معایب پژو 206 تیپ 6

بروزرسانی در: پنجشنبه 21 فروردین 99 ساعت 01:12
معایب پژو 206 تیپ 6

پژو 206 تیپ 6 یکی از هاچبک‌های محبوب شرکت ایران خودرو است که به واسطه برخورداری از گیبرکس اتوماتیک و ویژگی‌های مثبت متعدد از ابتدای تولید تا پیش از هجوم خودروهای چینی‌، محصولی محبوب در بازار داخلی محسوب می‌شد. محبوبیت فوق‌العاده این خودرو در میان خریداران ایرانی باعث شد تا معایب پژو 206 تیپ 6 در نظر مشتریان کوچک جلوه کند؛ از همین رو در این مقاله قصد داریم شما مخاطبین عزیز را با معایب پژو 206 تیپ 6 آشنا کنیم.

در گذشته‌ای نه چندان دور خرید یک خودرو اقتصادی و اتوماتیک یکی از دغدغه‌های اصلی خریداران قشر متوسط در ایران بوده است. این گروه از مشتریان در ابتدا انتخابی به جز پژو 206 تیپ 6 نداشتند، اما هجوم چینی‌های اتوماتیک شرایط بازار را برای مدت کوتاهی تغییر داد. با این حال بازگشت تحریم‌ها علیه خودروسازی کشورمان و نوسان‌های حوزه اقتصاد، مجددا معدود محصولات اتوماتیک وطنی را به گزینه خرید اصلی مشتریان متوسط تبدیل کردند.
پژو 206 تیپ 6 از ابتدای تولید تا پیش از هجوم چینی‌ها خودرویی محبوب در بازار بود. ارائه تمامی ویژگی‌های مثبت پژو 206 در کنار گیربکس اتوماتیک که رانندگی در ترافیک‌های شهری را آسان می‌کرد، سبب شد تا این هاچ‌بک اتوماتیک به سرعت در بین مشتریان ایرانی جایگاه مناسبی بدست آورد. محبوبیت فوق‌العاده باعث شده بود تا معایب پژو 206 تیپ 6 در نظر مشتریان ایرانی کوچک جلوه کند و قیمت این خودرو در بازار به شدت افزایش یابد.
تولید پژو 206 اتوماتیک پس از اعمال دور اول تحریم‌ها علیه خودروسازی کشورمان متوقف شد و پس از برجام نیز ایران خودرو علاقه‌ای به تولید آن نشان نمی‌داد. در آن سال‌ها پژو 207 اتوماتیک با مشخصات فنی مشابه جایگزین این خودرو شد و اکنون پژو 206 تیپ ششم زیر سایه برادر جدیدترش قرار گرفته است. این خودرو به همراه پژو پارس اتوماتیک و پژو 206 صندوقدار V9، قدیمی‌ترین محصولات اتوماتیک ایران خودرو را تشکیل می‌دهند که از سال‌ها پیش در بازار حضور داشتند که خرید و فروش آن‌ها دیگر رونق سابق را ندارد.
حضور رقبای جدید موجب شده تا معایب پژو 206 تیپ 6 اکنون بیشتر از گذشته دیده شوند و مصرف‌کنندگان با آگاهی بیشتری نسبت به خرید و فروش این خودرو اقدام کنند. در این مقاله از سری مقالات مشاوره خرید سایت Z4CAR قصد داریم به بررسی کاستی‌های این هاچ‌بک فرانسوی سالخورده بپردازیم. اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص معایب پژو 206 تیپ 6 هستید، در ادامه با ما همراه شوید.

عیب اول، گیربکس کند

گیربکس کند 206 تیپ 6

یکی از موارد اصلی در لیست معایب پژو 206 تیپ 6 به گیربکس کند و ناهماهنگ این خودرو مربوط می‌شود. جعبه دنده اتوماتیک AL4 که در این خودرو نصب شده، مقداری قدیمی و کند است و به هیچ عنوان عملکرد مطلوبی از خود ارائه نمی‌دهد. تعویض دنده‌های دیرهنگام و کندی بیش از حد در اعمال دنده معکوس از ویژگی‌های بارز این جعبه دنده هستند که بر روی خودروهای مختلفی همچون رنو تندر 90 اتوماتیک، پژو 206 صندوقدار V9، پژو پارس اتوماتیک و پژو 207 نصب شده است.
عملکرد نامطلوب جعبه دنده AL4 موجب می‌شود تا شتاب خودرو کاهش یافته و مصرف سوخت آن افزایش یابد. از سوی دیگر عدم تمایل این گیربکس به اعمال دنده معکوس به خصوص در حالت تعویض دنده دستی، می‌تواند موجبات نارضایتی خریدار این خودرو را فراهم کند و حتی حوادث ناگواری را برای رانندگان به دنبال داشته باشد.

عیب دوم، مشکلات فنی متعدد

مشکلات فنی 206 تیپ 6

خودروهای فرانسوی به پیچیدگی‌ بودن شهرت دارند و این مورد زمینه ساز یکی از معایب پژو 206 تیپ 6 شده است. پیشرانه TU5 و گیربکس AL4 هماهنگی چندانی با یکدیگر ندارند و این مساله سبب می‌شود تا به هر دو قسمت حیاتی سیستم فنی خودرو فشار وارد شود. روغن‌ریزی موتور بر اثر وارد آمدن فشار زیاد یکی از عمده معایب پژو 206 اتوماتیک است که موجب شده تا برخی خریداران این خودرو متحمل ضررهای فراوانی شوند.
جعبه دنده خودرو نیز به علت کمبود گشتاور و قدرت مورد نیاز تحت فشار قرار دارد. توصیه می‌شود که هنگام خرید پژو 206 تیپ 6 کارکرده، با دقت به صدای تعویض دنده گوش کرده و در صورت شنیدن صدای سوت یا ناله مشهود، از خرید خودرو اجتناب کنید. وارد کردن ضربه به کابین (تقه زدن) و نشت روغن گیربکس نیز یکی از نقایص مشهود جعبه دنده AL4‌ است که مالکین این خودرو را به دردسر انداخته و آن‌ها را به طور مکرر به تعمیرگاه می‌کشاند.

عیب سوم، فضای اندک کابین

فضای کابین 206 تیپ 6

کابین کوچک و صندوق عقب ناکافی یکی از کاستی‌های محصولات خانواده پژو 206 است که حتی در نسخه‌های صندوقدار آن نیز این مشکل همچنان پابرجاست. این مورد یکی از معایب پژو 206 تیپ 6 نیز به شمار می‌رود که استفاده از آن را در مسیرهای بین‌شهری و سفرهای طولانی‌مدت دشوار می‌کند. فضای اندک صندوق نیز باعث می‌شود تا نتوانید وسایل زیادی را همراه خود ببرید و ناچار به استفاده از باربندهای سقفی خواهید شد.
از آنجایی‌که خریداران متوسط بازار همواره با محدودیت بودجه و گزینه‌های محدود مواجه هستند، خرید هاچ‌بک‌های نه چندان بزرگ از سوی آن‌ها به ناچار صورت می‌گیرد. خودرویی همانند پژو 206 برای استفاده جوانان و خانواده‌های کم جمعیت طراحی شده و از این رو، در نظر گرفتن صندوق عقب بزرگ یا فضای زیاد پا برای سرنشینان عقب در نظر طراحان پژو زائد به نظر می‌رسید، با این حال محدودیت‌های مصرف‌کنندگان ایرانی سبب شده تا پژو 206 در ایران مصارف چندگانه‌ای داشته باشد و به عنوان خودرو خانواده محسوب شود.

عیب چهارم، هزینه نگهداری بالا

هزینه نگهداری 206 تیپ 6

در عیب دوم ذکر شد که یکی از معایب پژو 206 تیپ 6 به نقایص فنی متعدد آن باز می‌گردد. رفع این ایرادات نیازمند پرداخت هزینه است و در خصوص پژو 206 اتوماتیک که از گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کند، این مبالغ گزاف‌تر از سایر تیپ‌ها خواهد بود. به طور کلی گیربکس‌های اتوماتیک به توجه بیشتری نسبت به جعبه دنده‌های دستی نیاز دارند و انجام سرویس‌های دوره‌ای آن‌ها نیز هزینه بیشتری به دنبال دارد.
توجه به این نکته ضروری است که ممکن است هنگام خرید پژو 206 تیپ شش متوجه ایرادات آن نشوید یا آن‌که خودرو کاملا سالم به نظر برسد، اما پس از مدت کوتاهی و با بروز نقایص مختلف، دچار دردسرهای فراوانی خواهید شد و این خودرو مدام برای شما خرج خواهد تراشید.
در بسیاری از مواقع معایب فنی در پژو 206 تیپ 6 به صورت سلسله‌وار اتفاق می‌افتد و با رفع یک عیب، متوجه عیب دیگری خواهید شد. در نهایت نیز مالک به این نتیجه می‌رسد که نگهداری خودرو دیگر برایش به صرفه نیست و باید هرچه زودتر از شر آن خلاص شود. به همین دلیل مشاهده آگهی‌های فروش پژو 206 تیپ 6 با قیمت پایین‌تر از نرخ بازار به صحنه متداولی تبدیل شده است.

کلام آخر

پژو 206 تیپ 6 نهایتا تا سال 1391 بر روی خط تولید آبی پوشان جاده مخصوص قرار داشت و هم اکنون تنها در نمونه‌های دست دوم و اغلب همراه با کارکردهای بالا در بازار حضور دارد. شاید در نگاه اول این خودرو برای رفت و آمدهای روزمره انتخاب مناسب و کم دردسری به نظر برسد، اما پیش از خرید آن بهتر است تمامی معایبی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کرده‌ایم را به دقت مطالعه کنید.
معایب مطرح شده در این مقاله در کنار هزینه‌های بالای نگهداری از این خودرو باعث می‌شود تا پژو 206 تیپ 6 در حال حاضر گزینه چندان اقتصادی و مناسبی در این رنج قیمتی نباشد. به منظور آشنایی هرچه بیشتر شما مخاطبین گرامی با این خودرو، بزودی در مقاله‌ای جداگانه مزایای این هاچبک محبوب را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. در پایان اگر نظری درباره موارد مطرح شده در این مقاله دارید، لطفا نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبان Z4CAR به اشتراک بگذارید.

نویسنده: سعید رنجبر

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "معایب پژو 206 تیپ 6"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
2020
مهمان

دیگه عالم ادم میدونن ۲۰۶ هاچ بک ماشین دونفرس و اینکه همش باید سر مشکلات برقی و فنی ماهی یه بارو حتما میری تعمیرگاه و اینکه این ماشین دیگه واقعا قدیمی شده با این معایب خیلی انتخاب های بهتری هست