ایران خودرو نیمی از تسهیلات قطعه سازان را پرداخت کرد

سه شنبه 20 اسفند 98 ساعت 16:18
ایران خودرو نیمی از تسهیلات قطعه سازان را پرداخت کرد

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ گفت: ایران‌خودرو در روزهای آخر نزدیک به هزار و 300 میلیارد تومان تسهیلات از مجموع دو هزار و 500 میلیارد تومان سهم خود را به قطعه‌سازان پرداخت کرد.

در ماه‌های اخیر هیات دولت تزریق نقدینگی 10 هزار میلیارد تومانی به صنعت خودرو را مصوب کرد. پس از آن در نشستی در کمیسیون صنایع مجلس که در آن وزیر صنعت، نمایندگان بانک‌مرکزی، وزیر اقتصاد و نمایندگان بانک‌های عامل حضور داشتند اعطای نیمی از این مبلغ یعنی پنج هزار میلیارد تومان به هر خودروساز برای تزریق به زنجیره تأمین آن صورت‌جلسه شد.

در نهایت با تصویب شورای پول و اعتبار بیش از هفت هزار میلیارد تومان برای دو خودروساز بزرگ کشور مصوب و مقرر شد پنج هزار میلیارد تومان آن به طور تسهیلات بانکی در اختیار خودروسازان قرار بگیرد تا به قطعه سازان بدهند و دو هزار میلیارد تومان دیگر خودروسازان پس از اصلاح ساختار مالی‌شان اوراق مشارکت بفروشند تا از بازار سرمایه جذب نقدینگی داشته باشند.

با این حال تا امروز که بیش از یک ماه از ابلاغیه بانک مرکزی می‌گذرد، هنوز پرداختی تسهیلات به قطعه‌سازان مناسب نیست.

این را «محمدرضا نجفی‌منش» رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ می‌گوید و می‌افزاید: حتی اگر در حال حاضر همه مبلغ وعده داده شده پرداخت شود، دست‌کم با سه هفته توقف در کار رو به رو می‌شویم.

وی تاکیدکرد: ‌قطعه‌سازان به این مبالغ برای تهیه و تدارک مواد اولیه، قطعات و تجهیزات نیاز دارند، اکنون تیراژ تولید خودرو در بهمن‌ماه پایین آمده، در اسفندماه نیز به طور قطع پایین خواهد آمد و اگر نپرداختن این مبالغ ادامه‌دار شود، خودروسازان هم در تأمین به موقع خودرو برای مشتریان ناتوان خواهند شد.

نجفی‌منش، علت اصلی پرداخت نشدن این مبالغ را بی‌تدبیری و به فکر تولید نبودن مسوولان عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی اعتقادی به موضوع تولید خودرو ندارد، موضوع کرونا هم بهانه‌ای بیش نیست، چون زمانی که این ویروس نبود هم پرداختی‌ها انجام نشده بود.

رئیس کل بانک مرکزی 28 مهرماه در چهارمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران با اشاره به مشکلات خودروسازان و قطعه‌سازان، گفت: «به شخصه قبول نداشتم که نقدینگی در اختیار قطعه‌سازان قرار گیرد، چون مانند سال‌های اخیر آن را هدر می‌دهند، بارها گفتند تا 6 ماه دیگر وضعیت درست می‌شود، اما نشد.»

وی به طرح این سؤال پرداخت که «صنعت خودروسازی کشور چه زمانی می‌خواهد اصلاح شود و تا کی می‌خواهید به این خودروسازی فشل ادامه بدهید و ما زیان آن را بپردازیم؟»

رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان‌ در ادامه یادآور شد: معادل 20 درصد از آنچه توسط ایران‌خودرو پرداخت شده، از طرف بانک‌ها بلوکه شده و مقرر بود نیمی دیگر از مبلغ ایران‌خودرو را بانک مرکزی به طور اعتبار در اختیار بانک‌های عامل قرار دهد؛ اما تاکنون عملی نشده است.

نجفی‌منش یادآوری کرد:‌ سایپا هم تاکنون 400 میلیارد تومان از بانک‌ها دریافت کرده و به همین اندازه نیز در دست اقدام است، اما تاکنون پرداختی از طرف این شرکت به قطعه‌سازان انجام نشده است.

مشکلات متعدد قطعه‌سازان

«مهدی مطلّب‌زاده» نایب رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان‌ هم گفت: اکنون کل مطالبات زنجیره تأمین داخلی از خودروسازان به رقم 31 هزار میلیارد تومان رسیده که 14 هزار میلیارد تومان آن مطالبات معوق است.

وی بیان‌داشت: با توجه به پرداختی‌های متعددی که در پایان سال باید از طرف قطعه‌سازان انجام شود از جمله حقوق بهمن و اسفند، مطالبات پیمانکاران، عیدی، پاداش و غیره پرسنل، هر لحظه که این پرداختی‌ها با تأخیر انجام شود، قطعه سازان با دشواری‌های بیشتری رو به رو خواهند شد.

مطلّب‌زاده یادآورشد: اکنون ایران‌خودرو بیش از هزار و 200 میلیارد تومان پرداختی داشته و علاوه بر آن از محل فروش خودروهای تولیدی هم به قطعه‌سازان پرداخت‌هایی انجام داده است، اما پرداختی از طرف سایپا شاهد نبودیم.

وی گفت: این پرداختی‌ها با اولویت قطعه‌سازانی که مطالبات 120 روزه دارند انجام می‌شود.

نایب رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان‌، نقدی شدن خریدهای داخلی، تحریم‌های ظالمانه و قرار گرفتن دوباره ایران در فهرست سیاه FATF را به عنوان مهمترین مشکلات کنونی قطعه‌سازان عنوان کرد و افزود: افزایش تیراژ تولید دو خودروساز بزرگ کشور در ماه‌های اخیر که با تلاش قطعه‌سازان حاصل شد، موجب شده تا انبارهای خودروسازان و قطعه‌سازان از مواد اولیه، قطعات و تجهیزات خالی شود.

وی اظهار داشت:‌ حتی اگر هم اکنون همه مبلغ پنج هزار میلیارد تومان وعده داده شده پرداخت شود، بین 20 تا 25 روز برای تأمین مواد اولیه و تجهیزات وقت نیاز است.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar