۴ هزار میلیارد تومان با ضمانت خودروسازان در اختیار قطعه سازان قرار می‌گیرد

دوشنبه 15 بهمن 97 ساعت 12:04
4 هزار میلیارد تومان با ضمانت خودروسازان در اختیار قطعه سازان قرار می‌گیرد

معاون وزیر صنعت گفت: ۴ هزار میلیارد تومان با ضمانت دو خودروساز بزرگ، از فردا در اختیار قطعه سازان با معرفی سایپا و ایران خودرو قرار می‌گیرد.

سعید زرندی عصر یکشنبه در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: امروز ۳۸ طرح صنعتی در استان قم به بهره برداری رسید که در مسئله تولید و اشتغال می‌تواند اثرگذار باشد.

وی افزود: مدیران در ارائه گزارش عملکرد فضای نا امیدی را منعکس نکنند، مدیران باید واقعیت‌های تولید را ذکر کنند ولی لازم است تا موفقیت‌های چشمگیر کشور در عرصه صنعت را به درستی برای مردم تبیین و معرفی کنند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: از ۵۰۰ طرح قابل افتتاح در سطح استان‌های کشور ۲۰۹ طرح صنعتی به اختیار ۳۷ هزار میلیارد توان در ۱۰ روز آینده به بهره برداری می‌رسد که نشان می‌دهد شرایط صنعت و تولید کشور نامطلوب نیست.

زرندی با اشاره به بهبود نسبی کیفیت تولیدات صنعتی کشور اضافه کرد: از ۱۹۰ کشور جهان ایران جزء ۵۰ کشور برتر دنیا در مسئله برندینگ قرارگرفته که نشان می‌دهند کیفیت تولیدات صنعتی کشور شرایط غیرقابل قبولی ندارد.

وی با بیان رویکرد وزارت صمت در حمایت از واحدهای صادرات محور تأکید کرد: در وضعیت کنونی کشور اولویت بندی باید در دستور کار مدیران قرار بگیرد، وضعیت کشور ایجاب می‌کند که برای حمایت از واحدهای صادرات محور حمایت‌های ویژه‌تری انجام بگیرد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در استان قم هم اکنون بالغ بر ۴۰ واحد صادرات محور وجود داشته که امید می‌رود تا پایان سال آینده شمار این واحدها به ۷۰ واحد صادراتی افزایش پیدا کند. کشور در بعضی از صنایع به سمت اشباع می‌رود بنابراین باید برای ورود به بازارهای جهانی برنامه ریزی دقیقی انجام شود، افزایش کیفیت کالاهای تولیدی رمز ورود به بازارهای بین‌المللی است.

زرندی افزایش قیمت مواد اولیه در کشور را مورد توجه قرار داد و ابراز کرد: به طور متوسط با هر افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ دلار ۴۹ درصد قیمت مواد اولیه افزایش پیدا می‌کند که این مسئله منجر به تورم در حوزه تولید می‌شود.

وی عنوان کرد: حفظ اشتغال واحدهای فعال از اولویت‌های اصلی وزارت صمت در سیاست‌گذاری در مورد واحدهای صنعتی است. برای رفع مشکلات تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات نشست‌های گوناگونی با مسئولان بانک مرکزی برگزارشده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: شفاف بودن نظام ثبت اطلاعات مهم‌ترین دغدغه بانک مرکزی در اجرای تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات است، صادرکنندگان باید اطلاعات دقیق صادرات خود را در سامانه نیما برگزاری کنند و الزامی بر فروش ارز در این سامانه نیست.

زرندی اضافه کرد: ارز حاصل از صادرات هم اکنون به درد کشور خورده و بر اقتصاد کشور کمک شایانی می‌کند پس امید می‌رود صادرکنندگان در این مبحث با مسئولان اقتصادی دولت همکاری لازم را داشته باشند، صادرات به طور ریالی نمی‌تواند کمک چندانی به اقتصاد کشور کنند آن چیزی که می‌تواند پشتوانه اقتصادی ایران شود دلار است و صادرکنندگان هم باید به این سمت‌وسو بروند.

وی عنوان کرد: در حوزه نقدینگی مشکلاتی در کشور وجود داشته و واحدهای تولیدی هم در این مبحث مشکلاتی را احساس می‌کنند، سیستم بانکی کشور درمجموع تعامل قابل قبولی در مسئله محوریت تولید و اشتغال ندارد. ۲۰ هزار میلیارد تومان از ابتدای اسفند ماه ماه با اختیار استانداران در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد، ۴ هزار میلیارد تومان با ضمانت دو خودروساز بزرگ از فردا در اختیار قطعه سازان با معرفی سایپا و ایران خودرو قرار می‌گیرد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar