پراید گران نیست

چهارشنبه 8 اسفند 97 ساعت 12:51
پراید گران نیست

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی گفت: پراید نزدیک به ۶۰۰۰ هزار دلار صادر می‌شود. با هر ارزی در نظر بگیرید مسلماً قیمت آن خیلی بالاتر از نرخ‌های داخلی است. یعنی نرخ‌های داخلی هنوز بسیار جای کار دارند و مقرون به صرفه‌تر هستند.

محمدرضا نجفی منش در خصوص پیش فروش ایران خودرو و سایپا در مدت زمان بسیار کوتاه و دلیل این مساله گفت: این مساله نشان می‌دهد بر خلاف آنچه از ابتدای سال مرتب می‌گفتیم دولت در قیمت‌گذاری وارد نشود و اکنون این اتفاق افتاد و قیمت خودرو در بازار ۴۰ میلیون تومان است ولی کسی با ثبت نام قبلی ۲۰ میلیون تومان پرداخت کرده و در واقع ۲۰ میلیون تومان سود می‌برد.

وی اضافه کرد: خودروساز در حال ضرر کردن است و باید گفت کاری غیر اقتصادی حال انجام شدن است. اگر دولت محبت و لطف کند در این بازار وارد نشود و اجازه دهد قیمت‌ها را بازار و در حاشیه بازار تعیین کنند، این مساله هم به نفع خودروساز و قطعه‌ساز است و هم به نفع مصرف‌کننده چون اگر تولید افزایش یابد به حتم قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

او در جواب به این پرسش که آیا مکانیزم تعیین قیمت از طرف خودروساز به میزان ۵ درصد کمتر از نرخ بازار کافی نیست پاسخ منفی داد.

او در جواب این سؤال که در این صورت چرا قیمت‌ها مداوم در حال افزایش است، گفت: فراموش نکنیم اگر کالاهایی مثل طلا، ارز، خودرو، نان، گوشت را در کنار هم مقایسه کنیم، می‌بینیم قیمت خودرو به نسبت دیگر کالاها افزایش نیافته است و کمترین رشد قیمت را در خودرو داشته‌ایم.

نجفی منش ادامه داد: فکر می‌کنم خودروسازان تا پایان سال زیان ۱۵ تا ۱۶ هزار میلیاردی داشته باشند؛ در حالی که نمی‌توانند تعهدات خود را به موقع انجام دهند و همچنین نمی‌توانند قیمت قبل سال را سامان داده و قادر به تولید نیستند و اگر پیش از سال ۹۸ تولید نداشته باشند، خودرو نیست و کمبود به وجود می‌آید با وجود تلاش فراوان، امسال شاید مجموع تولید خودرو شاید به مرز ۹۰۰ هزار دستگاه برسد؛ در حالی که سال پیش میزان تولیدات نزدیک به ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو بود. مجموع تولیدات ایران خودرو و سایپا شاید به ۸۱۰ تا ۸۲۰ هزار دستگاه برسد و دیگر خودروسازان هم بتوانند ۸۰ تا ۹۰ هزار دستگاه خودرو تولید کنند که رقم پایینی در مقایسه با سال اخیر است. نسبت به سال پیش شاهد کاهش تولید ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور هستیم که این اعداد یعنی کاهش نزدیک به ۳۸ تا ۴۰ درصدی تولید خودرو در کشور.

نجفی منش در جواب به این سؤال که ابتدای سال پراید ۲۴ میلیون تومان قیمت داشته اما اکنون حدود ۵۰ میلیون تومان رسیده است. آیا ظرفیت و توان اقتصادی مردم با این قیمت‌ها همخوانی دارد، گفت: گوشت کیلویی ۳۰ تومان اکنون شده کیلویی ۱۲۰ هزار تومان. آیا همخوانی دارد؟ در نهایت ممکن است مردم نخرند. اگر اجازه دهند حاشیه بازار و خودروسازان و بازار نسبت به تعیین قیمت تصمیم بگیرند، شاید عقلانی باشد چون پرایدی که مثال زدید نزدیک به ۶۰۰۰ هزار دلار صادر می‌شود. با هر ارزی در نظر بگیرید مسلماً قیمت آن بسیار بالاتر از نرخ‌های داخلی است. یعنی نرخ‌های داخلی هنوز بسیار جای کار دارند و مقرون به صرفه‌تر هستند.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی بیان کرد: مشکل عمده را در خودروساز و قطعه‌ساز و … نباید دنبال کرد.

وی تاکید کرد: مشکل عمده ما، حجم نقدینگی سرگردان است. الان به طور متوسط روزی هزار میلیارد تومان به نقدینگی اضافه می‌شود و به خاطر اینکه تولید معادل نداریم در نتیجه قیمت‌ها افزایش می‌یابد. چون نکته ساده اقصادی این است که کل حجم نقدینگی مساوی است با تولید ضرب در قیمت؛ زمانی که نقدینگی افزایش یابد و تولید افزایش نیابد در نتیجه شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

وی افزود: ریشه این مساله را باید در سیستم بانک مرکزی و افزایش نقدینگی و سود سپرده بالایی که به نقدینگی‌ها داده می‌شود، جست‌وجو کرد. سالی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان حداقل سود سپرده داده می‌شود که موجب فرار تولید و عدم تولید و افزایش قیمت‌ها می‌شود که در زمان‌های گوناگون و کالاهای مختلف این مساله هر از چندی قابل مشاهده است.

وی در خصوص قیمت تمام شده پراید و فاصله آن تا قیمت فعلی نزدیک ۵۰ میلیون تومان توضیح داد: قیمت تمام شده ساخت پراید را بنده اطلاع دقیق ندارم و خودروسازان باید پاسخ دهند ولی می‌دانم ۶۰ تا ۸۰ درصد برآورد می‌کنم که نسبت به ابتدای سال هزینه ساخت افزایش باید داشته باشد چون قیمت مواد اولیه بیش از ۳ تا ۴ برابر شده و همچنین نرخ ارز بیش از ۳ برابر شده که می‌توان گفت بین ۷۰ تا ۸۰ درصد قیمت قطعات برای خودرو باید در نظر گرفت می‌توان گفت هزینه تمام شده این خودرو افزایش یافته است.

نجفی منش در جواب به این پرسش که اگر ۲۴ میلیون قیمت ابتدای سال را مبنا قرار دهیم، ۶۰ تا ۸۰ درصد باید به آن قیمت افزوده می‌شد تا هزینه تمام شده فعلی مشخص شود؛ گفت: بله.

وی در خصوص رقم ۶ هزار دلار برای صادرات پراید و اینکه آیا بازار توان دارد که قیمت پراید در بازار داخل به نرخ ۶ هزار دلار صادراتی برسد، بیان کرد: قیمت دستمزد، بعضی مواد و … هنوز از نرخ‌های بین‌المللی پایین‌تر است ما این مزیت را داریم تا بتوانیم قیمت تولید را پایین‌تر نگه داریم و کار دیگری که می‌توان برای تعدیل قیمت‌ها انجام داد، این است که مواد اولیه داخلی مثل فولاد، آلومینیوم، مس و… سودهای بالایی دارند و می‌توانند حالت رگولاتوری باشد و تولیدکنندگان قانع شوند، سود کمتری داشته و به قطعه سازان و خودروسازان محصولات خود را عرضه کنند که در نتیجه قیمت تمام شده خودرو پایین می‌آید چون بین ۵۰ تا ۶۰ درصد قیمت یک خودرو را قیمت مواد اولیه تشکیل می‌دهد، اگر همت کنند و با سود ۲۰ درصد مواد اولیه تأمین و خریداری شود، به حتم قیمت خودرو کاهش خواهد یافت و مشکلات ما هم حل می‌شود.

این فعال بازار خودرو در خصوص کمک دولت به خودروسازان و قطعه‌سازان و میزان طلب از خودروسازان عنوان کرد: ۱۵ هزار میلیارد تومان مطالبات ماست و قرار شد که ۴ هزار میلیارد به طور نقدی و ۸۰۰ میلیون یورو را به طور ارزی در اختیار قرار دهند که اکنون پرداخت ۴ هزار میلیارد تومان شروع و ۲۰ تا ۲۵ درصد آن پرداخت شده است و از مسئولان دولتی و بانک مرکزی درخواست می‌کنیم این کار را ادامه دهند و این نقدینگی را کامل پرداخت کنند چون موجب تنفس مجدد قطعه‌سازان خواهد شد.

نجفی منش در خصوص گلایه شهروندان از خودروسازان بابت عدم انجام تعهدات در موعد مقرر و در مقابل فروش فوری و اینکه آیا تا پایان سال این شرکت‌ها می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند و آیا قطعه‌سازان توان تأمین قطعات مورد نیاز را دارند یا خیر، تصریح کرد: بر اساس مجوزهای صادر شده خودروسازان ۲۰ درصد از تولید را به صورت آزاد و ۸۰ درصد را به صورت ثبت نامی به فروش برسانند، پیش فروش‌ها از سهمیه ۲۰ درصدی است.

وی در پاسخ به این سؤال که خودروسازان از نبود قطعه گلایه داشتند، آیا اکنون قطعات تأمین شده است؛ گفت: تعهدات نسبت به تولید بسیار عقب است. در سال جاری نزدیک به ۴۰ درصد کاهش تولید داریم. البته نقدینگی مشکل مهمی است و باید گفت مشکلات دیگری هم در این میان وجود دارد. تأمین مواد از خارج از جمله این مشکلات است چون در ماه‌های اخیر هرچه قطعه ذخیره داشته‌ایم برای تولید ارائه شده است. ولی از این به بعد باید نقدینگی تأمین شود، هم قیمت‌ها درست شود و هم اینکه راه‌های بازرگانی هموار شود تا بتوانند آن بخش از مواد اولیه و قطعاتی که در داخل وجود ندارد را وارد کنند.

وی تاکید کرد: صنعت خودرو و کار در این بخش مشکلات بسیاری دارد که امیدواریم همت کنند تا مشکلات حل شود. بیش از ۶۰ درصد از کسانی که خودرو ثبت نام می‌کنند برای مصرف خودشان نیست. برای فروش اقدام به ثبت نام می‌کنند. این افراد اگر با قیمت جدید هم خودرو پیش فروش شود، نسبت به خرید خودرو اقدام می‌کنند؛ به صورتی که در عرض یک ساعت تمام ظرفیت به فروش می‌رسد. پیام این مساله این است که نقدینگی وجود دارد که موجب افزایش تمایل خرید شده است.

وی افزود: البته باید فکری برای کسانی که درآمدهای پایین‌تری دارند، شود چون این عده علاقمند هستند که خودرو داشته باشند ولی توان خرید ندارند پس لازم است لیزینگ‌های بلند مدت راه‌اندازی شود و بانک‌ها و شرکت‌های لیزینگ اکنون باید وارد گود شوند تا امکان خرید خودرو برای اقشار کم درآمد به طور قسطی فراهم شود. این روش در تمام دنیا مرسوم است و خودروها از محل پس‌انداز خریداری نمی‌شود بلکه از محل درآمد آتی و به صورت اقساط نسبت به این کار اقدام می‌کنند.

نجفی منش در خصوص این موضوع که شرکت‌های لیزینگ در چند سال اخیر عملکرد خوبی نداشته و باعث متضرر شدن مردم شده‌اند، یادآوری کرد: برای پیشگیری از این مساله بانک‌ها باید وارد میدان شوند و شرکت‌های لیزینگ مرتبط با بانک‌ها این کار را انجام دهند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

10 دیدگاه ها برای "پراید گران نیست"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ایرانی
مهمان

خدا رو شکر مردم لبنان خیلی راضی هستن از حکومت ایران
یکی از علتهاش اینه که اونا اصلن پراید سوار نمیشن:)

حسن
مهمان

با یک سرچ ساده در اینترنت می توان دید که:
https://www.autolist.com/under+6000#s=a
خدایش این مسئولین بی لیاقت از کجا میان؟
چرا هیچ مسئول، فرزند و همسر مسئول و غیره مسئول خودروهای داخلی همچون پراید سوار نمیشن که به تولید ملی کمک کنن؟!!!!!!
چرا با این تورم ها قیمت همه چیز می تواند بالا برود بجز حقوق مردم؟

حیدری
مهمان

سلام دوستان…من میخوام بدونم چه خری بابت این آشغالای ایرانی ۶۰۰۰دلار پول میده؟؟؟؟؟؟

کیهان
مهمان

مرزهای بی شرفی رو جابجا کرد

Amir
مهمان

خاک برسرت ریس صنایع همگن

لطیفی
مهمان

به نظر من اصلا گرون نیست. اگه گرون بود تو نیم ساعت چند هزارتا فروش نمی رفت. دوستان از ماست که برماست. هرچیزی رو گرون شد نخریم تا خودش ارزون بشه. متاسفانه مردم هرجنسی گرونتر باشه بیشتر مشتریش میشن

کوروش وطن خواه
مهمان
درود بر همه ایرانیان عزیز اولا نخرید حق ما این لگنها و آشغالها نیست مردم زمان شاه سوار بی ام و . کادیلاک و بنز و مزدا و ماشینهای آلمانی و آمریکایی و ژاپنی و بهترینها بودند دوم کجای دنیا برای این لگنها ۶۰۰۰ دلار پول میدند البته من یه جا را سراغ دارم که مردمش فکر میکنند از همه باهوشتر و داناترند و حاضرند بزودی تا ۲۰۰ میلیون پول بدند براش سوم میشه بگید این لگنها به کجا صادر میشه و کدوم احمقی برای اینها ۶۰۰۰ دلار پول میده چهارم مرگ بر ایرانخودرو سایپا و کلیه خودروهای در پیت… بیشتر
سجاد
مهمان

ادمین محترم یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو و دلال نجازی همین سایت شما هست، به هر قیمتی نون نخورید.

امیر
مهمان

**** دیگه **** فضایی حساب میکنی

Mohsen
مهمان

عموچی زدی خیلی رفتی هوا