افزایش ۱.۲ درصدی تلفات حوادث رانندگی در سال ۹۷

سه شنبه 10 اردیبهشت 98 ساعت 11:12
افزایش 1.2 درصدی تلفات حوادث رانندگی در سال 97

سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد که در سال ۱۳۹۷، ۱۷ هزار و ۱۸۳ نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شده‌اند که این شمار نسبت به سال قبل از آن ۱.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد. بیشترین کاهش در سال ۱۳۹۷ مربوط به ماه فروردین با ۱۲.۸ درصد و بیشترین افزایش مربوط به ماه بهمن با ۱۹.۲ درصد بوده است.

بیشترین کشته‌های حوادث رانندگی سال ۹۷ مربوط به ماه شهریور با هزار و ۸۶۳ نفر و پس از آن تیر با هزار و ۶۶۹ نفر و کمترین آن مربوط به ماه دی با ۱۱۶۰ نفر بوده است. همچنین به ترتیب روزهای ۱۵ شهریور با ۹۰ کشته، ۱۶ و ۲۶ شهریور با ۷۹ کشته و ۱۳ فروردین و پنجم مرداد با ۷۸ کشته پرتلفات ترین روزهای سال ۹۷ بوده است.

بیشترین مرگ‌ها در جاده‌های برون شهری

در این گزارش با تأکید بر اینکه بیشترین تلفات مربوط به مسیرهای برون شهری است، آمده است: ۶۴.۲ درصد کشته‌های تصادفات مربوط به جاده‌های برون شهری، ۲۴.۹ درصد در راه‌های درون شهری، ۶.۴ درصد در جاده‌های روستایی و محل تصادف یک درصد در راه‌های اختصاصی و ۳.۵ درصد در دیگر راه‌ها بوده است.

به بیان دیگر در سال ۹۷، ۱۱ هزار و ۲۹ نفر در محورهای برون شهری (۲.۶ درصد افزایش نسبت به سال ۹۶)، چهار هزار و ۲۷۶ نفر در مسیرهای درون شهری (۲.۳ درصد کاهش نسبت به سال ۹۶)، هزار و ۹۵ نفر در مسیرهای روستایی (۴.۹ درصد افزایش نسبت به سال ۹۶) و ۱۷۵ نفر در راه‌های اختصاصی و ۶۰۸ نفر در دیگر راه‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

بیشترین تلفات در استان فارس

بر اساس این گزارش در سال اخیر استان‌های فارس با ۱۳۵۷ نفر، تهران با ۱۳۱۹ نفر و اصفهان با ۱۱۲۷ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۱۴۷ نفر، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۸۶ نفر و اردبیل با ۲۳۱ نفر کمترین شمار کشته‌های ناشی ازحوادث رانندگی را داشته‌اند.

بیشترین درصد افزایش در استان اردبیل

بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی درسال ۹۷ نسبت به سال قبل از آن در استان‌های اردبیل (۴۸.۱ درصد) و زنجان (۳۱.۶ درصد) و بیشترین کاهش مربوط به استان‌های خراسان شمالی (۱۹.۶- درصد) و یزد (۱۷- درصد) بوده است.

بیش از سه چهارم کشته شده‌ها مرد هستند

این بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۷۸.۳ درصد از کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۷ مرد (۱۳۴۵۸ نفر) و ۲۱.۷ درصد زن (۳۷۲۵ نفر) بوده‌اند. همچنین در افراد ۱۸ سال به بالا، ۷۱.۵ درصد متأهل و ۲۷.۲ درصد مجرد بودند و وضعیت تأهل ۱.۳ درصد هم نامشخص بوده است.

رانندگان؛ بیشترین قربانی

در زمان وقوع تصادف ۴۲.۹ درصد از افراد، راننده وسیله نقلیه، ۲۱.۱ درصد عابر پیاده و ۳۴.۸ درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده‌اند.

از مجموع تلفات رانندگی سال ۹۷ (۱۷ هزار و ۱۸۳ نفر)، ۲۱.۱ درصد (سه هزار و ۶۳۰ نفر) عابر پیاده و ۲۱.۸ درصد (سه هزار و ۷۴۵ نفر) موتورسیکلت سوار بودند.

۴۹- ۳۰ سال بیشترین تلفات

از لحاظ سنی، ۷.۴ درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته ۱۰ سال و کمتر، ۶ درصد ۱۷-۱۱ سال، ۲۵ درصد ۲۹- ۱۸ سال، ۳۱.۲ درصد ۴۹-۳۰ سال، ۳۰.۴ درصد کشته‌های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشته‌اند.

سواری؛ خودروی مورد استفاده ۴۵.۳ درصد متوفیان

نحوه وقوع تصادف ۴۴.۴ درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد دو وسیله نقلیه، ۲۱.۱ درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه به عابر متوفی و ۲۵.۶ درصد واژگونی وسیله نقلیه بوده است. وسیله نقلیه مورد استفاده ۴۵.۳ درصد از افراد متوفی خودرو سواری، ۲۱.۸ درصد موتورسیکلت، ۵.۸ درصد وانت بار، ۲.۸ درصد کامیون، کامیونت و تریلی و ۱.۱ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است. همچنین بر اساس این آمار سه هزار و ۶۳۰ نفر از متوفیان تصادفات (۲۱.۱ درصد) عابر پیاده بودند.

ضربه به سر دلیل اصلی مرگ

دلیل اصلی مرگ ۴۲.۹ درصد از افراد ضربه به سر، ۲۸.۷ درصد شکستگی‌های گوناگون، ۷.۷ درصد به خاطر خونریزی و ۱۳.۹ درصد به دلایل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت)، ۱.۶ درصد سوختگی، دو دهم درصد نرسیدن اکسیژن و ۵ درصد دیگر موارد بوده است.

نیمی از متوفیات حوادث رانندگی در محل حادثه کشته می‌شوند

محل فوت ۵۲.۳ درصد از افراد در محل حادثه، ۶.۱ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۴۰.۷ درصد از افراد در بیمارستان بوده است. همچنین نحوه انتقال ۹۱.۳ درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس، ۶.۲ درصد توسط وسایل نقلیه عبوری، ۰.۲ درصد خودروی پلیس، یک درصد دیگر خودروها و ۱.۳ درصد نامعلوم بوده است.

افزایش ۹.۴ درصدی مصدومین ارجاعی به پزشکی قانونی

در سال ۹۷، ۳۶۷ هزار و ۴۴۰ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که این شمار نسبت به سال اخیر ۹.۴ درصد افزایش یافته است.

سازمان پزشکی قانونی کشور

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar