ماجرای فروش کالاهای ایران خودرو به موریتانی!

بروزرسانی در: شنبه 9 شهریور 98 ساعت 21:15
ماجرای فروش کالاهای ایران خودرو به موریتانی!

سعید لیلاز تحلیلگر مسائل اقتصادی و سیاسی گفت: با تدابیری که دولت آقای روحانی اندیشیده، اقتصاد ایران در همه عرصه‌ها در حال خروج از دام تحریم‌هاست.

سعید لیلاز در واکنش به اظهارات اخیر بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص فساد در بازار خودرو اظهارداشت: آنچه ایشان در مورد فساد در خودروسازان عنوان کرده،درست است.حتی به عقیده من ماجرا فراتر از این ارقام است.ازجمله ۶ میلیون دلار کالایی در گروه ایران خودرو به موریتانی فروخته شده  و امروز هیچ کس پاسخگوی گرفتن پول آن نیست،یا منابعی که در جاهای دیگر هدر رفته است؛ ولی هیچ کدام به رضا رحمانی و دولت آقای روحانی ارتباطی ندارد و مربوط به دولت‌های گذشته است.

او افزود: اینکه با هدف بهره‌برداری سیاسی از غباری که کشور را فرا گرفته دروغ بگوییم،بسیار رذیلانه است.لیلاز با تاکید بر اینکه در وضعیت کنونی فحش دادن به دولت آقای روحانی فضیلتی ندارد،گفت: ولی  اگر با این عنوان دروغ بگوییم،رذیلت است.

نوک پیکان تحریم‌های ترامپ

او با ذکر اینکه صنعت خودروسازی با همه مشکلاتی که در رابطه با تحریم‌ها داشته و نوک پیکان تحریم‌ها متوجه صنعت خودروسازی ایران بوده است،امروز در وضعیت باثباتی قرار گرفته عنوان کرد: در بخشنامه ترامپ برای اعتمال تحریم‌ها علیه ایران،صنعت خودروسازی جلوتر از تحریم صنعت نفت و بانک مرکزی قرار داشت.با این حال می‌توانم نوید بدهم که امروز خودروسازی از نقطه  حضیض تولید عبور کرده و تولید خودرو از تیرماه امسال در حال افزایش است.

وی اضافه کرد: امسال بسیار امیدواریم که رکورد سال پیش عبور کنیم. امسال امیدواریم بالاتر از۹۰۰ هزار تا یک میلیون دستگاه خودرو در کشور تولید شود.خودروهای موجود در کف همه در حال جمع آوری است.هیچ کدام از خطاها و مسایلی که مطرح می‌شود،متعلق به دولت آقای روحانی نیست.طبیعی است که وقتی قیمت دلار از ۳۷۰۰ به ۱۴ هزار تومان افزایش می‌یابد، یک بازار رانت گونه جدید شکل می‌گیرد که در آن ممکن است شبکه فسادی شکل بگیرد.

قائم مقام شرکت ایران خودرو دیزل با ذکر اینکه در حال حاضر رشد صنعت خودروسازی مثبت است،تصریح کرد: بدون شک می‌توان گفت که صنعت خودروسازی از دام تحریم‌ها رسته است.

راهی که دولت روحانی انتخاب کرد

او در جواب به این سئوال که یکسال است که قیمت کارخانه و بازار آزاد رانت در بازار خودرو ایجاد کرده و چرا اقدامی نشده است،گفت: دولت محترم باید خود را با شرایط جدید قیمت ارز تطبیق بدهد. مشکل  وزارت صنعت در این رابطه این بود که باید مشکل خریدهای قبلی را  حل می‌کرد، تا خریدهای جدید را با قرارداد جدید انجام شود.

لیلاز با تاکید بر اینکه هدف دولت آمریکا برای اقتصاد ایران، ایجاد ناآرامی‌های اجتماعی ناشی از این دوره گذر و انطباق بوده است،گفت: فرض کنید شما به عنوان یک خریدار خودرو قراردادی به ارزش ۷۰ میلیون تومان بسته‌اید،واردکننده قطعه پس از افزایش قیمت ارز، CKD را با قیمت ۲۰۰ میلیونی وارد می‌کند، اگر خودروساز خودرو را به ۲۰۰ میلیون به خریدار بفروشد،خریدار را ناراضی کرده ،اگر ۷۰ میلیون تومان بفروشد، خودروساز زیان وارد کرده است.درست در این نقطه شبکه فساد پدید می‌آید.

او افزود: بنابراین دولت ناچار بوده در این وضعیت یک گزینه را انتخاب کند؛ دولت در ایران با هدف مقابله با خواسته دولت آمریکا راه حل جلوگیری از تلاطم اجتماعی را انتخاب کرد و این الزاماً غلط نیست،بلکه یک انتخاب است.

رها از بند تحریم‌ها

لیلاز در جواب به این سئوال که چرا باید مردم زیان این اتفاق را بپردازند؟ گفت: این زیان‌های ناخواسته ناشی از تحریم‌هاست.در نهایت اگر دولت یا خودروسازی ضرر کند، ملت هزینه‌اش را می‌دهد.خودروسازان ثبات اجتماعی را حفظ کرده و این هزینه را در طول زمان حفظ کرده است.در واقع خودروسازان ضربه تحریم‌های دولت ترامپ را با ضربه گیر مهار کردند.

وی ادامه داد: در یکسال اخیر ۵۰ میلیارد دلار درآمد ارزی کشوری کم شده است،مگر می‌شود که تلاطم ایجاد نشود؟ مهم این است که این تلاطم را چگونه جذب کنید؛یک شبه یا یکساله؟

قائم مقام شرکت ایران خودرو دیزل عنوان کرد: من عقیده دارم که دولت آقای روحانی به درستی و با هدف حفظ ثبات اجتماعی راه یکساله را انتخاب کرد.در غیراین صورت هم چوب را می‌خورد هم پیاز را. راهی که دولت انتخاب کرد موجب شد هم ثبات اجتماعی حفظ شد و هم تولید خودرو رو به افزایش بگذارد.امروز با روند کاهنده نرخ  تورم ،اقتصاد ایران هم به طور کلی از بند تحریم در حال گذر است.

این تحلیلگرمسایل اقتصادی گفت: هم اکنون تولید در صنعت خودروسازی در حال افزایش است و این روند ادامه خواهد داشت.نه تنها در خودروسازی بلکه همه عرصه‌ها، اقتصاد ایران از دام تحریم‌ها در حال خارج شدن است.

او در پاسخ به این سئوال که بانک مرکزی برای بعضی قطعات خاص خودروها ثبت سفارش بدون انتقال ارز انجام نمی‌دهد،گفت: این از جمله دروغ‌های رذیلانه‌ای است . هیچ اراده‌ای مبنی بر کوچکترین اختلال در این روند واردات قطعات خودرو وجود نداشته است.

لیلاز تاکید کرد: صنعت خودروسازی از طرف دولت امریکا در نوک پیکان حمله قرار گرفت.هدف دولت آمریکا این بود که ۸۰۰ تا یک میلیون نفر شاغل در صنعت خودروسازی که سه اتوبان شاهرگ حیاتی تهران از وسط این صنایع می‌گذرد،را تحریک کرده که این افراد به داخل اتوبان بریزند، جاده‌ها را ببندند و آشوب‌های اجتماعی ایجاد کنند تا یک نوع آلنده سازی در ایران ایجاد کنند،در حالی که دولت  با تدبیر این سیاست را خنثی کرده است.

او افزود: امروز صنعت خودروسازی از این مرحله عبور کرده است.با همه گرفتاری‌ها ، ناراحتی‌ها و  زیان‌هایی که ایجاد شده، این مساله حل شده است.البته یک شبکه فسادی ایجاد شده  که با آنهم برخورد شده است و تمام منابع در حال برگشت است.

این کارشناس اقتصادی گفت:امروز می‌توانم بگویم از نشانه بهبود شرایط صنعت خودروسازی افزایش تولید و کاهش قیمت‌ها در بازار است.این روند هم ادامه خواهد یافت.

او در جواب به این سئوال که آیا مشکل تأمین قطعه داریم یا خیر؟ گفت: حتماً داریم اما این مشکل هم با تدبیر در حال حل شده است و در حال عبور هستیم.

قائم مقام گروه ایران خودرو دیزل یادآور شد: البته خط تولید بعضی‌ها متوقف شده، اما تولید دیگر خودروها در حال افزایش است.در پایان سال ۹۶ تولید خودرو بیش از یک و نیم میلیون دستگاه بود که در سال اخیر به نصف رسید، ولی امسال نسبت به پارسال ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش تولید خودرو خواهیم داشت.خودروسازان هیچ تعهد انجام نشده‌ای، مگر در خصوص بعضی خودروهای خاص ندارند.

معاون شرکت ایران خودرو دیزل گفت: اگر یک ریال در قیمت تمام شده خودروها کاهش یابد،قیمت خودرو کاهش خواهد یافت.خودروسازان در مورد قیمت خودرو در چارچوب علم اقتصاد تصمیم می‌گیرند،یعنی قیمت را با افزایش تولید و کاهش قیمت تمام شده کاهش خواهند داد.هر دوی این دو برنامه در حال اجراست.

جماران

نشانه‌های تغییرات در صنعت خودروسازی

ملاقات مدیرعامل ایران خودرو و قطعه سازان

شرایط تبدیل تعهدات معوق ایران خودرو ویژه شهریور ۹۸

اظهارنظرهای غیر کارشناسی موجب بدبینی مردم نسبت به خودروسازان می‌شود

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "ماجرای فروش کالاهای ایران خودرو به موریتانی!"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مهدی حصاری
مهمان

بنده شخصا با این اقا همکار بودم ، سواد علمی و عملی ایشان در حد صفره از هیچ جریانی سر درنمیاره پول میگیره که از یه جناه خاص با نوشتن مطلب حمایت کنه . متاسفم برای مردم با لیاقت که اینجور ادمهای متحجر و بیسواد به اونها حکومت میکنن. اگر قبول دارید که هیچ اگر قبول ندارید تحقیق کنید متوجه صحت عرایض حقیر میشوید

محمد
مهمان

یکی نیست به این آقا بگوید مگر خودرو ملی نبود چرا با یک اخم ترامپ قمار باز قحطی آمد.علت آن مخفی کردن چند هزار کانتیر قطعات خودرو در بندر چا بهار بود که کسی برای ترخیص آن اقدام نمی کرد تا قیمت ها بالا برود.علت دوم فروختن سبد چند هزاری خودرو به دلالها و نمایندگی بود که با سود های آنچنانی به مردم می فروختند. رانت و فساد داخل همین خود رو سازان است که رزیلانه دروغ میگویند. در ضمن دولت قبلی هم همین آقایان بودند.