۷۰ هزار خودروی ناقص در کارخانه ها!

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
70 هزار خودروی ناقص در کارخانه ها!

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی گفت: شمار خودروهایی که به دلیل کسری قطعات به صورت ناقص تولید و در کف کارخانه‌های سازنده متوقف شده‌اند نزدیک به ۷۰ هزار دستگاه رسیده است.

آرش محبی نژاد، اظهار کرد: متاسفانه خودروسازان از پرداخت مطالبات قطعه سازان ناتوان هستند و همین مساله باعث ایجاد مشکل در تامین نقدینگی قطعه سازان و تولید قطعات شده است.

وی با ذکر اینکه در هفته های گذشته تنوع و شمار قطعاتی که قطعه سازان نمی‌توانند تولید کنند بیشتر شده است، یادآوری کرد: یک خودرو از بیش از ۳۰۰۰ هزار نوع قطعه تشکیل شده که در صورت کمبود حتی یکی از این قطعات، خودرو اصطلاحا تجاری نشده و در کارخانه‌های تولید کننده متوقف می‌شود.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی ادامه داد: متاسفانه در هفته های گذشته شرایط قطعه سازان بدتر شده است و ناتوانی خودروسازان از پرداخت مطالبات قطعه سازان هم مشکلات را تشدید کرده است.

وی افزود: در این وضعیت در کوتاه مدت سه اقدام مهم باید انجام گیرد که صنعت خودرو و قطعه سازی از این بحران خارج شود که نخستین اقدام، پرداخت تسهیلاتی به ارزش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به هر یک از گروه های بزرگ خودروسازی برای پرداخت مطالبات قطعه سازان است.

محبی نژاد با ذکر اینکه با تغییرات نرخ ارز میزان سرمایه در گردش گروه های قطعه‌سازی به کمتر از نصف رسیده است، تصریح کرد: دومین اقدام مهم برای خروج از این شرایط، عرضه کافی و با قیمت مناسب مواد اولیه عمدتا دولتی مانند فولاد، فلزات رنگین و محصولات پتروشیمی است که متاسفانه قیمت آنها در بازار به شدت افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سومین اقدام کوتاه مدت برای خروج صنعت خودرو و قطعه از این بحران، آزادسازی قیمت خودرو و واقعی شدن قیمت قطعات تحویلی به خودروسازان است. هم اکنون خودروسازان هنوز قطعات خریداری شده از قطعه سازان را با نرخ ارز ۳۲۰۰ تومانی سابق قیمت گذاری می‌کنند در حالیکه قطعه‌سازان ارز مورد نیاز را به نرخ آزاد تامین می‌کنند.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی یادآوری کرد: امیدواریم در تعطیلات تابستانی یک هفته‌ای خودروسازان و قطعه‌سازان، بخشی از خودروهای ناقصی که کسری قطعات آنها تامین شده، تکمیل و شاهد کاهش شمار ۷۰ هزار دستگاه خودروی ناقص متوقف در کارخانه‌های خودروسازی باشیم.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar