۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی به حساب قطعه سازان واریز شد

یکشنبه 5 اسفند 97 ساعت 11:37
500 میلیارد تومان نقدینگی به حساب قطعه سازان واریز شد

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: دیروز (شنبه) بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی به حساب قطعه سازان واریز شد و تداوم پرداخت‌ها می‌تواند به بازگشت نیروهای تعدیل شده به سر کار، افزایش شمارگان تولید خودروها و عمل به تعهدات خودروسازان بیانجامد.

بعد از اینکه چهاردهم بهمن ماه معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه تخصصی کمیته خودرو از تخصیص چهار هزار میلیارد تومان به ۲ گروه بزرگ ایران خودرو و سایپا خبر داد، عملیات اجرایی تخصیص این مبلغ به قطعه سازان در گروه‌های خودروساز شروع شد.

قرار شد بانک‌ها طبق لیستی که خودروسازان در اختیارشان قرار می‌دهند، مبالغ را به طور مستقیم به قطعه سازان بپردازند.

در این پیوند، کنسرسیومی متشکل از نزدیک به ۱۲ بانک بزرگ کشور که ریاست آن بر عهده بانک ملت است تشکیل شد و ایران خودرو و سایپا لیست قطعه سازان را به این کنسرسیوم ارائه کردند.

بر این اساس، قرار شد ۱۱ هزار میلیارد تومان در ۲ بخش ریالی و ارزی پرداخت شود که شامل چهار هزار میلیارد تومان و ۸۴۴ میلیون یورو می‌شود ولی تکلیف مطالبات ارزی هنوز معلوم نشده است.

در این پیوند، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور امروز (یکشنبه) افزود: علاوه بر ۵۰۰ میلیارد تومانی که دیروز به حساب قطعه سازان واریز شد، مقرر شده تا پایان وقت اداری امروز هم هزار میلیارد دیگر پرداخت شود.

«آرش محبی نژاد» اظهار داشت: تاکنون بیشترین پرداختی‌ها مربوط به بانک‌های صنعت و معدن، ملت و تجارت بوده و از دیروز بانک‌های ملی، سپه و صادرات و بانک‌های خصوصی اقتصاد نوین، کارآفرین، سینا، سامان، پارسیان و پاسارگاد هم در این راستا فعال شدند.

وی بیان داشت: این نقدینگی به حساب بیش از ۶۵۰ قطعه ساز که در زنجیره تأمین ۲ خودروساز مطرح کشور حضور دارند واریز و پیش بینی می‌شود با تداوم روند پرداخت‌ها و افزایش شمارگان تولید قطعه سازان، نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر نیروی کار تعلیق شده صنعت قطعه سازی حداکثر تا ۲ هفته پیش رو به سر کار بازگردند.

پیش بینی تکمیل ۱۲۰ هزار خودروی ناقص

محبی نژاد تاکید کرد: استمرار یافتن سریع تزریق نقدینگی به قطعه سازان به افزایش شمارگان تولید خواهد انجامید و در نتیجه همه خودروهای ناقص مانده در کف کارخانجات که برآورد می‌شود شمار آنها افزون بر ۱۲۰ هزار دستگاه باشد به سرعت تکمیل خواهد شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور یادآوری کرد: عمده ناقصی خودروها مربوط به قطعات‌های تک (High Tech) مثل یی. سی. یو (یا همان کامپیوتر خودرو) و کیسه هوا (ایربگ)، قطعات مربوط به ظاهر خودرو مثل سپر، غربیلک فرمان و غیره و همچنین بعضی قطعاتی است که بعد از مونتاژ و تولید به خودروها اضافه می‌شود.

وی یادآور شد: علاوه بر چهار هزار میلیارد تومان یاد شده که مقرر است بانک‌ها تا پایان هفته جاری به حساب قطعه سازان واریز کنند، قرار است ۸۰ درصد وجوه حاصل از فروش و پیش فروش خودروها، ۸۴۴ میلیون یورو تسهیلات ارزی و بخشی از ۴۰ هزار میلیارد تومانی که به عنوان نقدینگی برای کل بخش صنعت پیش بینی شده، هم به قطعه سازان پرداخت شود.

 به خاطر مشکلات واحدهای تولیدی و کمبود سرمایه در گردش، وزیر صنعت، معدن و تجارت از دستور رئیس جمهوری برای پرداخت ۴۰ هزار میلیارد تومان به واحدهای تولیدی خبر داده بود.

طبق اظهارات رضا رحمانی، این مبلغ در بهمن و اسفند ماه به واحدهایی که در چرخه تولید و فروش فعال هستند تزریق می‌شود تا مشکلی بابت نقدینگی برای تکمیل ظرفیت نداشته باشند.

محبی نژاد تاکید کرد: در صورت محقق شدن ارقام ذکر شده، قطعه سازان ۱۰۰ درصد آمادگی دارند تا شمارگان تولید برنامه ریزی شده خودروسازان را با تأمین به موقع قطعات محقق کنند.

وی اضافه کرد: با اصلاح قیمت قطعات که مدارک آنها از طرف خودروسازان در دست بررسی است و تداوم پرداخت‌ها پیش بینی می‌شود ۱۳۰ هزار نفر نیروی کار تعدیل شده این صنعت و همچنین ۴۰۰ قطعه سازی که در ماه‌های اخیر تعطیل شده بودند مجدداً به چرخه تولید بازگردند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar