نقد و بررسی هیوندای سوناتا yf

بروزرسانی در: یکشنبه 23 آذر 99 ساعت 20:02
نقد و بررسی هیوندای سوناتا yf

هیوندای سوناتا YF با طراحی خاصش در سال 2011 وارد بازارهای جهانی شد و به دلیل طراحی منحصر به فرد در آن سالها بسیاری جذب این سدان کره ای خصوصا در ایران شدند، امروز در Z4Car به بررسی هیوندای سوناتا YF میپردازیم.

هیوندای یکی از شرکت های کره ای بازار ایران است که توانسته در ۱۵ سال اخیر پیشرفت فوق العاده ای داشته باشد. یکی از محصولات این شرکت هیوندای سوناتا است. سوناتا که در سال ۲۰۰۶ با کد اتاق ان اف وارد بازار ایران شد. سوناتاهای ان اف موتورهای ۴ سیلندر و ۶ سیلندر داشتند. ان اف ها تا سال ۲۰۱۰ تولید و در بازار فروخته شدند اما محبوب ترین سری هیوندای سوناتا مدل وای اف است که از سال ۲۰۱۱ آمد. سوناتا YF یکی از پرفروش ترین محصولات وارداتی در بازار ایران است. این خودرو از لحاظ پلتفرم با کیا اُپتیما یکیست و رقیب این خودرو نیز محسوب می شود. امروز به بررسی هیوندای سوناتا YF می پردازیم.

طراحی بدنه

سوناتا YF

اگر بخواهیم بگوییم نقطه ی قوت هیوندای سوناتا وای اف چیست پاسخ آن طراحی جذابش است.  طراحی جلوی خودرو اسپرت و جوان پسند است. چراغها کشیده و رو به بالا هستند که هماهنگی خوبی با جلو پنجره ی نسبتا بزرگ این خودرو دارند. از بغل که به خودرو نگاه می کنیم یک خط از اول در جلو تا چراغ عقب کشیده شده و به خودرو طراحی جسورانه و البته اسپرتی داده. وقتی که از کنار خودرو به پشت آن می رویم متوجه می شویم که طراحی عقب خودرو کمی جمع شده و طراحی اسپرت جلو تا عقب ادامه داشته. تا حدودی به نظر می آید که ستون عقب خودرو خوابیده و خودرو شبیه به طراحی خودروهای لیفت بک است اما در اصل سوناتا یک سدان متوسط و تا حدودی اسپرت محسوب می شود. به طور کلی اگر بخواهیم به طراحی بدنه ی این خودرو امتیاز بدهیم قطعا از امیتاز بالایی برخوردار می شود.

داخل کابین

نمای داخلی سوناتا YF

 داخل کابین هیوندای سوناتا بسته به سری سفارش می تواند تماما مشکی یا مشکی و کرم باشد. هیوندای سوناتا از لحاظ کیفی در سطح بالایی قرار دارد اما با توجه به آمار کیفیت محصولات کیا موتورز کمی بهتر از هیوندای است با اینکه شرکت هیوندای یک شرکت مادر است اما معمولا اینطور می گویند که محصولات کیا کیفیت محصولات استفاده شده شان بهتر است. یک نور پس زمینه ی آبی در تمام کابین وجود دارد هم پشت آمپر هم مانیتور هم کلیدهایی که روی داشبورد است و رنگ ملایم و جذابی است. داشبورد خودرو کاملا با نسل های قبلی متفاوت است و یک حالت وای شکل دارد که می تواند با نام خودرو که وای اف است مرتبط باشد! کلیدهای روی فرمان خیلی خوب جای گذاری شده اند و تمام ادوات داشبورد در دسترس راننده هستند. همه ی اینها باعث می شوند که راننده در جایگاه صندلی خویش، موقعیت خیلی خوبی داشته باشد و تمامی کارکردهای اتومبیل در دسترس او باشد. فضای داخلی هیوندای سوناتا خوب است، صندلی ها کمی پایین اند و این حس امنیت خوبی به ما می دهد. همچنین این صندلیها نرم هستند و البته باید بگوییم که به دلیل اینکه ستون عقب کمی زود جمع شده، فضای سر ممکن است برای افرادی که قد بلندی دارند کم باشد اما خب به طور کلی هیوندای سوناتا کابین جاداری دارد و مناسب است.

پشت فرمان

سوناتا YF

وقتی پشت فرمان این ماشین می نشینیم اولین چیزی که به چشم می آید داشبورد خیلی بزرگ و عریض این خودروست که به نظر در دید ما تاثیرگذار است اما به طور کلی راننده ی هیوندای سوناتا دید خوبی نسبت به جاده دارد و به واسطه ی آیینه های بزرگی که خودرو دارد خیلی به مشکل بر نمی خوریم. مدلهای فول آپشن پدل شیفتر دارند و شما می توانید دنده را از پشت فرمان هم عوض کنید. دنده را رو دی میگذاریم و ترمز دستی را با پای چپ آزاد و ول می کنیم. شتاب اولیه ی هیوندای سوناتا خیلی خوب است و اگر بخواهید با پدل شیفترهای پشت فرمان دنده را عوض بکنید حس خیلی لذت بخشی از طرف خودرو به شما دست می دهد. صفر تا صدی که با این ماشین صرف میشود حدود ۱۱ ثانیه است که برای یک سدان خانگی با کمی رنگ و بوی اسپرتی عدد مناسبی است. فرمان خودرو خیلی نرم است و البته باید بگوییم ترمزهای هیوندای سوناتا عالی هستند و حس اطمینان خیلی خوبی به شما دست می دهند. از ایراداتی که در سواری هیوندای سوناتا باشد به آن اشاره بکنیم ارتفاع کم خودرو است که باعث می شود خیلی جاها مجبور شوید سرعت گیرهای بزرگ را کج رد بکنید یا در رمپهای پارکینگ به مشکل بر بخورید. اگر بخواهیم مهمترین ایراد در پشت فرمان را بگوییم همین کم بودن ارتفاع است که باعث می شود رکاب خودرو هرچندوقت نیاز به تعویض پیدا کند.

نتیجه گیری

 در این قسمت باید اشاره بکنیم چه خودروهایی در رقابت با این خودرو هستند. رقیب اصلی این خودرو کیا اُپتیما است که بیشتر تفاوت این دو به ظاهر بر می گردد؛ ظاهر کیا اپتیما کمی پخته تر است اما هیوندای سوناتا اسپرت تر و جوانانه تر است. از رقبای دیگر این خودرو میتوان به هوندا آکورد یا تویوتا کمری اشاره کرد. ژاپنی ها کیفیت و دوام بالاتری نسبت به کره ای ها دارند اما فراموش نکنیم که در حال حاضر در بازار ایران کره ای ها حرف اول را میزنند! کره ای هایی که خرید و فروششان آسان است، افت قیمت کمی دارند و قطعاتشان نسبت به بقیه ی خودروها ارزان تر و در دسترس تر است.   

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "نقد و بررسی هیوندای سوناتا yf"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مند
مهمان

فاق کم لاستیک و سواری خشک… مصرف بنزین و دید کم بغل ها