خودرو هر روز گران‌تر می‌شود!

شنبه 28 دی 98 ساعت 11:04
خودرو هر روز گران‌تر می‌شود!

با گذشت زمان و نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، تقاضا برای بازار خودرو افزایش پیدا کرده که به هر ترتیب قیمت خودروهای داخلی در بازار نشان می‌دهد طی هفته اخیر، روزانه قیمت خودروها افزایش پیدا کرده است.

خودرو ترمز برید، به صورتی که قیمت خودرو طی روزهای گذشته مجدداً به سمت افزایش محسوس میل پیدا کرده است. کارشناسان عنوان می‌کنند که دلیل اصلی گرانی خودرو، افزایش تقاضا در بازار است.

تا یکماه پیش با آنکه تولید خودرو رشد پیدا نکرده بود و با توجه به آمار ۸ ماهه وزارت صنعت، معدن و تجارت، کاهش ۳۳٫۲ درصدی داشته است، بازار خودرو به آرامش نسبی رسید. اما این آرامش مقطعی بود چون که در مدت عنوان شده بازار خودرو در رکود بود و حجم خرید و فروش خودرو سیر نزولی داشت.

با گذشت زمان و نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، تقاضا برای بازار خودرو افزایش پیدا کرده است. از چند هفته پیش کارشناسان و فعالان بازار پیش‌بینی کردند که از نیمه دوم دی ماه تقاضا برای خرید خودرو افزایش پیدا می‌کند و به همین جهت تولیدکنندگان خودرو باید دو اقدام را انجام دهند.

نخستین اقدام که از طرف کارشناسان به خودروسازان توصیه شده است، تحویل خودروهای معوق است. بعضی از خودروسازان در حال تحویل خودروهایی هستند که اردیبهشت ماه امسال ثبت‌نام فوری شده‌اند و باید به آنها در مدت ۴۵ روز تحویل داده می‌شد.

اما بد عهدی خودروسازان باعث شد که خیلی از ثبت‌نام‌کنندگان و کسانیکه سال اخیر هم ثبت‌نام کردند به خودروهایشان نرسند.

این افراد برای آنکه بتوانند صاحب خودرو شوند و امیدی به تحویل خودرو از طرف خودروسازان در امسال ندارند، وارد بازار خودرو شدند و همین امر یکی از دلایل افزایش نرخ خودرو طی روزهای گذشته است.

دومین موضوعی که از طرف کارشناسان پیشنهاد شده، افزایش تولید خودرو است. برخی‌ها اینگونه تصور می‌کنند که خودروسازان برای آنکه نرخ بالای خودرو را حفظ کنند، تولیدات خود را به میزان تقاضا و حتی تولید سال پیش افزایش ندادند و همین امر کمک می‌کند که خودرو در حاشیه بازار با قیمت‌های بالاتری فروخته شود و این امر در نهایت به نفع خودروساز باشد.

آنگونه که کارشناسان و بعضی از اهالی صنعت خودرو عنوان کردند، خودروسازان در وضعیتی هستند که می‌توانند تولید خود را افزایش دهند. چون که در این مدت قطعه سازان و مجموعه‌های تولیدکننده سطح همکاری‌شان با خودروسازان افزایش پیدا کرده است و دیگر مانند ماه‌های ابتدایی سال کمبود قطعه وجود ندارد. اگرچه که خودروسازان این سناریو را نمی‌پذیرند و می‌گویند از آنجا که بحران مالی دارند، نتوانستند در تأمین قطعه به مثابه سال اخیر عمل کنند.

به هر ترتیب قیمت خودروهای داخلی در بازار نشان می‌دهد که طی هفته گذشته، روزانه قیمت خودروها افزایش پیدا کرده است. خودروهای خانواده پراید در هفته‌ای که گذشت رشد ۱ تا ۲ میلیون تومانی داشته است و خانواده پژو هم افزایش ۱٫۵ تا ۳ میلیون تومانی داشته است.

در هفته‌ای که گذشت قیمت بعضی از خودروها هم به دلیل آنکه خط تولید آن متوقف شد، افزایش یکباره یافت. خودروی اچ سی کراس نمونه آن است. این خودرو طی یک هفته گذشته نزدیک به ۴ میلیون تومان گران شده است.

در آخرین روزهای بازار خودرو (پنجشنبه) هر دستگاه پراید ۱۱۱ نزدیک به ۵۸ میلیون تومان فروخته شد. قیمت تیبا هم به ۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. از سویی قیمت رانا ۹۴ میلیون تومان شد و سمند‌ای اف ۷ هم به ۱۰۰ میلیون تومان رسید که برای اولین بار چنین عددی را تجربه کرده است.

روزنامه ایران

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar