کارنامه فروش خودروسازان در ۹ ماه امسال

سه شنبه 10 دی 98 ساعت 02:08
کارنامه فروش خودروسازان در 9 ماه امسال

با وجود آنکه صورت‌های مالی ارائه شده به بورس نشان می‌دهد خودروسازان با کاهش ۸ درصدی تولید محصولات سواری در طول ۹ ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر مواجه شده‌اند، مجموع فروش آنها در همین بازه زمانی بهبود یافته است.

بر این اساس، سه خودروساز مطرح کشور شامل ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در مجموع طی ۹ ماه امسال ۶۵۶ هزار و ۴۵۳ دستگاه انواع محصول را به فروش رسانده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر، ۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. فروش این تعداد محصول اما درآمدی بالغ بر ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را نصیب خودروسازان بزرگ کشور کرده است. این رقم در مقایسه با ۹ ماه سال اخیر، رشد بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی را نشان می‌دهد.

در حالت تفکیکی، شمار فروش ایران خودرو و سایپا در ۹ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال اخیر بالا رفته، ولی پارس ‌خودرویی‌ها با افت فروش رو به رو شده‌اند. طبق آمار موجود، ایران خودرو تا پایان آذر امسال ۲۸۱ هزار و ۶۲۸ دستگاه انواع محصول را به فروش رسانده که در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر افزایش ۳ درصدی را نشان می‌دهد.

بیشترین رقم فروش در ایران خودرو متعلق به گروه پژو با آمار ۱۹۷ هزار و ۵۸۸ دستگاهی بوده و سوزوکی گرندویتارا هم کمترین فروش را داشته است. ایران خودرو طی ۹ ماه امسال تنها ۱۱۷ دستگاه ویتارا به فروش رسانده، خودرویی که البته دیگر مونتاژ نمی‌شود. کل درآمد فروش ایران‌ خودرو هم در ۹ ماه امسال بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به ۹ ماه سال اخیر رشد بیش از ۴هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی را نشان می‌دهد.

از سایپا هم خبر می‌رسد که این شرکت ۳۰۵ هزار و ۳۳۲ دستگاه انواع محصول را در ۹ ماه امسال به فروش رسانده‌  که نسبت به مدت مشابه سال اخیر ۲۶ درصد رشد را نشان می‌دهد. بیشترین رقم فروش در سایپا به پراید تعلق دارد، خودرویی که تا پایان آذر امسال، ۱۶۱ هزار و ۵۸۷ دستگاه از آن به فروش رفته است. کمترین میزان فروش هم به آریو تعلق گرفته، چه آنکه این محصول تنها ۹۱۸ دستگاه در بازه زمانی مورد نظر فروش داشته و ظاهراً دیگر به تولید نمی‌رسد. سایپایی‌ها اما در ۹ ماه امسال بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از ناحیه فروش محصولات خود درآمد داشته‌اند که نسبت به مدت مشابه سال اخیر بالای ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رشد را نشان می‌دهد.

در نهایت ولی پارس خودرویی‌ها که نتوانسته‌اند پا به پای ایران خودرو و سایپا در فروش پیش بروند، طی ۹ ماه امسال تنها ۶۹ هزار و ۴۹۳ دستگاه فروش داشته‌اند. با این حساب پارس خودرو نسبت به ۹ ماه سال اخیر با کاهش ۵.۳۶ درصدی فروش رو به رو شده که این موضوع ریشه در خروج شرکای خارجی این شرکت از ایران دارد. در واقع حذف تدریجی رنو و برلیانس از خطوط تولید پارس خودرو، علت اصلی کاهش فروش این شرکت طی امسال است. فروش ۶۹ هزار و ۴۹۳ دستگاه محصول در پارس خودرو، ولی درآمدی بالغ بر ۴۴۳میلیارد تومان نصیب پارس خودرویی‌ها کرده که در قیاس با ۹ ماه سال اخیر،‌ بیش از ۱۳۰میلیارد تومان رشد را نشان می‌دهد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar