ماجرای کارگذاشتن ابزار جاسوسی در کامپیوتر خودرو چیست؟

بروزرسانی در: شنبه 13 مهر 98 ساعت 18:09
ماجرای کارگذاشتن ابزار جاسوسی در کامپیوتر خودرو چیست؟

دومین نشست رسیدگی به پرونده گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته قطعات خودرو در شعبه چهار دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

دومین نشست رسیدگی به پرونده گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهار دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

این پرونده دارای ۷ متهم به نام‌های عباس ایروانی، امیر رضا رفیعی، مرتضی روغنی‌ها، حامد خاتمی پور، علی کرم نیا، حسن صفریان و  مهدی شهابی است.

متهمان این پرونده به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو و پرداخت رشوه تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

همچنین جعل اسناد متعدد و پرداخت رشوه برای گاز سوز نشان دادن قطعات بنزین سوز از دیگر اقدامات خلاف این گروه بود.

در ابتدای نشست دادگاه متهم ردیف اول عباس ایروانی برای بیان دفاعیات خود در جایگاه قرار گرفت و گفت: بنده مسئول هلدینگ عظام هستم و هیچ سابقه کیفری ندارم.

قاضی صلواتی بیان کرد: در سال ۶۶ به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شدید؛ چگونه می‌گویید سابقه کیفری ندارید؟

متهم ایروانی گفت: در آن موضوع فردی مبلغ ۵۰ هزار تومان به شخص دیگری داده بود و من پس از چند روز تبرئه شدم.

وی با ذکر اینکه در طول ۳۰ سال فعالیت موجب ایجاد رونق اقتصادی شدم، افزود: خداوند شاهد است که در این سال‌ها برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌هایی انجام داده‌ام و در مدت ۹ ماه بازداشت مشکلات زیادی را متحمل شدم.

متهم ایرانی گفت: بنده به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم، چون پرونده بدون کارشناسی به دادگاه آمده است و کاش اجازه می‌دادید در جلسه پیش و پس از کیفرخواست از خود دفاع کنم و حتماً این موضوع صلاح بوده است.

قاضی صلواتی اظهار کرد: این کار طبق روال قانونی دادگاه است و مواظب اظهارات خود باشید.

متهم ایروانی بیان کرد: برای ۴ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغالزایی کردیم و از خروج ۳۵۰ میلیون دلار کشور جلوگیری کردیم، همچنین ساخت مجموعه‌های گردشگری و رفاهی از جمله اقدامات ما بود که البته بعضی از رسانه‌ها کار‌های خیر ما را پوششی برای اقدامات خلاف دانسته‌اند.

وی با ذکر اینکه در کیفرخواست ناهمخوانی‌هایی وجود دارد، گفت: از شما می‌خواهم تا شاکیان پرونده را معرفی کنید؛ نماینده گمرک جلسه پیش غیر از یک مورد هیچ خلاف و شکایت دیگری را بیان نکرد و تنها شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه از حدود ۱۰ سال پیش بود و نهاد یاد شده در دفتر ما وارد شد و تمام اسناد را ضبط کرد.

متهم ایروانی ادامه داد: من تقاضای استرداد اموال خود از نهاد یاد شده را کردم و البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من منصوب کرد و سرانجام طی یک نامه‌ای به این نهاد بیان کردم که عباس ایروانی حاضر است کلیه اموال منقول و غیر منقول خود را به جمهوری اسلامی ایران بدهد.

وی با ذکر اینکه سال ۹۶ پرونده علیه من درست شد، گفت: در اظهارانی که در کیفرخواست آمده است گفتند قطعات وارداتی خودرو را برای تعرفه کمتر گازسوز معرفی کردیم، در حالی که تعرفه‌های گاز و بنزین سوز هر دو ۵ درصد شده بودند.

متهم ایروانی با اشاره به ارز دولتی اظهار کرد: من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و واردات ما به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده است که آن را به عنوان قاچاق اعلام کرده‌اند.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که به من منتسب کردند آن است که گفتند در قطعات EUC  برای مسئولان ابزار جاسوسی قرار دادیم، ولی هزار قطعه وارد کشور می‌شود و از کجا معلوم قطعه EUC که ابزار جاسوسی دارد در خودرو مسئولان قرار می‌گیرد.

متهم ایروانی گفت: با توجه به تحریم‌ها بانک صادرات و ملی در امارات تحریم بودند و توانایی پرداخت نداشتیم و تیغه‌های بسیار زیادی را در بانک‌ها قرار دادیم که تمام آن‌ها جوابگوی تسهیلات و بدهی‌ها هستند.

متهم ایروانی اظهار کرد:  با توجه به وضع و جو موجود و نبود امکانات، فعالیت‌های عادی برای مدیران مجموعه نظام مهیا نیست و درخواست مساعدت دارم.

قاصی صلواتی بیان کرد: در خصوص تک تک اتهامات توضیح دهید. وطیفه شما دفاع است نه اینکه من مجدداً تک تک اتهامات را قرائت کنم. در خصوص اتهام افساد فی الارض از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان توضیح دهید.

متهم ایروانی با ذکر اینکه هیچ قاچاقچی انجام نشده است، گفت: تنها در خصوص قاچاق یک مورد صحبت شده که نماینده گمرک در مورد آن صحبت کرده است و البته آن هم قاچاق نبود، بلکه قراردادی با شرکت بیرونی داریم و مدارک آن‌ها را تحویل دادیم و هیچ خطایی در قاچاق انجام نداده‌ایم.

وی با اشاره به اتهامش در خصوص رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو گفت: به کارمندان من که مثل برادرانم هستند گفته بودند که اگر بنویسید فلانی دستور داده در مجازاتتان تخفیف می‌دهیم، ولی اقرار در زندان درست نیست.

قاضی صلواتی اظهار کرد: شما باید تشخیص دهید که اقرار صحیح است یا خیر؟ نمی‌توانید برای دادگاه تعیین تکلیف کنید؟ مراقب اظهارات خود باشید.

متهم ایروانی تصریح کرد: مرام‌نامه‌ای در سازمان وجود دارد و بر اساس آن اگر اتفاقی رخ دهد، مسئولیت آن برعهده مدیران است، ولی دستور از طرف من نبود. اگر کسی برخلاف مقررات عمل کند، مسئولیتش برعهده خود شخص است.

وی با اشاره به اتهام معاونت در استفاده از اسناد مجعول بیان کرد: من چیزی در خصوص این موضوع ندیده‌ام و اگر یک مورد پیدا کردید، آن را قبول می‌کنم. مجموعه من ۴ هزار نفر نیرو دارد، امکان اینکه در بین تمام مجموعه‌ها بروم وجود ندارد.

متهم ایروانی ادامه داد: آیا کسی گفته بنده رشوه می‌دادم؟

قاضی صلواتی گفت: متهمان دیگر گفته‌اند.

متهم ایروانی با ذکر اینکه به هیچ عنوان مسئولیت با من نیست، گفت: هزاران کار در مجموعه‌ها رخ می‌دهد که من از آن‌ها بی خبر هستم، نمی‌شود در مجموعه بزرگ خطایی وجود نداشته باشد. بنده نه در جریان رشوه‌ام و نه از جعل اسناد خبری دارم.

وی تصریح کرد: در خصوص اتهام فراری دادن متهم حامد خاتمی باید بگویم من وی را ندیده‌ام.

باشگاه خبرنگاران جوان

 

۱۲ قطعه از ۳۵ قطعه به تولید انبوه رسید

وزیر صنعت به مدیران خودروساز هشدار داد

جدیدترین خبرها از ترخیص خودروهای وارداتی

عرضه بنزین با کارت سوخت از مصرف بی رویه و قاچاق جلوگیری کرد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar