نگرانی از خطر خودروهای برقی

پنج شنبه 30 بهمن 99 ساعت 16:35
نگرانی از خطر خودروهای برقی

مدیر عامل تویوتا درخصوص فروپاشی مدل کسب و کار کنونی صنعت خودرو هشدار داد. ارزش‌گذاری مردم برای سهام خودروسازان جدید مثل تسلا و پیشرفت‌های سه رقمی برای سهام این شرکت‌ها، نشان از رونق خودروهای برقی در آینده دارد.

در حال حاضر، دولت بایدن در آمریکا هم حمایت همه جانبه خود را با تغییر خودروهای ناوگان دولتی آغاز کرده که ۶۴۳ هزار دستگاه خودرو را شامل می‌شود و از جیب دولت تامین خواهد شد. اما ظاهرا تویوتا برای خودروهای برقی آمادگی ندارد، به همین دلیل مخالفت می‌کند.

آکیو تویودا، مدیر عامل گروه خودروسازی تویوتا، پیش بینی‌های تاریکی کرده است. او می‌گوید اگر خودروهای برقی به سرعت جایگزین خودروهای بنزینی و گازوئیلی شوند، ممکن است ژاپن توانایی تامین انرژی این خودروها را نداشته باشد و به احتمال زیاد این کشور در تابستان با خاموشی و کمبود برق مواجه خواهد شد. او حتی هشدار داده است که اگر با همین سرعت و همین فرمان به فرآیند جایگزینی خودروهای برقی به جای بنزینی ادامه دهیم،‌ «مدل کسب و کار کنونی صنعت خودرو با فروپاشی رو به رو می‌شود». در اینکه دوران گذار از بنزینی به برقی یک تغییر بنیادی است و نیاز به انرژی‌های تجدیدپذیر مثل انرژی‌های باد، خورشید،‌ هسته‌ای و منابع ژئوترمال به‌طور تصاعدی افزایش پیدا می‌کند شکی نیست. اما در موقعیت کنونی، این نوع انرژی‌ها هنوز بسیار گران‌تر از انرژی‌های فسیلی هستند و مهم‌ترین عامل بازدارنده، ظرفیت‌های ذخیره‌سازی انرژی برق است. اما توجه سیاست‌گذاران دنیا به کاهش آلایندگی‌های کربنی، به تدریج باعث رونق شرکت‌هایی خواهد شد که این دوران گذار را سرعت ببخشند و انرژی‌های تجدیدپذیر را  رایج کنند.آکیو تویودا اولین کسی نیست که ابراز نگرانی می‌کند؛ ایلان ماسک مدیر تسلا هم در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ در مصاحبه‌اش گفته است زمانی که استفاده از خودروهای برقی به یک موضوع عادی تبدیل شود، مصرف برق دنیا هم حداقل دو برابر خواهد شد. شرایط از این هم سخت تر می‌شود، چون دیجیتالی شدن زندگی انسان‌ها فقط به خودرو خلاصه نخواهد شد و بقیه امور زندگی نیز به برق بیشتری نیاز دارند. با ظهور پدیده «اینترنت اشیا» و ایجاد شهرها و خانه‌های هوشمند، تقاضا برای برق افزایش خواهد یافت،‌ چون تمامی وسایل خانگی به اینترنت وصل می‌شوند و حتی دوچرخه‌ها هم برقی خواهند شد. بدون راه حل‌های جدید، در ساعت اوج مصرف برق همیشه احتمال قطعی و خاموشی بالا خواهد بود. بنابراین تغییر ناگهانی به سمت خودروهای برقی، نیاز به ارائه یک راه حل عاجل دارد.

عصر خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar