مزدا ۳ نیو و یک دروغ بزرگ

سه شنبه 16 اردیبهشت 99 ساعت 18:47
مزدا 3 نيو و يك دروغ بزرگ

وقتی صحبت از اتومبیل‌های ژاپنی می‌شود می‌توان با اطمینان درباره کیفیت بالای آنها صحبت کرد و خرید آنها را به دیگران پیشنهاد داد. کمپانی مزدا هم جزو شرکت‌های معظم اتومبیل‌سازی ژاپن است که اتفاقا محصولاتش توانسته دل رانندگان ایرانی را به دست بیاورد. در حقیقت علاوه بر مونتاژ وانت‌‌های این کمپانی اتومبیل‌سازی، راه‌افتادن خط مونتاژ اتومبیل‌هایی مثل مزدا ۳۲۳، مزدا ۲ و مزدا ۳ در کشورمان هم نشان از استقبال مردم کشورمان نسبت به محصولات این برند ژاپنی دارد.

 آخرین مدل مزدا که در ایران مونتاژ و به فروش می‌رسد به نام «مزدا ۳ نیو» شناخته می‌شود، اتومبیلی که شاید با کیفیت و همراه با امکانات خوب باشد، اما بی‌شک استفاده از کلمه «نیو» یا همان جدید برای آن یک دروغ بزرگ است.

جدید، اما برای ۱۲ سال قبل

شاید باورتان نشود، اما اتومبیل که امروز با پسوند «جدید» میان ایرانی‌ها خرید و فروش می‌شود، حدود ۱۲ سال قبل به عنوان نسل دوم مزدا ۳ طراحی و رونمایی شده است. بله! مزدا ۳ نیو که امروز در کارخانه بهمن موتور مونتاژ و به مردم عرضه می‌شود، در سال ۲۰۰۸ توسط کمپانی مزدا رونمایی و از سال ۲۰۰۹ به بازارهای جهانی عرضه شد. نکته جالب‌تر ماجرا این است که تولید این مدل اتومبیل در جهان که در حقیقت نسل دوم مزدا ۳ است از سال ۲۰۱۳ هم متوقف شده و در حال حاضر فقط در ایران، چنین اتومبیلی تولید می‌شود. از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ نسل سوم مزدا ۳ به بازارهای جهانی عرضه شد که در همین نسل سوم هم چند بار فیس‌لیفت صورت گرفت. از سال ۲۰۱۹ هم نسل چهارم این برند به بازار آمد که همچنان تولید آن ادامه دارد.

فراسوی نیک و بد مزدا ۳ نیو

اگر نگاهی به سامانه‌های خرید و فروش وسایل و اتومبیل‌های دست دوم مثل www.divar.ir بیندازید متوجه می‌شوید که مزدا ۳ نیو همچنان یکی از سدان‌های پرطرفدار میان ایرانی‌هاست. به هرحال خیلی‌ها، یک اتومبیل ژاپنی حتی با طراحی ۱۲ سال قبل را به اتومبیل‌های چینی با طراحی سال‌های اخیر ترجیح می‌دهد. برای این دسته افراد موتور قوی و هندلینگ مطلوب و با کیفیت اهمیت بیشتری نسبت به طراحی دارد. تنها نقاط ضعفی که کارشناسان اتومبیل به مزدا ۳ نیو وارد می‌کنند مواردی مثل سیستم تعلیق خشک، ارتفاع کم خودرو و فضای نه چندان مناسب برای سرنشینان عقب است. در عوض کیفیت ساخت بالا، آپشن‌های خوب، ایمنی قابل قبول و استهلاک کم جزو مزیت‌های این اتومبیل ژاپنی محسوب می‌شود که باعث محبوبیتش میان ایرانی‌ها شده است.

مزدا ۳ نیو توسط شرکت بهمن موتور تا به حال در ۴ تیپ با جعبه‌دنده اتومات و یک مدل گیربکس دستی به بازار عرضه شده است. بهمن‌موتوری‌ها مدل گیربکس دستی را از سال ۹۲ تا ۹۳، تیپ یک را از سال ۸۹ تا ۹۱، تیپ دو را فقط در سال ۹۰، تیپ سه را از سال ۸۹ تا ۹۱ و تیپ چهار را از سال ۹۱ تاکنون به بازار ارائه کرده‌اند. تمام تیپ‌های این اتومبیل به غیر از مدل گیربکس دستی دارای پیشرانه ۲ لیتری است. تنها مدل مزدا ۳ نیو با جعبه‌دنده دستی موتور ۱.۶ لیتری دارد که استقبال خوبی هم از آن صورت نگرفت.

اسپرت‌تر و عضلانی‌تر از گذشته

مزدا ۳ نسل اول که هنوز هم در بازار اتومبیل ایران به خوبی خرید و فروش می‌شود ظاهر ساده‌ای داشت، اما در عوض طراحان ژاپنی برای نسل دوم (مزدا ۳ نیو) تمام تلاششان را کردند تا حس یک اتومبیل اسپرت‌تر و عضلانی‌تر را به مشتریان منتقل کنند. آنها با استفاده از خطوط موج‌دار روی بدنه موفق شدند که این حس را ایجاد کنند. در داخل اتومبیل هم با وجود ضعف محدود بودن جای پا برای سرنشینان عقب، می‌توان به آپشن‌های به روزی اشاره کرد که البته میان تیپ‌های مختلف این اتومبیل متفاوت است. 

تیپ چهارم این اتومبیل و از مدل سال ۹۷ به بعد آن دارای آپشن‌های جدید سنسور عقب، دوربین عقب و مانیتور با نویگیشن شده است. کروز کنترل، کی‌لس، تهویه دوگانه اتوماتیک، سانروف و ... جز امکانات این اتومبیل است که البته در همه تیپ‌ها وجود ندارد. پیشرانه دو لیتری مزدا ۳ نیو در همه تیپ‌ها می‌تواند ۱۴۷ اسب‌بخار قدرت به همراه گشتاور ۱۸۷ نیوتن‌متر تولید کند. البته مدل جعبه‌دنده دستی با پیشرانه ۱.۶ لیتری توانایی تولید ۱۰۴ اسب بخار قدرت به همراه گشتاور ۱۴۵ نیوتن متر را دارد. شتاب این اتومبیل هم در جعبه‌دنده اتومات، ۹.۲ ثانیه و در گیربکس دستی، ۱۲.۲ ثانیه است.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar