احتمال افزایش شدید قیمت خودروهای چینی

پنجشنبه 8 مرداد 99 ساعت 17:11
احتمال افزایش شدید قیمت خودروهای چینی

با افزایش قیمت دلار قیمت خودروهای خارجی و از جمله خودروهای چینی روزانه در حال افزایش است. قاعدتا بعد از عرضه و تقاضا قیمت دلار نقش موثری در قیمت تمام شده خودروها دارد. آیا قیمت خودروهای چینی تا پایان شهریور مجددا گران می‌شود؟

در همین حال یک کارشناس بازار خودرو در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است قیمت خودروهای چینی تا پایان شهریور ماه مجدد گران شود؟ گفت: قیمت دلار که در بازار افزایش می‌یابد به دنبال آن قیمت گوشت، سیب زمینی و پیاز هم گران می‌شود، پس با نوسان قیمت دلار قیمت کالاهای اساسی مردم هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. از این‌رو با نوسان قیمت دلار افزایش قیمت خودروهای خارجی موضوع عجیبی نیست.

بابک صدرایی اظهار کرد: هر چند که واردات خودروهای خارجی ممنوع است اما افزایش تقاضا موجب شده قیمت خودروهای خارجی هم گران شود. چنانچه قیمت دلار افزایش یابد قیمت خودروهای چینی هم گران می‌شود. پیش‌بینی می‌شود قیمت خودروهای چینی دوباره بین پنج تا ۱۰ درصد دیگر گران شود.

او تصریح کرد: افزایش روزانه قیمت خودروهای خارجی حکایت از بی‌ارزش شدن پول ملی دارد. به عنوان مثال یک فرد با دلار ۱۷ هزار تومانی یک خودرو به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان می‌خرد اما به محض اینکه قیمت دلار به ۲۳ هزار تومان می‌رسد ارزش این خودرو هم دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان می‌شود.

این کارشناس بازار خودرو اظهارکرد: زمانی که اسکناس‌ها بی‌پشتوانه چاپ می‌شود ارزش پول ملی کاهش می‌یابد. هر چند که با کاهش قیمت دلار قیمت خودروهای خارجی ثابت باقی می‌ماند اما کاهش قیمت دلار جو روانی مبنی بر کاهش قیمت خودرو را در بازار ایجاد می‌کند.

صدرایی به قیمت خودروسازان ایرانی اشاره کرد و گفت: دو خودروساز ایرانی هم محصولاتشان را براساس قیمت دلار افزایش می‌دهند. به عنوان مثال قیمت پژو ۲۰۷ هم بر اساس نرخ دلار گران یا ارزان می‌شوند؛ چون که ریال ارزش خود را از دست داده و محصولات خودروسازان نیز به نوعی ارزبری دارد.

تجارت نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "احتمال افزایش شدید قیمت خودروهای چینی"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Dehzadeh
مهمان

لعنت بر پدر شایعه ساز که با همین کارشناسی های الکی و چرندیاتشون قیمتها رو بردن بالا مگر دلار نسبت به چند هفته پیش افزایش داشته که همچی پیش بینی احمقانه ای افاضه کردند؟