کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو تصویب شد

بروزرسانی در: دوشنبه 1 بهمن 97 ساعت 11:00
کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو تصویب شد

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز دوشنبه کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو را با ۱۰۴ رای موافق، ۶۷ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند.

در جریان بررسی کلیات این طرح حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر به عنوان نخستین مخالف کلیات طرح گفت: نام این طرح بسیار زیباست که انتظار می رود شرایط خرید و فروش خودرو و بازار را سامان دهد. حال این که بین نام و محتوای آن ارتباط معناداری وجود ندارد. در این طرح مسائل مربوط به محیط زیست آمده حال این که مجلس سال پیش قانون هوای پاک را تصویب کرد بنابراین دلیلی ندارد که ما بخواهیم قوانین قبلی را تغییر دهیم.

وی افزود: هم اکنون ده ها هزارن نفر که خودرو پیش خرید کردند با بدقولی خودروسازان داخلی رو به رو شدند آنها درپی تعین تکلیف وضعیتشان و راهکارهایی برای پیشگیری از این سوءاستفادها از مال مردم هستند.

حاجی دلیگانی با ذکر این که در این طرح نقش سازمان حمایت از مصرف کنندگان برای مقابله با گران فروشی خودرو معلوم نشده است، گفت: باید در این طرح در خصوص حذف واسطه ها و دلالهایی که یک شبه میلیاردها تومان به جیب می زنند، صبحت شود. یا این که جلوی این روند گرفته شود که بدون توضیح یک شبه و با یک تصمیم ده ها میلیون تومان قیمت خودرو گران می‌شود به ویژه خودروهایی که از قبل پیش خرید شدند.

این نماینده مجلس گفت: چرا باید ارز دولتی برای واردات خودرو داده شود مگر خودرو جزء کالاهای اساسی است؟. بانک مرکزی شفاف سازی کند که ۲۱.۳ میلیارد دلاری که در فاصله زمانی چهار ماه از ۲۱ فروردین تا ۱۶ مرداد توزیع و برای ثبت سفارش واگذار شد به چه کسانی داده شده است.

احمد سالک نماینده اصفهان به عنوان نخستین موافق کلیات طرح گفت: با این طرح شاهد خودکفایی گروه های خودرو ساز با تکیه بر دانش داخلی خواهیم بود همچین قدرت رقابت افزایش پیدا می‌کند در این طرح به موضوع تولید موتورسیکلت غرب هم توجه شده است چون ۸۰ درصد آلودگی از موتور سیکلت است.

علیرضا سلیمی نماینده محلات به عنوان دومین مخالف کلیات طرح گفت: عنوان این طرح بسیار زیباست ولی واقعیت آن چیزی دیگری است این طرح برای رهاسازی واردات خوردو است آن هم در وضعیتی که خودرو سازان و قطعه سازان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند اگر واردات خودرو افزایش پیدا کند موجب طوفان بیکاری در صنعت خودرو می‌شود.

مقصودی نماینده سبزاور هم به عناون دومین موافق کلیات طرح گفت: این طرح موجب ایجاد فضای رقابتی و کاهش میزان آلایندگی و مصرف سوخت می‌شود.

احمدی نماینده زنجان به عنوان آخرین موافق کلیات این طرح گفت: این طرح احساسی است و موجب ایجاد توقع در کشور می‌شود. این که برای هر وضعیتی بخوایم قانون وضع کنیم درست نیست چون به محض تغییر وضعیت ناچار به تغییر قانون هستیم. به گفته وی قیمت گذاری خودرو در شان مجلس نیست از سوی دیگری خودروسازان بنگاه دار هستند که الزامی برای دادن خودروی ارزان به مردم ندارند. آنها براساس هزینه و فایده قمیت تعیین می‌کنند.

محمد خدابخشی نماینده الیگوذر به عنوان آخرین موافق کلیات این طرح گفت: این طرح موجب حمایت از خودروسازی، کمک به اشغال زایی و افزایش کیفیت خودرو می‌شود.

معاون وزیر صنعت هم با ارائه توضیحاتی در خصوص این طرح گفت: ما با این طرح مخالفیم چون با توجه به وضعیت امروز کشور زمینه اجرای آن فراهم نیست.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar