کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی تقاضای موتور سیکلت

چهارشنبه 7 آبان 99 ساعت 15:28
کاهش 50 تا 60 درصدی تقاضای موتور سیکلت

محمد خادم منصوری در خصوص بازار موتورسیکلت اظهار داشت: در شش ماه اخیر نزدیک به ۲۰ درصد قیمت موتورسیکلت بالا رفته است،و امکان افزایش بیشتر وجود نداشت اما چون خریدار کاهش پیدا کرده بیش از این گران نشده است.

وی افزود: تقاضای موتور بین ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است. فعلا که ارز قیمت تقریبا ثابتی دارد، برنامه‌ای برای افزایش قیمت موتور سیکلت وجود ندارد.

وی در خصوص واردات موتور از چین تصریح کرد:‌ فعلا واردات موتور تنها از چین امکانپذیر است و از کشورهای دیگر کمی سخت شده است. اگر بخواهیم از اندونزی یا مالزی موتورسیکلت وارد کنیم، با قیمت بالا تمام می‌شود. از همین روی شاید نزدیک به ۸۵-۹۰ درصد واردات موتورسیکلت از چین است. تعداد واردات ما نزدیک به ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار عدد است، قبلا میزان واردات ما نزدیک به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار موتورسیکلت بود.

منصوری در خصوص کیفیت موتورسیکلت‌های وارداتی از چین گفت:‌ الان دیگر اینطور نیست که هر جنس بی‌کیفیتی بتواند وارد شود. خریدار خیلی احتیاط می‌کند و از طرف دیگر موتورسیکلت خدمات پس از فروش دارد، تولیدکننده هم مایل نیست که جنس بی‌کیفیت عرضه کند.

وی در ادامه افزود: واردات موتورسیکلت از هند که قبل از تحریم‌ها موتورسیکلت‌های باکیفیت  و حدود ۴۵-۵۰ درصد کل نیاز ایران را تامین می‌کرد تقریبا به صفر رسیده است. البته فکر می‌کنم اگر کمی تولیدکنندگان ما حمایت شوند مشکل موتورسیکلت ما را برطرف کند. ما تولید‌کنندگانی داریم که توان تولید موتورسیکلت باکیفیت‌تر از هندی را دارند ولی نیاز به حمایت دارند.

محمد خادم منصوری در خصوص موتورسیکلت‌های برقی گفت:‌ اگر هوای پاک واقعا مهم است، دولت محترم باید به موضوع موتورسیکلت برقی ورود و سوبسیدی ارائه کند. همینطور از تجار بخواهد که موتورسیکلت‌های باکیفیت بیاورند. موتور سیکلت ۱۰- ۱۵ میلیون تومانی موتوری نیست که بتواند توجه مصرف‌کننده را به خود جذب کند، باید کیفیت موتورسیکلت برقی بالا و باطری قوی داشته باشد. در این خصوص باید کار کارشناسی زیادی انجام شود.

وی در این خصوص افزود‌:‌ در مورد موتورسیکلت برقی فعلا اقدامی نشده است، فقط کارخانه‌دارها را موظف کرده‌اند که تعدادی موتور سیکلت برقی تولید کنند، اما متاسفانه از کیفیت لازم برخوردار نیستند. موتورسیکلت برقی به خاطر خدمات، خریدار زیادی هم ندارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان دوچرخه، موتور سیکلت و لوازم یدکی تهران در پایان اظهار داشت: قوانین دست‌وپا گیر گمرک باید کمی کاهش یابد چون قشر موتورسیکلت‌سوار بخش ضعیف جامعه هستند. با این قیمت بالا، مردم دیگر فکر تغییر موتور نیستند بلکه بدنبال تعمیر آن هستند که آن نیز نیاز به قطعات دارد.

ایلنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar