چین صنعت خودروی کشور را تهدید می‌کند

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
چین صنعت خودروی کشور را تهدید می‌کند

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد هرگونه تغییر در رویه تخصیص و قیمت گذاری ارز، بر بازار خودرو که سهم خودروهای چینی مونتاژ در داخل آن نزدیک به ۱۷ درصد است سبب بروز و تشدید شوک‌ها به بازار خودروی کشور می‌شود.

مطابق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که به بررسی سهم خودروهای چینی با منشاء چینی از بازار خودروی کشور پرداخته است سهم عمده واردات قطعات منفصله از چین مربوط به خودروهای چینی مونتاژ داخل است و هرگونه تغییر در رویه تخصیص و قیمت گذاری ارز، بر بازار خودرو که سهم خودروهای چینی مونتاژ در داخل آن نزدیک به ۱۷ درصد است، قطعاً تأثیر خواهد گذاشت و می‌تواند سبب بروز و تشدید شوک‌ها به بازار خودروی کشور شود.

قطعات منفصله در گروه کالاهای واسطه‌ای (گروه دوم) طبق تقسیم بندی گروه‌های چهارگانه کالایی وزارت صمت، قرار گرفته است. تا پیش از ارائه بسته جدید ارزی بانک مرکزی در قالب بازار ارز ثانویه، ارز پرداختی به تأمین کنندگان قطعات منفصله با نرخ ارز مرجع محاسبه می‌شد که پس از ارائه این بسته، مقرر شد که براساس نرخ توافقی، ارز مورد نیاز آنها تأمین شود. در این صورت با فرض ثابت ماندن میزان ارز بری خودروهای چینی مونتاز داخل، با فرض قیمت ارز بازار ثانویه و آزاد سازی قیمت‌ها، پیش بینی می‌شود قیمت این مدل خودروها در نیمه دوم سال با رشد چشم گیری رو به رو شوند.

این در صورتی است که با توجه به قدرت خرید متقاضی، بیم آن می‌رود که با عدم استقبال متقاضی‌ها، شرکت‌های فعال در این خصوص با بحران‌های اساسی و بیکاری کارگران رو به رو شوند.

پس با قرار گرفتن نزدیک به ۱۷ درصدی بازار داخل در دست خودروهای با منشاء چینی از یک طرف و با میانگین ساختار داخل آنها نزدیک به ۲۰ درصد و به عبارت دیگر واردات کل قطعات خودرو از چین و مونتاژ آن در داخل از طرف دیگر، این حقیقت آشکار می‌شود که بازار خودرو کشور از ناحیه خودروهای چینی بسیار آسیب پذیر بوده و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در سیاست‌های حاکمیتی خود برای صنعت خودروسازی به خصوص اصلاح و اجرایی کردن چشم انداز صنعت خودرو در افق ۱۴۰۴، موضوع تعمیق عمق ساخت داخل در مورد خودروهای چینی را به طور متوسط سالی ۱۰ درصد پیگیری و اجرایی کند.

گزارش کامل مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد سهم خودروهای چینی در بازار کشور

منبع: تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar