کاهش 26 درصدی تولید خودرو در تابستان

بروزرسانی در: سه شنبه 8 مرداد 98 ساعت 11:12
کاهش 26 درصدی تولید خودرو در تابستان

در‌حالی‌که وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان جزئیات آمار تولید خودروسازان را اعلام نمی‌کند، گزارش‌های ارائه‌شده به بورس از طرف سه بازیگر اصلی صنعت خودرو نشان می‌دهد تیراژ محصولات سواری آنها طی چهار ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال پیش، افت کرده است.بنابر اطلاعات ارائه‌شده به بورس، سه خودروساز مطرح کشور در مجموع 271 هزار و 144 دستگاه انواع محصول سواری را در چهار ماه امسال به تولید رسانده‌اند تا در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال اخیر حدود 26 درصد افت را تجربه کنند.

بر این اساس، ایران‌خودرویی‌ها تیراژی 97 هزار و 473 دستگاهی تا پایان تیر امسال داشته‌اند که البته با احتساب تولید سایت‌های شهرستانی، آن‌ها در مجموع 117 هزار و 967 دستگاه در بازه زمانی موردنظر به تولید رسانده‌اند. با این حساب، آبی‌های جاده مخصوص در چهار ماه ابتدایی امسال و نسبت به مدت مشابه سال پیش، 27 درصد کاهش تولید را تجربه کرده‌اند. سایپا هم که 121 هزار و 728 دستگاه محصول سواری را تا پایان تیر امسال به تولید رسانده، اگرچه توانسته ایران ‌خودرو را جا بگذارد، ولی در مقایسه با 4 ماه سال پیش 8. 12 درصد کاهش تیراژ داشته است. در نهایت ولی پارس خودرویی‌ها هم تیراژی 31 هزار و 449 دستگاهی را در بازه زمانی تحت بررسی از خود به جا گذاشته و بنابراین، نسبت به چهار ماه نخست سال اخیر افت تولیدی 52 درصدی را تجربه کرده‌اند.

آمار منتشره نشان می‌دهد روند نزولی تولید خودرو در کشور همچنان ادامه دارد. تحریم‌های آمریکا علیه خودروسازی ایران، کمبود قطعات و مشکلات مالی، عمده دلایل تداوم افت تولید خودرو در کشور به‌شمار می‌روند که باعث شده‌اند خطوط تولید خودروسازان بسیار کمتر از ظرفیت اسمی‌شان فعال باشد. تا اردیبهشت‌ماه امسال، آمارهای منتشره از طرف وزارت صنعت،معدن و تجارت ملاک اصلی گزارش تولید خودروسازان بود، ولی این وزارتخانه طی دو سه ماه پیش انتشار جزئیات تولید خودرو را متوقف کرده است. به‌نظر می‌رسد افت ادامه دار تولید و حواشی انتشار آمارها، وزارت صنعت را بر آن داشته تا فعلاً و تا رو به راه شدن اوضاع خودروسازی، آمار مربوط به تولید خودروسازان را منتشر نکند.این وزارتخانه همچنین سیاست خود را در تولید خودرو تغییر داده، به طوری که تکمیل محصولات ناقص در اولویت قرار گرفته است. تا پیش از این، وزارت صنعت اصرار داشت برای بالا بردن اعداد و ارقام، خودروسازان ولو با تولید محصولات ناقص، تیراژ را رشد دهند که این موضوع اثراتی افزایشی روی قیمت گذاشت و مشتریان را ناراضی‌تر از قبل کرد. اکنون که سیاست وزارت صنعت تغییر کرده، تیراژ روزانه خودروسازان هم پایین آمده و این موضوع خود را در آمارهای ماهانه نشان خواهد داد.

افت پژو

نگاهی اما به جزئیات آمار تولید محصولات سواری در 4 ماه امسال بیندازیم تا مشخص شود غول‌های جاده‌ مخصوص چه افت‌و‌خیزی در این بازه زمانی داشته‌اند. طبق آمار اعلامی، ایران‌خودرویی‌ها باز هم در تولید بیشتر محصولات خود با کاهش تیراژ رو به رو شده‌اند. طبق گزارش ارائه ‌شده به بورس، در بین محصولات ایران‌خودرو، گروه پژو (به جز پژو 2008) تیراژی 65 هزار و 579 دستگاهی تا پایان تیر امسال داشته که این آمار نشان از افت 8. 34 درصدی پژویی‌ها در مقایسه با چهار ماه ابتدایی سال اخیر دارد. از آنجا که ایران‌خودرو آمار تولید محصولات پژویی را به تفکیک مدل به بورس ارائه نمی‌دهد، معلوم نیست مدل‌های 206، 405، 207 و پارس هر کدام چند دستگاه تیراژ طی چهار ماه ابتدایی امسال داشته‌اند. 

از پژو که بگذریم، ایران‌خودرو در تولید سمند هم با کاهش تولید رو به رو شده ‌است. بنابر آمار منتشره، این شرکت طی چهار ماه ابتدایی امسال، 10 هزار و 173 دستگاه سمند را به تولید رسانده‌ و این آمار موجب افت 5. 41 درصدی تولید محصول موردنظر نسبت به چهار ماه نخست سال اخیر شده است. هم اکنون سمند تنها در سایت‌های مرکزی و مازندران ایران‌خودرو تولید می‌شود، هرچند در گزارش این شرکت به بورس مشخص نشده سهم هر یک از این سایت‌ها از تولید محصول موردنظر چند دستگاه بوده است.اما آن‌طور که آمار تولید منتشره روایت می‌کند، ایران‌خودرو در دنا هم کاهش تولید را به خود می‌بیند. این شرکت تا پایان تیر امسال، 10 هزار و 659 دستگاه دنا را به تولید رسانده، بنابراین نسبت به چهار ماه ابتدایی سال گذشته 6. 35 درصد افت کرده است.

این در حالی است که دیگر محصول ایران‌خودرو یعنی رانا توانسته رشد را در کارنامه‌اش به ثبت برساند. طبق گزارش ارائه‌شده به بورس، در چهار ماه ابتدایی امسال 2 هزار و 207 دستگاه رانا در ایران‌خودرو به تولید رسیده که در مقایسه با 988 دستگاه سال اخیر، رشد 123 درصدی را نشان می‌دهد. این رشد به نوعی با کم بودن عدد پایه تولید رانا در سال گذشته در ارتباط است.نگاهی هم بیندازیم به محصولات مونتاژی ایران‌خودرو، محصولاتی که با وجود تحریم‌ها، سرنوشتشان برای ادامه تولید طی سال‌جاری مشخص نیست. آن‌طور که گزارش ارائه‌ شده به بورس روایت می‌کند، آبی‌های جاده مخصوص تا پایان تیر امسال تنها 120 دستگاه سوزوکی گرندویتارا مونتاژ کرده‌اند و این یعنی تولید محصول موردنظر در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر 92 درصد کاهش داشته است. به نظر می‌رسد ویتارا واپسین روزهای میهمانی در ایران‌خودرو را سپری می‌کند و تا چندی دیگر مونتاژ آن به خاطر نبود قطعات متوقف خواهد شد.

ایران‌خودرو همچنین توانسته 2 هزار و 428 دستگاه هایما را هم مونتاژ کند، خودرویی چینی که در مقایسه با چهار ماه ابتدایی سال پیش 63 درصد افت تولید را به خود می‌بیند. دیگر محصول چینی ایران‌خودرو به نام دانگ‌فنگ هم کاهش تولید را در بازه زمانی تحت‌بررسی به خود می‌بیند. دانگ‌فنگ آماری 2 هزار و 116 دستگاهی تا پایان تیر امسال از خود به جا گذاشته که در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر 5. 77 درصد افت را نشان می‌دهد. سری هم به پژو 2008 بزنیم، خودرویی که فعلاً در مدار رشد تولید قرار دارد؛ ولی معلوم نیست با توجه به تداوم تحریم‌ها چه سرنوشتی در انتظار آن است. بنابر آمار اعلامی، ایران‌خودرویی‌ها طی چهار ماه ابتدایی امسال 3 هزار و 180 دستگاه پژو 2008 را به تولید رسانده‌اند تا این محصول جزو معدود خودروهایی باشد که افزایش تیراژ را تجربه کرده است. با توجه به تیراژ 2 هزار و 928 دستگاهی پژو 2008 در چهار ماه نخست سال پیش، تولید این محصول 6. 8 درصد بالا رفته است. گفته می‌شود ایران‌خودرو برنامه‌هایی برای داخلی‌سازی پژو 2008 و ادامه تولید آن پس از اتمام ذخایر قطعه‌ای این خودرو دارد.

سایپا جلو زد

به سایپا برویم و ببینیم این شرکت چه آماری در تولید محصولات خود طی چهار ماه ابتدایی امسال به جا گذاشته است. با توجه به آمار 121 هزار و 728 دستگاهی تولید سایپا تا پایان تیر امسال، این شرکت اکنون لقب پرتیراژترین خودروساز کشور را دارد. بنابر آمار ارائه‌شده به بورس، سایپایی‌ها در تولید سراتو که محصولی مونتاژی و تحت‌لیسانس کیاموتورز کره است، با کاهش تولید رو به رو شده‌اند. بر این اساس تا پایان تیر امسال 2 هزار و 944 دستگاه سراتو در سایپا مونتاژ شده که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال اخیر، 5. 55 درصد افت را نشان می‌دهد. در بین دیگر محصولات سایپا، تیبا تیراژی 55 هزار و 202 دستگاهی را از خود به جا گذاشته و پس نسبت به چهار ماه ابتدایی سال گذشته 3. 9 درصد کاهش تولید را ثبت کرده است.

به نظر می‌رسد بخشی از آمار تیبا را ساینا تشکیل می‌دهد؛ خودرویی که روی پلت‌فرم تیبا ساخته شده است. ولی براساس گزارش ارائه‌شده به بورس، تولید پراید هم در چهار ماه ابتدایی امسال و نسبت به مدت مشابه سال اخیر پایین آمده است. بر این اساس، سایپایی‌ها 61 هزار و 326 دستگاه پراید را در بازه زمانی تحت بررسی به تولید رسانده‌اند که نسبت به سال گذشته 2. 4 درصد کاهش را نشان می‌دهد. با توجه به این آمار، پراید پرتیراژترین خودروی داخلی به‌شمار می‌رود و این در حالی است که قرار بود طی امسال به‌تدریج حذف شود.

از تیبا و پراید بگذریم و نگاهی هم به محصولات مونتاژی چینی سایپا بیندازیم. طبق آمار، پارس‌خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا، توانسته تنها 79 دستگاه برلیانس را به تولید برساند. با توجه به این آمار، برلیانس در مقایسه با چهار ماه ابتدایی سال پیش 6. 99 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. برلیانس را باید جزو محصولاتی دانست که تا چندی دیگر از خطوط تولید خودروسازی کشور حذف خواهند شد. سایپایی‌ها اما دو محصول چینی دیگر را هم به مونتاژ می‌رسانند که در این بین، چانگان تیراژی 2 هزار و 136 دستگاهی را طی چهار ماه ابتدایی امسال از خود به‌جا گذاشته است. بر این اساس، این خودروی مونتاژی در مقایسه با مدت مشابه سال اخیر 60 درصد افت تولید داشته است. دیگر محصول چینی سایپا، آریو نام دارد که آمار اعلامی از مونتاژ تنها 120 دستگاهی آن حکایت می‌کند. با توجه به تیراژ اعلامی، آریو نسبت به چهار ماه نخست سال 97، معادل 1. 96 درصد افت تولید داشته است و بنابراین بعید نیست تا چندی دیگر از خطوط تولید سایپا خداحافظی کند. در گزارش ارائه‌شده از طرف سایپا به بورس، معلوم نیست چه تعداد رهام (خودرو جدید سایپا) در چهار ماه ابتدایی امسال به تولید رسیده است.

میل رنو به سمت صفر

نگاهی هم به اوضاع تولید خانواده ال90 تا پایان تیر امسال بیندازیم و ببینیم این محصول فرانسوی چه وضعیتی در تولید طی چهار ماه ابتدایی امسال داشته است. طبق اطلاعات ارائه‌شده به بورس، در مجموع تیراژ خانواده تندر90 (شامل تندر معمولی، پارس‌تندر، تندر اتومات و ساندرو) طی بازه زمانی تحت بررسی به سه هزار و 683 دستگاه رسیده است. با این حساب، تیراژ این خانواده در مقایسه با چهار ماه ابتدایی سال اخیر بیش از 87 درصد کاهش داشته است. اگر آمار تولید خانواده تندر‌90 را به طور جداگانه بررسی کنیم، مشخص می‌شود هر دو شرکت ایران‌خودرو و پارس‌خودرو با کاهش تولید این محصول رو به رو شده‌اند. بر این اساس، ایران‌خودرویی‌ها با توجه به تیراژ هزار و 11 دستگاهی خود، کاهشی 3. 83 درصدی را در تولید محصولات رنو به ثبت رسانده‌اند. این خودروساز، تندر90 را در مدل‌های معمولی و اتومات به تولید می‌رساند.

در پارس‌خودرو هم آمار‌ها خبر از کاهش تیراژ خانواده تندر90 می‌دهند. طبق آمار ارائه‌شده به بورس، در مجموع طی چهار ماه ابتدایی امسال تنها 2 هزار و 672 دستگاه تندر90 و ساندرو در پارس خودرو به تولید رسیده که نشان از افت 5. 88 درصدی تیراژ این محصول نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. در گزارش موردنظر مشخص نیست چه تعداد از این تیراژ به تندر-90 و چه تعداد به ساندرو مربوط می‌شود.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar