بین پنج تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.

موتمنی بیان داشت: بطور نمونه خودروهای پژو ۲۰۰۸ و مزدا ۳ کاهش ۳۰ میلیون تومانی و سیتروئن C3 افت ۴۰ میلیون تومانی را تجربه کرد.

وی گفت: امروز هر دستگاه پژو ۴۰۵ به ۸۶ میلیون تومان، پژو پارس ۱۰۵ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۱۰۳ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ وی هشت به ۱۲۵ میلیون تومان، دنا ۱۲۸ میلیون تومان، پراید ۱۱۱ به ۵۵ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ به ۵۳ میلیون تومان، پراید ۱۵۱ به ۵۲ میلیون تومان، ساینا ۶۷ میلیون تومان، تیبا ۵۸ میلیون تومان، تیبا ۲ به ۶۵ میلیون تومان و سمند آل. ایکس ۸۹ میلیون تومان قیمت خورد.

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران پیش بینی کرد وقتی در عمل خریداری در بازار نباشد، قیمت‌ها بیش از این هم کاهش خواهد یافت.

وی اظهار داشت: اعلام قیمت‌های کاذب در سایت‌ها در حالی که در عمل خودرویی هم در کار نبوده، آشفتگی بازار را به دنبال داشت؛ این در حالی است که باید اصالت آگهی، اصالت کالا و اصالت قیمت کارشناسی شود و پس از آن سایت‌ها آگهی مربوطه را منتشر کنند.

لیدرهایی که به بازار خط می‌دهد

موتمنی از وجود «لیدرهایی قدرتمند» در بازار خبر داد که با استفاده از چند کانال تلگرامی و سایت‌ها به طور هماهنگ قیمت‌های دلخواه خود را اعلام می‌کنند و هیچ نظارتی هم بر آنها وجود ندارد.

وی با ذکر اینکه این اتحادیه از ابتدا با اعلام قیمت در سایت‌ها مخالف بود، ادامه داد: عقیده داریم کار در حوزه‌هایی مانند خودرو و مسکن تخصصی است و اعلام قیمت‌های کاذب در فضای مجازی جز التهاب آفرینی در بازار نتیجه‌ای ندارد.

این مقام صنفی اظهار داشت: بطور مثال شاهدیم افراد هنوز خودروی خود را تحویل نگرفته‌اند، ولی حواله آن را با افزایش بی قاعده در سایت‌ها آگهی می‌کنند.

موتمنی به افزایش ناگهانی قیمت خودرو از شنبه هفته اخیر اشاره کرد و گفت: این در حالی است که در طول ۲۰ روز اخیر تغییر خاصی در نرخ ارز، قیمت جهانی خودرو و غیره شاهد نبودیم.

لزوم آنالیز قیمت‌ها

وی از افزایش ناگهانی بعضی مدل‌های خودرو در فروردین ماه از طرف مونتاژکاران داخلی هم انتقاد کرد که تأثیر منفی بر بازار گذاشت، در حالی که هیچ آنالیز قیمتی وجود ندارد.

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تاکید کرد: آنالیز قیمت‌ها و نظارت بر آنها، خواست اصلی این اتحادیه است تا پس از آن بر اساس سود مشخص و انجام نظارت‌های مربوطه، خودروها در بازار قیمتگذاری شوند.

وی در مورد خودروهای خارجی هم گفت: قیمت کارخانه‌ای این خودروها، همچنین تعرفه گمرکی، هزینه تمام شده شماره گذاری و سود ۱۵ تا ۲۰ درصدی در نظر گرفته شده برای آنها مشخص است، ولی در عمل با قیمتی‌هایی به مراتب بالاتر خرید و فروش می‌شوند.

موتمنی به نقص بعضی قطعات در کارخانجات خودروسازی هم اشاره کرد که موجب شده خودروها تجاری نشده و در نتیجه به بازار عرضه نشوند و افزود: این مساله باعث محدودیت عرضه و افزایش قیمت می‌شود، باید فکری اساسی کرد تا نیاز روزانه بازار تأمین شود.

دیروز «امیرحسن کاکایی» استاد دانشگاه علم و صنعت هم گفت: اعلام قیمت‌ها در سایت‌ها اگر چه به شفافیت بیشتر می‌انجامد، ولی همچون تیغ دولبه است که می‌تواند به ابزاری برای سوء استفاده دلالان و حتی دشمنان تبدیل شود.

وی در توضیح اینکه چرا از شنبه هفته گذشته این اتفاق افتاده، اعلام قیمت‌های بی حساب و کتاب در فضای مجازی و سایت‌های خودرویی را دلیل آورد.

وی افزود: در وضعیت کنونی نتیجه‌ای جز افزایش استرس برای مردم به دنبال ندارد و برداشتن قیمت‌ها از فضای مجازی می‌تواند «آرامش روانی موقتی» برای مردم به ارمغان آورد.

این استاد دانشگاه یادآوری ساخت: مشکل اصلی صنعت خودرو، تولید و قیمت گذاری نادرست است و وقتی قیمت گذاری‌مان صحیح نباشد، عده‌ای در پی سودهای بادآورده و تضمین شده به دلالی روی می‌آورند.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی شد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
گمنام آشفته
مهمان

عجب هنری بابا قیمتایی ک خودتون دادین از سایت دیوار بیچاره ک بیشتره وی ۸گذاشتی ۱۲۵میلیون بخدا در آشفته بازار صفر گذاشته بود ۱۱۰،۱۱۵ ،هرثانیه قیمت ها رو چک میکنم ولی از وقتی ک قیمت برداشتن موندم چطور قیمت درارم،هستند آدمهای باخدایی ک قیمت از کمپانی هم پایین تر گذاشته بود یا مهتاج فروش مثل من،مردم عقل دارن بین قیمت بالا و پایین منصفانه رو پیدا میکنن،نکنین این کارو،قیمت ها رو بذارین

هع
مهمان

مهندس قیمت‌های که اعلام کردی ازقیمت های دیواروشیپور هم بیشتره خودتم داری نخ میدی