مشکلات نقدینگی آمار تولید خودرو را کاهش داد

دوشنبه 4 آذر 98 ساعت 11:32
مشکلات نقدینگی آمار تولید خودرو را کاهش داد

دبیر انجمن خودروسازان گفت: به خاطر مشکلات نقدینگی، تولید خودروسازان امسال با افت رو به رو شده است.

احمد نعمت‌ بخش، دبیر انجمن خودروسازان در خصوص شرایط تولید خودرو اظهار کرد: در هفت ماه سال ۹۸ نزدیک به ۳۵ درصد افت تولید خودرو رخ داده است. مشکل عمده هم کمبود نقدینگی است همچنین لازم به ذکر است که سال پیش هر کدام خودروسازان ۷ الی ۸ هزار میلیارد تومان ضرر کردند که در بوس اعلام شد. امسال هم تا ۶ ماه اول هر یک از خودروسازان ۴ الی ۵ هزار میلیارد تومان زیان کرده‌اند. علت زیان‌ها این است که قیمت‌های اعلام شده به خودروسازان دستوری است و تکلیف شده که با قیمت‌های اعلام شده محصولات خود را به فروش برسانند.

وی ادامه داد: با این اوصاف روز به روز توان خودروسازان در حال کاهش است. در قانون گفته شده اگر بنا به هر دلیلی دولت قیمت کالایی را کمتر از مقدار اصلی تعیین کرد باید کمک زیان در بودجه ببیند و به شرکت بدهد. از سال پیش که تکلیف قیمت‌ها به خودروسازان اعلام شده باید کمک زیان به خودروسازان بدهد. در صورتی که این کار انجام نشود دولت مدیون سهامداران ایران ‌خودرو و سایپا است. علاوه بر این بارها گفته شده که اختلاف قیمت خودروها با بازار بستگی به نوع آن‌ها دارد و باید از تجربه دهه ۷۰ استفاده شود. در دهه ۷۰ هم چنین اختلاف قیمتی بین بازار و کارخانه وجود داشت که شورای اقتصادی مصوب کرد که خودرو باید در حاشیه بازار به فروش برسد.

نعمت‌بخش گفت: زمانی که در جامعه ۲ هزار هزار میلیارد تومان پول سرگردان وجود دارد با اختلاف قیمت یک کالا در بازار، افراد به آن سمت هجوم می‌آورند. تنها راه حل این است که از تجربه دهه ۷۰ استفاده شود و اجازه داده شود که خودرو در حاشیه بازار به فروش برسد. یک مدت صحبت سر فروش خودرو با قیمت پنج درصد کمتر از حاشیه بازار بود اما حتی یک روز هم این کار انجام نشد. پس از انجام این کار، یک ماه باید صبر شود و در نهایت دست خریداران مصنوعی از این بازار قطع می‌شود و تقاضاهای کاذب کنار می‌رود. بعد از این مدت به خاطر این که تقاضا در بازار کاهش پیدا می‌کند قیمت‌ها هم به مرور افت می‌کند.

وی در پایان به این نکته اشاره کرد: هم اکنون پیش‌فروش‌ها به صورتی است که افراد از آن سود می‌کنند و هیچ مالیاتی هم نمی‌دهند. در نتیجه توان خودروسازان کاهش پیدا می‌کند و اگر فرمول حاشیه بازار هم انجام شد سود بیشتر از حد معمول به خودروسازان رسید نیز آن را بگیرند و به حساب خزانه بدهند. با انجام این کار خودروسازان می‌توانند بدهی قطعه‌سازان را بدهند و تولید افزایش پیدا می‌کند. سود خودروسازان موجب می‌شود که از آن در توسعه محصول و افزایش کیفیت استفاده کند ضمن این که مالیات سود مازاد را هم در پایان خواهد داد. این نکته را باید گفت که خودروهای کف پارکینگ خودروسازان به صورت مرتب در حال کاهش است.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar