زیرساخت عظیم سایپا برای رونق و توسعه

بروزرسانی در: شنبه 7 دی 98 ساعت 12:14
زیرساخت عظیم سایپا برای رونق و توسعه

در آخرین روز از هفته اخیر، شرکت خودروسازی سایپا پیش‌ فروش نقدی هفت‌ محصول خود را به‌ طور «صرفاً اینترنتی» آغاز کرد.

در آخرین روز از هفته پیش، شرکت خودروسازی سایپا پیش‌ فروش نقدی هفت‌ محصول خود را به طور «صرفاً اینترنتی» آغاز کرد. دراین طرح پیش ‌فروش که «طرح هفت» نامیده شده است، هفت‌ محصول کوییک، کوییک آر، ساینا، تیبا ۲، تیبا صندوقدار، تیبا ۲ پلاس و وانت سایپا ۱۵۱ به طور اینترنتی عرضه شد که همگی محصولاتی ایرانی بوده و فارغ ‌از قطع همکاری شرکای خارجی سایپا اعم از رنو، سیتروئن، برلیانس، کیا، چانگان و... چراغ تولید را در این خودروسازی داخلی روشن نگه داشته‌اند. البته مثل هرمحصول دیگر از هر کارخانه خودروسازی در دنیا، این محصولات هم در بعضی قطعات خود وابستگی‌هایی داشته‌اند که اکنون با همت سازندگان داخلی کاهش یافته است و درمسیر کاهش بیشتر هم قرار دارد. بنابر اعلام سایپا، مبلغ پیش ‌پرداخت برای ثبت ‌نام درطرح فروش این محصولات از۳۴۷ میلیون ریال برای کوییک‌آر تا ۱۸۷ میلیون ریال برای وانت سایپا ۱۵۱ متغیر است. همچنین سود مشارکت ۱۵ درصدی و سود انصراف ۱۲ درصدی هم برای این مبالغ درنظر گرفته شده است. زمان تحویل این محصولات هم براساس برنامه‌ ریزی تولیدی محصولات شرکت خودروسازی سایپا معلوم شده است و به ‌جز تیبا۲پلاس که در دی ‌ماه ۹۹ تحویل داده خواهد شد، دیگر محصولات درتابستان و پاییز سال آینده تحویل خریداران خواهند شد.

زیرساخت عظیم سایپا برای رونق و توسعه

درهفته‌ای که گذشت، صادق نجفی، مشاور عالی و دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت بازدیدی از خط تولید سایپا به‌عمل آورد. وی درجریان این بازدید گفت: «درسایه مدیریت جهادی مدیران سایپا، اقتصاد مقاومتی درقالب رونق تولید، نهضت ساخت‌داخل و کاهش هزینه‌ها دراین مجموعه محقق شده است.» نجفی افزود: «شرکت خودروسازی سایپا با برخورداری از زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های عظیم خود، از تهدید تحریم‌ها برای خود یک فرصت ایجاد کرده و با تکیه بر امکانات داخلی، محصولات جدیدی را برای عرضه به‌ بازار درسال آینده طراحی و تولید کرده است.» به‌گفته وی، عمده‌ترین هدف در صنعت‌خودرو، ارتقای سطح رضایت مشتریان است و سایپا توانسته درسایه برخورداری از مدیریت جهادی، در این زمینه گام‌های بزرگی بردارد. مشاور عالی وزیر صمت ادامه داد: «مدیریت سایپا استفاده از استعدادها و توانایی‌های جوانان را دردستور کار قرار داده و با فکر، برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب، در پی حل مشکلات است.» دستیار ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: «همه بخش‌های ذیربط در صنعت‌خودرو، باید این حوزه مهم اقتصادی کشور را مورد حمایت قرار دهند و مسیر رونق تولید را هموار کنند.» عضو قرارگاه رونق تولید کشور تصریح کرد: «تحریم‌های ایجادشده علیه این ملت، نمی‌تواند چرخه تولید را متوقف کند و دشمنان را به‌اهداف شوم خود برساند.»

گمانه‌زنی‌هایی در خصوص رهام

بعضی شنیده‌ها حاکی از آن بود که قطع همکاری خودروسازی برلیانس چین با سایپا پروژه پلت‌فرم ملی SP10 (رهام) را هم با مشکلاتی رو به رو کرده است؛ اما حال با تدابیری که در سایپا اندیشیده شده، گفته می‌شود تولید رسمی این خودرو هم در دستور کار سایپا قرار دارد. ابراهیم احمدی، رئیس انجمن قطعه‌سازان استان اصفهان در این خصوص می‌گوید: «گروه سایپا در نظر دارد با تولید خودرو جدید رهام و بالا بردن ظرفیت تولید خودروهای خانواده X200 مانند تیبا، ساینا و کوییک، جای خالی تیراژ پراید را در سال‌های آینده پر کند.» احمدی تصریح می‌کند: «البته تولید خودرو رهام نیازمند سرمایه‌گذاری سنگینی است و درهمین‌راستا، شرکت سایپا در پی دریافت تسهیلات مناسب برای تولید این محصول است.» اگرچه اعلام نشده درنهایت چه‌پیشرانه‌ای برای رهام در نظر گرفته شده است، اما بعضی رسانه‌ها می‌گویند موتور توربو خانواده ایکس‌۲۰۰ (موتور ۱.۵ لیتری هشت‌سوپاپ) روی این خودرو ملی نصب می‌شود. این در حالی است که گزینه‌های گوناگونی از بازه ۸۷ تا ۱۵۰ اسب‌بخار برای موتور رهام در نظر گرفته شده است. از طرف دیگر، پروژه‌های جدید سایپا هم در حال رسیدن به‌ مراحل نهایی هستند و احتمال آن وجود دارد که موتور ۱۶ سوپاپ و با قابلیت توربو درآینده نزدیک توسط سایپا معرفی شود. نمونه ساده این خودرو سدان، وزنی حدود یک‌هزار و ۲۶۰ کیلوگرم دارد و گیربکس پنج‌ سرعته دستی روی آن نصب می‌شود. اما این سدان ملی، نسخه اتوماتیک هم خواهد داشت که به گیربکس شش ‌سرعته AT مجهز شده است. گفته می‌شود تمام نسخه‌های رهام با جعبه ‌فرمان کمکی برقی به ‌بازار خواهند آمد و با پیشرانه‌ای مطابق با استاندارد یورو ۵ به ‌دست مشتریان خواهند رسید.

اخبار خودرو

قیمت محصولات سایپا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar