واردات ۱۰۰ هزار خودروی غیر قانونی توسط ۴ خانواده!

بروزرسانی در: چهارشنبه 2 مرداد 98 ساعت 15:26
واردات 100 هزار خودروی غیر قانونی توسط 4 خانواده!

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی از واردات گسترده خودرو از طرف چهار خانواده با استفاده از رانت و فساد و ثبت سفارش غیرقانونی خودرو خبر داد و گفت: یکی از این خانواده‌ها ۱۲۵ هزار خودرو با اظهارنامه جعلی وارد کرده که تمامی خودروها قاچاق محسوب می‌شود.

او با ذکر اینکه قوه قضاییه با این فرد به ‌شدت برخورد کرده است، افزود: مجلس شورای اسلامی، کمیسیون اصل ۹۰ و فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام داده‌اند. این در حالی است که مبنای واردات این خانواده‌ها و گواهی ارائه‌دهنده برای این کار جعلی بوده و بر همین اساس خودروی خارجی وارد به ایران قاچاق محسوب می‌شود. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی تصریح کرد: ۱۲۵ هزار خودرو از مجموع واردات انجام گرفته متعلق به این خانواده بوده، این در حالی است که در صورت بررسی‌های بیشتر دستگاه قضایی احتمال اینکه شمار خودروهای قاچاق افزایش پیدا کند، بسیار زیاد است.

خجسته با ذکر اینکه ۳۴ هزار خودرو به صورت غیرقانونی ثبت سفارش شده است، گفت: این کار توسط یکی از معاونان وزارت صمت و تیمی متعلق به او انجام گرفته که ۶۴۸۱ خودرو ثبت رسمی شده و ۱۹۰۰ خودرو وارد ایران شده و بر همین اساس دستگاه قضایی در حال بررسی بیشتر این پرونده است؛ ضمن اینکه این معاون وزارت صمت در حال رفت و آمد به دستگاه قضایی و توضیحات در این مورد و تفهیم اتهام هم شده است. او افزود: شعبه ۵ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت در حال بررسی این پرونده است. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: مجلس به دنبال آن است، افرادی که خودرو ثبت‌نام کرده‌اند آن را دریافت کنند و بر همین اساس در کمیسیون اصل ۹۰ و کمیسیون صنایع مصوب شد که این کار از طرف خودروسازان انجام گرفته و ۴۰۰ هزار خودرو با قیمت قبلی تحویل مردم و ۱۰ هزار خودرو تحویل ثبت‌نام‌‌کنندگان شود. ۴۰۰ هزار نفر از افرادی که پیش از بالا رفتن قیمت ارز در زمینه ثبت‌نام خودرو اقدام کرده بودند باید خودروی خود را به همان نرخ دریافت کنند و رقم نهایی خودرو به قیمت روز همان موقع بوده است، ولی کسانی که بعداً ثبت‌نام کرده‌اند باید خودرو را با قیمت روز دریافت کنند.

انتشار فساد در واردات خودرو توسط چهار خانواده در حالی است که روز پیش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که پس از ممنوعیت واردات خودرو هیچ مجوز پیش‌فروشی برای خودروهای وارداتی صادر نشده و اگر شرکتی پس از ممنوعیت واردات، اقدام به پیش‌ فروش کرده، باید جزییات آن به وزارت صمت منتقل تا مجوزهای شرکت مذکور بررسی شود.

پایان خرداد سال ۹۷، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مصوبه‌ای به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را به سازمان توسعه تجارت ابلاغ کرد که طبق آن از ابتدای تیر ماه سال ۱۳۹۷ ثبت سفارش و واردات کالاهای لوکس و غیرضروری از جمله خودرو ممنوع شده و همچنین ثبت سفارش‌های پیشین انجام شده برای واردات این محصولات هم در صورتی که تا تاریخ ۳۰ خرداد ماه سال اخیر ارز آنها تخصیص نیافته باشد، ممنوع اعلام شد.

از سوی دیگر بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، تنها شرکت‌های رسمی واردکننده خودرو که دارای نمایندگی از خودروسازان خارجی هستند، پس از کسب مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز به عرضه خودروهای وارداتی به روش «پیش‌فروش» هستند، ولی با ممنوع شدن واردات خودرو عملاً پیش‌فروش خودروهای خارجی از ابتدای تیر ماه سال اخیر غیرمجاز اعلام شد. باید در روزهای آینده منتظر خبرهای بیشتری از جزییات فساد چهار خانواده در واردات خودرو بود.

اقتصاد آنلاین

هایما M5 به زودی روانه بازار ایران می‌شود

مهلت ترخیص خودروهای وارداتی فعلاً تمدید نخواهد شد

خرید و فروش خودروهای پلاک گذر موقت غیر قانونی است

پیش فروش خودروهای وارداتی ممنوع و با متخلفان برخورد می‌کنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar