نحوه تعیین نرخ بیمه ثالث شخص محور

نحوه تعیین نرخ بیمه ثالث شخص محور

مدیرعامل بیمه دانا می‌گوید تا زمانی که بانک اطلاعاتی از بیمه‌گذاران شخص ثالث نداشته باشیم، نمی‌توانیم نرخ حق بیمه افراد کم ریسک و پُر ریسک را در چارچوب قانون شخص محوری تعیین کنیم.

ابراهیم کاردگر در خصوص اجرای قانون شخص محور شدن بیمه شخص ثالث اظهار داشت: بر اساس قانون تا پایان برنامه ششم توسعه، بیمه نامه شخص ثالث باید شخص محور شود.

وی در خصوص ابهامی که در مورد خرید دو یا چند بیمه نامه برای هر فرد استفاده کننده از خودرو به وجود آمده بود، توضیح داد: اصلاً اینطور نیست که چون بیمه نامه به نام شخص است، باید دو یا چند حق بیمه برای هر خودرو پرداخت شود، بلکه یک بیمه نامه برای خودرو صادر می‌شود و در قالب یک کلوز استفاده کنندگان از آن مشخص می‌شوند.

مدیرعامل بیمه دانا مجدداً تفکیک رانندگان با ریسک پایین و بالا گفت: مقررات حاکم بر کشور در هر حوزه باید از منطق علمی برخوردار باشد. فردی با ریسک بالا حتماً باید حق بیمه بیشتر و فرد با ریسک پایین باید حق بیمه کمتری پرداخت کند.

کاردگر نحوه شناسایی و تفکیک افراد با ریسک بالا و پایین را منوط به داشتن بانک اطلاعاتی عنوان کرد و اظهارداشت: اگر از امروز آغاز به صدور بیمه نامه شخص محور کنیم، نیاز به چندین سال زمان است تا با توجه به سوابق رانندگی و تصادفات مشخص شود که فردی دارای ریسک بالاست یا پایین؟

وی ادامه داد: برای صدور بیمه نامه شخص محور نرخ پایه‌ای در کشور تعیین می‌شود، اما با توجه به دیتای موجود در بانک اطلاعاتی، می‌توان از بیمه گذاران با ریسک بالا مثلاً 20 درصد بیشتر حق بیمه گرفت.

مدیرعامل بیمه دانا در خصوص افزایش قیمت شتر در سال جاری و تأثیر آن بر نرخ دیه در سال آینده گفت: قوه قضاییه اغلب در پایان هر سال، نرخ دیه را برای سال بعد تعیین می‌کند که فعلاً این رقم را برای سال 98 تعیین نکرده است.

کاردگر یادآوری کرد که طبق قانون و پس از مشخص شدن نرخ دیه برای سال آینده، نرخ حق بیمه شخص ثالث هم به همان اندازه افزایش خواهد یافت.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar