تحولات بازار و صنعت خودرو در سال 99

جمعه 8 فروردین 99 ساعت 14:05
تحولات بازار و صنعت خودرو در سال 99

یک کارشناس بازار خودرو ضمن پیش‌بینى رکود کشنده بازار در سال 99 اظهار کرد: به نظر مى‌رسد فنر افزایش قیمت خودرو از ابتداى تابستان دوباره رها شود.

فربد زاوه در خصوص تحولات بازار و صنعت خودرو در سال99 بیان کرد: سال 98 بسیار سال پرتنشى براى بازار خودرو بود به صورتی که این بازار متأثر از سیاست‌هاى مکرراً غلط وزارت صمت و بانک مرکزى با تورم بیش از 50درصدى همراه شد.

او با اشاره به دلیل افزایش قیمت خودرو افزود: در این راستا دولت سعى کرد با روش غلط قیمت‌گذارى دستورى در کنار سیاست‌هاى نمایشى ساخت داخل، جلوى افزایش قیمت خودرو را بگیرد درحالیکه هم در طرف عرضه و هم تقاضا اختلال ایجاد کرد، بنابراین این دو عامل اصلى‌ترین علت افزایش قیمت خودرو در سال 98 است.

زاوه ادامه داد: در این سال تورم قیمت خودرو در کارخانه نزدیک به 25 درصد و در بازار بیش از 50 درصد بود که هرچه این فاصله بیشتر شود تورم قیمت خودرو در دوره‌هاى بعد بیشتر خواهد شد؛ از طرفى در کنار این تورم، قیمت‌گذارى دستورى منجر به زیان بزرگ گروه‌های خودروسازى شد که این زیان در سال‌99 هم گریبان گروه‌های خودروسازى را خواهد گرفت.

او به کاهش تیراژ خودرو در سال 98 هم اشاره کرد و گفت: همچنین تیراژ خودرو در این سال به شدت افت کرد و سیاست‌گذاران سعی کردند این زیان را با تغییر ساختار مدیریتى جبران کنند که آن هم نتیجه مثبتى به همراه نداشت.

این کارشناس بازار خودرو در خصوص شرایط این صنعت در سال 99 اظهار کرد: پیش‌بینى ما این است که صنعت خودرو در سه ماه ابتدایى سال‌99 با بیمارى کرونا دست به گریبان باشد و بازار دچار رکود شدیدى شود، از سویی به نظر مى‌رسد که فنر افزایش قیمت خودرو هم از ابتداى تابستان دوباره رها شده و بازار پرتنش‌ترى در پیش داشته باشیم.

زاوه اضافه کرد: در سال 99 با تورم و رکود سنگین در بازار خودرو رو به رو خواهیم شد چون که بیمارى کرونا منجر به رکود بازار شده و قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت؛ این رکود کشنده در فصل بهار کاملاً محسوس بوده و هیچ معامله‌ای در این سه ماه شاهد نخواهیم بود.

اقتصاد آنلاین

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar